REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest mentoring w organizacji?

Odkryj moc mentoringu w organizacji: budowanie sukcesu poprzez wzajemne wsparcie
Odkryj moc mentoringu w organizacji: budowanie sukcesu poprzez wzajemne wsparcie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Mentoring jako motywacja pozytywna. Jakie daje korzyści? Jak wdrożyć?

Budowanie relacji i motywacji

Wybór metody pracy z liderami wymaga znajomości narzędzi oraz technik i wejścia w obszary z jakich motywacja wyrasta. W myśl zasady „co nas motywuje to nas wzmocni”. To również zabezpieczenie poczucia bezpieczeństwa emocjonalnego, poszanowanie dla różnorodności, budowanie relacji, która jest solidnym filarem dla otwartości i zaufania. To właśnie relacja pozwala iść dalej lub dać sobie prawo do odpoczynku, refleksji i koordynowania tempa w jakim lider chce lub jest gotowy się rozwijać.

REKLAMA

Dlaczego mentoring?

REKLAMA

Mentoring zapewnia obecność i buduje empatyczną komunikację. Pełni funkcję wspierającą, co ma szczególne znaczenie w pracy zdalnej. Wykonywanie swoich obowiązków poza biurem posiada bowiem wiele zalet, lecz również, poprzez brak bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami i przełożonymi, może powodować poczucie samotności. Mentoring pozwala określić zarówno potencjał, jak i braki kompetencyjne w zespole. Jest to swego rodzaju droga na skróty. Dzieląc się swoim doświadczeniem ułatwiasz drugiej osobie dojście do celu. Wzmacnia i jednocześnie weryfikuje nowe, często bardzo ciekawe propozycje, które okazują się być bardzo często rozwiązaniem wielu złożonych problemów, zarówno w obszarze biznesu jak i rozwoju osobistego. Mając doświadczenie możesz podzielić się swoimi wnioskami, swoim punktem widzenia, popartym wnioskami z poszanowaniem wyboru drugiej strony. 

Wspaniałą rolą mentoringu jest rozwój talentów. To stopniowe planowanie procesu, dobór metod pracy i późniejszego rozwoju. Bardzo często spektakularne efekty, związane z awansem i poczuciem spełnienia, osoby, z którą współpracuję to dla mnie osobiście poczucie sensu, które daje ogromną motywację i radość – podkreśla Joanna Żądło, Sales Director w Selvoy oraz Mentor w obszarze budowania kompetencji Liderskich.

Z korzyścią dla organizacji i jednostki

REKLAMA

Mentoring to nie tylko korzyści dla jednostki, ale i dla całej organizacji. Otwiera i promuje pozytywną atmosferę, współpracę oraz odwagę do eksperymentowania. Pojawiają się nowe pomysły i chęci do angażowania się w postępowe projekty, które mają na celu osiąganie wyższych wyników, nie tylko indywidualnych, lecz również na poziomie zespołowym. 

Mentoring to nie szkolenie, na którym zdobywasz wiedzę. Choć zawiera w sobie narzędzia coachingu – coachingiem nie jest. W mentoringu sięgamy do korzeni, przywołujemy współpracę na poziomie uczeń (mentee) – nauczyciel (mentor), która jest budowana w oparciu o relacje. To uczeń decyduje co chce „zabrać” od swojego doświadczonego nauczyciela, wyposażonego w konkretne kwalifikacje. Co ważne, jest to relacja dobrowolna. Każda osoba jest inna, każda ma inne potrzeby i oczekiwania, Od każdej osoby sam mentor uczy się nowych rzeczy. Można powiedzieć, że każda nowa współpraca poszerza horyzonty i wnosi pewne odświeżenie do wewnętrznych przemyśleń, które tworzysz. Profesjonalny mentor nie tylko posiada niezbędne certyfikaty/akredytację, lecz także nieustannie dba o swój rozwój.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wdrożyć mentoring w organizacji? 

Dróg jest kilka. Jeśli w zespole zbudowane są odpowiednie relacje, oparte na otwartości i zaufaniu, oraz zagwarantowana przestrzeń do popełniania nieuniknionych błędów i wyciągania z nich wniosków, mentorem może zostać członek zespołu. Najczęściej jest to manager, który przejawia do tego naturalne predyspozycje. Po ukończeniu odpowiedniego przeszkolenia może z powodzeniem pełnić wspomnianą rolę. Innym rozwiązaniem jest współpraca ze specjalistą zewnętrznym. Wszystko zależy od potrzeb i specyfiki danej organizacji. 

Źródło: Selvoy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA