REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest mentoring w organizacji?

Odkryj moc mentoringu w organizacji: budowanie sukcesu poprzez wzajemne wsparcie
Odkryj moc mentoringu w organizacji: budowanie sukcesu poprzez wzajemne wsparcie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Mentoring jako motywacja pozytywna. Jakie daje korzyści? Jak wdrożyć?

Budowanie relacji i motywacji

Wybór metody pracy z liderami wymaga znajomości narzędzi oraz technik i wejścia w obszary z jakich motywacja wyrasta. W myśl zasady „co nas motywuje to nas wzmocni”. To również zabezpieczenie poczucia bezpieczeństwa emocjonalnego, poszanowanie dla różnorodności, budowanie relacji, która jest solidnym filarem dla otwartości i zaufania. To właśnie relacja pozwala iść dalej lub dać sobie prawo do odpoczynku, refleksji i koordynowania tempa w jakim lider chce lub jest gotowy się rozwijać.

REKLAMA

Dlaczego mentoring?

REKLAMA

Mentoring zapewnia obecność i buduje empatyczną komunikację. Pełni funkcję wspierającą, co ma szczególne znaczenie w pracy zdalnej. Wykonywanie swoich obowiązków poza biurem posiada bowiem wiele zalet, lecz również, poprzez brak bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami i przełożonymi, może powodować poczucie samotności. Mentoring pozwala określić zarówno potencjał, jak i braki kompetencyjne w zespole. Jest to swego rodzaju droga na skróty. Dzieląc się swoim doświadczeniem ułatwiasz drugiej osobie dojście do celu. Wzmacnia i jednocześnie weryfikuje nowe, często bardzo ciekawe propozycje, które okazują się być bardzo często rozwiązaniem wielu złożonych problemów, zarówno w obszarze biznesu jak i rozwoju osobistego. Mając doświadczenie możesz podzielić się swoimi wnioskami, swoim punktem widzenia, popartym wnioskami z poszanowaniem wyboru drugiej strony. 

Wspaniałą rolą mentoringu jest rozwój talentów. To stopniowe planowanie procesu, dobór metod pracy i późniejszego rozwoju. Bardzo często spektakularne efekty, związane z awansem i poczuciem spełnienia, osoby, z którą współpracuję to dla mnie osobiście poczucie sensu, które daje ogromną motywację i radość – podkreśla Joanna Żądło, Sales Director w Selvoy oraz Mentor w obszarze budowania kompetencji Liderskich.

Z korzyścią dla organizacji i jednostki

REKLAMA

Mentoring to nie tylko korzyści dla jednostki, ale i dla całej organizacji. Otwiera i promuje pozytywną atmosferę, współpracę oraz odwagę do eksperymentowania. Pojawiają się nowe pomysły i chęci do angażowania się w postępowe projekty, które mają na celu osiąganie wyższych wyników, nie tylko indywidualnych, lecz również na poziomie zespołowym. 

Mentoring to nie szkolenie, na którym zdobywasz wiedzę. Choć zawiera w sobie narzędzia coachingu – coachingiem nie jest. W mentoringu sięgamy do korzeni, przywołujemy współpracę na poziomie uczeń (mentee) – nauczyciel (mentor), która jest budowana w oparciu o relacje. To uczeń decyduje co chce „zabrać” od swojego doświadczonego nauczyciela, wyposażonego w konkretne kwalifikacje. Co ważne, jest to relacja dobrowolna. Każda osoba jest inna, każda ma inne potrzeby i oczekiwania, Od każdej osoby sam mentor uczy się nowych rzeczy. Można powiedzieć, że każda nowa współpraca poszerza horyzonty i wnosi pewne odświeżenie do wewnętrznych przemyśleń, które tworzysz. Profesjonalny mentor nie tylko posiada niezbędne certyfikaty/akredytację, lecz także nieustannie dba o swój rozwój.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wdrożyć mentoring w organizacji? 

Dróg jest kilka. Jeśli w zespole zbudowane są odpowiednie relacje, oparte na otwartości i zaufaniu, oraz zagwarantowana przestrzeń do popełniania nieuniknionych błędów i wyciągania z nich wniosków, mentorem może zostać członek zespołu. Najczęściej jest to manager, który przejawia do tego naturalne predyspozycje. Po ukończeniu odpowiedniego przeszkolenia może z powodzeniem pełnić wspomnianą rolę. Innym rozwiązaniem jest współpraca ze specjalistą zewnętrznym. Wszystko zależy od potrzeb i specyfiki danej organizacji. 

Źródło: Selvoy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważne dla właścicieli małych sklepów internetowych i konsumentów: te trendy w e-commerce mocno zmienią styl e-zakupów w 2025 roku

Po skokowych wzrostach zakupów internetowych z czasu pandemii, mijający rok przyniósł wyraźnie spokojniejsze tempo rozwoju handlu online. Nowe przyspieszenie może jednak pojawić się za sprawą jeszcze wygodniejszych rozwiązań płatniczych, które zyskały na popularności w ostatnich miesiącach.

Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

REKLAMA

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

REKLAMA

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

REKLAMA