Czym jest mentoring w organizacji?
REKLAMA
REKLAMA
- Budowanie relacji i motywacji
- Dlaczego mentoring?
- Z korzyścią dla organizacji i jednostki
- Jak wdrożyć mentoring w organizacji?
Budowanie relacji i motywacji
Wybór metody pracy z liderami wymaga znajomości narzędzi oraz technik i wejścia w obszary z jakich motywacja wyrasta. W myśl zasady „co nas motywuje to nas wzmocni”. To również zabezpieczenie poczucia bezpieczeństwa emocjonalnego, poszanowanie dla różnorodności, budowanie relacji, która jest solidnym filarem dla otwartości i zaufania. To właśnie relacja pozwala iść dalej lub dać sobie prawo do odpoczynku, refleksji i koordynowania tempa w jakim lider chce lub jest gotowy się rozwijać.
REKLAMA
Dlaczego mentoring?
REKLAMA
Mentoring zapewnia obecność i buduje empatyczną komunikację. Pełni funkcję wspierającą, co ma szczególne znaczenie w pracy zdalnej. Wykonywanie swoich obowiązków poza biurem posiada bowiem wiele zalet, lecz również, poprzez brak bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami i przełożonymi, może powodować poczucie samotności. Mentoring pozwala określić zarówno potencjał, jak i braki kompetencyjne w zespole. Jest to swego rodzaju droga na skróty. Dzieląc się swoim doświadczeniem ułatwiasz drugiej osobie dojście do celu. Wzmacnia i jednocześnie weryfikuje nowe, często bardzo ciekawe propozycje, które okazują się być bardzo często rozwiązaniem wielu złożonych problemów, zarówno w obszarze biznesu jak i rozwoju osobistego. Mając doświadczenie możesz podzielić się swoimi wnioskami, swoim punktem widzenia, popartym wnioskami z poszanowaniem wyboru drugiej strony.
Wspaniałą rolą mentoringu jest rozwój talentów. To stopniowe planowanie procesu, dobór metod pracy i późniejszego rozwoju. Bardzo często spektakularne efekty, związane z awansem i poczuciem spełnienia, osoby, z którą współpracuję to dla mnie osobiście poczucie sensu, które daje ogromną motywację i radość – podkreśla Joanna Żądło, Sales Director w Selvoy oraz Mentor w obszarze budowania kompetencji Liderskich.
Z korzyścią dla organizacji i jednostki
REKLAMA
Mentoring to nie tylko korzyści dla jednostki, ale i dla całej organizacji. Otwiera i promuje pozytywną atmosferę, współpracę oraz odwagę do eksperymentowania. Pojawiają się nowe pomysły i chęci do angażowania się w postępowe projekty, które mają na celu osiąganie wyższych wyników, nie tylko indywidualnych, lecz również na poziomie zespołowym.
Mentoring to nie szkolenie, na którym zdobywasz wiedzę. Choć zawiera w sobie narzędzia coachingu – coachingiem nie jest. W mentoringu sięgamy do korzeni, przywołujemy współpracę na poziomie uczeń (mentee) – nauczyciel (mentor), która jest budowana w oparciu o relacje. To uczeń decyduje co chce „zabrać” od swojego doświadczonego nauczyciela, wyposażonego w konkretne kwalifikacje. Co ważne, jest to relacja dobrowolna. Każda osoba jest inna, każda ma inne potrzeby i oczekiwania, Od każdej osoby sam mentor uczy się nowych rzeczy. Można powiedzieć, że każda nowa współpraca poszerza horyzonty i wnosi pewne odświeżenie do wewnętrznych przemyśleń, które tworzysz. Profesjonalny mentor nie tylko posiada niezbędne certyfikaty/akredytację, lecz także nieustannie dba o swój rozwój.
Jak wdrożyć mentoring w organizacji?
Dróg jest kilka. Jeśli w zespole zbudowane są odpowiednie relacje, oparte na otwartości i zaufaniu, oraz zagwarantowana przestrzeń do popełniania nieuniknionych błędów i wyciągania z nich wniosków, mentorem może zostać członek zespołu. Najczęściej jest to manager, który przejawia do tego naturalne predyspozycje. Po ukończeniu odpowiedniego przeszkolenia może z powodzeniem pełnić wspomnianą rolę. Innym rozwiązaniem jest współpraca ze specjalistą zewnętrznym. Wszystko zależy od potrzeb i specyfiki danej organizacji.
Źródło: Selvoy
REKLAMA
REKLAMA