Jak obniżyć comiesięczne rachunki za ciepło?
REKLAMA
REKLAMA
- Wzrost cen za ogrzewanie – w poszukiwaniu oszczędności
- Termostat – korzyści
- Warto wybrać raz a dobrze
- Zgodność urządzeń ma znaczenie
Wzrost cen za ogrzewanie – w poszukiwaniu oszczędności
W 2021 roku cena paliwa gazowego za 1 MWh wynosiła 190 złotych. W 2023 roku już 650 złotych. O tym, jak wzrosły ceny za ogrzewanie w 2023 roku wiemy wszyscy, w końcu płacimy co miesiąc rachunki za gaz i prąd. I jeśli rok wcześniej obowiązywała jeszcze tarcza antykryzysowa i mogliśmy się cieszyć obniżonym podatkiem VAT, tak w 2023 roku zapłacimy już pełne 23 procent. Nie pomaga również sytuacja za wschodnią granicą. Rosja wciąż okupuje część Ukrainy, a Unia Europejska utrzymuje embargo na rosyjskie surowce. Dodatkowo Zachód żąda od nas odejścia od węgla do 2030 roku. Te wszystkie czynniki sprawiają, że mieszkańcy domów i mieszkań zmuszeni są do szukania oszczędności w domowych budżetach. Z pomocą na szczęście przychodzą nowoczesne technologie.
REKLAMA
Termostat – korzyści
Bardzo dobrym pomysłem jest zamontowanie w domu termostatu. Nowoczesne urządzenia tego typu pozwalają nie tylko kontrolować temperaturę w domu, ale również ustawić, ile stopni ma być o danej porze dnia, a ile w nocy. Jeśli wyjeżdżamy na wakacje, system może zmniejszyć temperaturę w domu, a kilka godzin przed naszym powrotem rozgrzać grzejniki. Dzięki temu, na bieżąco kontrolujemy wydatki związane z ogrzewaniem. Rozsądne gospodarowanie ciepłem pozwala uzyskać oszczędności nawet do 25 procent. To oczywiście wariant optymistyczny, ale według ekspertów obniżenie temperatury w pomieszczeniu o 1 stopień Celsjusza przekłada się na około 5 procent mniejszy rachunek – przekonuje Marek Arndt z Resideo Technologies.
Warto wybrać raz a dobrze
Wybór na rynku jest na tyle duży, że każdy znajdzie coś dla siebie. Powinno się jednak przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, warto przede wszystkim nawiązać kontakt z rzetelnym partnerem, którego sprzęt jest polecany przez instalatorów systemów grzewczych. Kupowanie urządzeń bez atestów, od firm nie cieszących się renomą i kierowanie się tylko niską ceną może skończyć się koniecznością wymiany termostatu lub jego ciągłym naprawianiem. Po drugie, w dzisiejszych czasach wszyscy zwracają uwagę na ekologię, warto zatem postawić na rozwiązania, które są wyposażone w tak zwany tryb ECO, pomagające konsumentom zwiększyć efektywność energetyczną w domach. Po trzecie, powinno dobrać się termostat do posiadanego systemu ogrzewania. Oczywiście na rynku można znaleźć również urządzenia, które są przystosowane do wielu rodzajów instalacji i tym warto zapoznać się bliżej. Jak podkreśla Marek Arndt:
Zgodność urządzeń ma znaczenie
W przyszłości klient będzie chciał, być może, wymienić piec lub kocioł grzewczy na nowy, albo założyć ogrzewanie podłogowe. Po co przy okazji zmieniać termostat? Jeśli korzystamy z rozwiązań jednego producenta, warto również zobaczyć, czy jego poprzednie produkty będą kompatybilne z nowym sprzętem, który chcemy kupić? Dla części z nas bardzo ważna jest również estetyka, w końcu elementy wyposażenia mieszkania powinny ze sobą współgrać.
Źródło: Resideo Technologies
REKLAMA
REKLAMA