REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Handel w czasach zawirowań

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Czy można rozwijać biznes w dobie wojny i inflacji?
Czy można rozwijać biznes w dobie wojny i inflacji?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Gdy wydawało się, że kryzys wywołany pandemią ustępuje miejsca stabilizacji, popyt się odradza i powoli znikają utrudnienia w dostawach, światową gospodarką wstrząsnęły skutki wojny. Wydarzenia te pokazały, jak bardzo gospodarki są od siebie zależne i połączone w skomplikowaną sieć relacji handlowych.

Ograniczenie ryzyka transakcyjnego

REKLAMA

Handel to złożona i dynamiczna branża, obejmująca szeroki zakres działań, od pozyskiwania towarów od producentów i przetwórców przez negocjowanie umów z nabywcami, po zarządzanie logistyką i wysyłką tych towarów. Odpowiednie podejście wymaga nie tylko znajomości przepisów i regulacji dotyczących międzynarodowego handlu, ale także zdolności do przewidywania trendów rynkowych. Jest to kluczowe w celu podejmowania decyzji odnośnie kupna lub sprzedaży towaru w najlepszym momencie i najkorzystniejszej cenie.

REKLAMA

- Ze względu na wahania w poziomach popytu i podaży, ceny surowców zmieniają się bezustannie. Należy pamiętać o wielu czynnikach wpływających na cenę, tj. zjawiska pogodowe, zmiany kursów walut, globalny wzrost gospodarczy czy koszty transportu i magazynowania. Warto mieć na uwadze ryzyko, które wiąże się z dokonywaniem transakcji, gdyż cena towaru może zmienić się w ciągu zaledwie pięciu sekund. Jest ono jednak nieodłącznym elementem każdego biznesu - mówi Łukasz Klażyński, Foodcom S.A.

Obustronne korzyści 

Efektywny obrót towarami odgrywa ważną rolę w gospodarce światowej, zapewniając producentom, eksporterom, importerom i konsumentom dostęp do produktów, których dany kraj nie jest w stanie wyprodukować (np. ze względów klimatycznych). Dlatego firmy handlowe zawierają umowy (kontrakty terminowe) z dostawcami, w których obie strony transakcji zobowiązują się do kupna lub sprzedaży towaru w wyznaczonym terminie, po z góry określonej cenie. Dzięki temu nabywcy ograniczają ryzyko jej zmiany w przyszłości, a podmioty handlowe mają możliwość zaopatrzyć swoje magazyny potrzebną ilością towaru.

Adaptacja do dynamicznych zmian 

REKLAMA

Dzisiejsza rzeczywistość przypomina stąpanie po ruchomych piaskach, gdzie każdy krok jest ryzykowny, szczególnie gdy jest gwałtowny, szybki i nieprzemyślany. W czasach zdefiniowanych przez niepewność, każda firma powinna być przygotowana na wszelkie zagrożenia i szanse, związane ze zmienną sytuacją rynkową. Pozwala to dostosować działalność do nowych warunków i szybko reagować na pojawiające się wstrząsy i wyzwania. W tym celu kluczowa jest m.in. wiedza na temat funkcjonowania rynku, globalnego łańcucha dostaw czy znajomość potrzeb i oczekiwań klientów oraz tego jak reagują oni na zmiany gospodarcze. 

- Należy nie tylko obserwować aktualne trendy, ale wnikliwie analizować wydarzenia z przeszłości oraz to jaki mają wpływ na teraźniejszość. Szczególnie w czasach dużej niestabilności rynku, rwących się łańcuchów dostaw czy problemów z dostępnością surowców, warto stawiać na współpracę z firmami zapewniającymi bezpieczeństwo biznesu – podkreśla Łukasz Klażyński.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Foodcom S.A.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

REKLAMA

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

REKLAMA