Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu ogrzewanie. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące ogrzewanie.
Jak ogrzać samochód zimą? Jest kilka sposobów!
Aktualizacja: 18.01.2021
Jak ogrzać samochód zimą? Czy grzać go na postoju? A może skuteczne będzie tylko webasto? Na te pytania odpowiemy w tym materiale. »
Fotowoltaika z pompą ciepła. Jakie daje oszczędności?
Aktualizacja: 23.11.2020
Domowe instalacje fotowoltaiczne połączone z pompą ciepła dają gospodarstwom domowym możliwość zwiększenia oszczędności w zakresie opłat za prąd i ogrzewanie. Tym bardziej że taką inwestycję można nawet w połowie sfinansować z rządowych dotacji, m.in. ulgi termomodernizacyjnej umożliwiającej odliczenie do 53 tys. zł od podstawy opodatkowania. »
Temperatura w ogrzewanym mieszkaniu nie powinna przekraczać 20–21°C
Aktualizacja: 09.11.2020
Większość Polaków przegrzewa swoje mieszkania, utrzymując średnią temperaturę na poziomie 22°C i więcej – wynika z badania przeprowadzonego dla Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Jej eksperci rekomendują, żeby obniżyć ją o 1–2°C. Przykręcenie termostatu może obniżyć wysokość rachunków za ciepło od 5 do 16 proc. rocznie. Ma także pozytywny wpływ na zdrowie, bo przegrzane pomieszczenia sprzyjają rozwojowi infekcji górnych dróg oddechowych. To szczególnie ważne zwłaszcza teraz, gdy z powodu pandemii w pomieszczeniach spędzamy całe dnie. W skali kraju ograniczanie temperatury o zaledwie 1°C w domach i biurach ogrzewanych ciepłem systemowym przyczyniłoby się do zmniejszenia w Polsce emisji CO2 o około 1 mln ton rocznie. »
Dotacje na termomodernizację budynków wielorodzinnych - pilotaż w kilku województwach
Aktualizacja: 29.09.2020
Minister klimatu Michał Kurtyka ogłosił rozpoczęcie prac nad pilotażowym programem, który obejmie dofinansowanie zarówno termomodernizacji, jak i wymiany źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych. Jednym z województw, w których zostanie zrealizowany pilotaż, będzie województwo zachodniopomorskie. »
Czy dom podzielony w księdze wieczystej korzysta z programu "Czyste Powietrze"
Aktualizacja: 04.09.2020
Jeżeli chodzi o dofinansowanie w ramach programu "Czyste Powietrze", co w przypadku, gdy mamy następującą sytuację: dom podzielony w księdze wieczystej na dwie części. Budynek ma wspólne wejście. Jedna część (mniejsza) jest jednego właściciela, a druga część jest podzielona na 2 lokale mieszkalne (właściciel jeden, 2 lokale w których mieszkają 2 osobne rodziny). Czy w takim przypadku budynek traktujemy jak: jedna połowa – osobny budynek i druga połowa – budynek dwulokalowy czy jako budynek 3-lokalowy i dotacja nie przysługuje? »
Kiedy złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach programu "Czyste Powietrze"
Aktualizacja: 04.09.2020
Co oznacza, że wsparciu w ramach programu "Czyste Powietrze" podlegają inwestycje/przedsięwzięcia zakończone? Czy inwestycje muszą być rozpoczęte przed złożeniem wniosku, a zakończone po jego złożeniu? Czy może inwestycja musi być zakończona przed złożeniem wniosku, a po jego złożeniu będzie podlegała dotacji? »
Aktualizacja: 03.09.2020
Eksperci Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udzielili odpowiedzi na kilkadziesiąt pytań dotyczących wymagań technicznych i zakresu rzeczowego przedsięwzięć termomodernizacyjnych, które uprawniają do dofinansowania w ramach programu "Czyste Powietrze". »
Łatwiejsza kwalifikacja urządzeń grzewczych i materiałów w programie „Czyste Powietrze”
Aktualizacja: 03.09.2020
Żeby ułatwić wnioskodawcom „Czystego Powietrza” wybór urządzeń i materiałów, spełniających wymagania techniczne określone w programie, NFOŚiGW rozszerza dotychczasową bazę danych urządzeń grzewczych. Lista-zum.ios.edu.pl posłuży też do potwierdzania osiągnięcia efektu ekologicznego inwestycji. Docelowo planuje się, że w 2021 r. w „Czystym Powietrzu” kwalifikowane będą tylko materiały i urządzenia wpisane na „zieloną” listę. Pomoc on-line dostępna będzie od września 2020 roku aż do końca realizacji programu. Równolegle przygotowano ogólnopolską infolinię „Czystego Powietrza”, która działa od 3 sierpnia br. »
Dekarbonizacja domów jednorodzinnych do 2050 r.
Aktualizacja: 23.01.2020
W Unii Europejskiej wszystkie domy jednorodzinne mają zostać zdekarbonizowane do 2050 r. Tymczasem w Polsce aż 70% budynków ogrzewanych jest za pomocą węgla. »
Kotły na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej nie większej niż 500 kW - zakaz obrotu w Polsce
Aktualizacja: 05.11.2019
Prezydent RP podpisał ustawę wprowadzającą zakaz obrotu w Polsce kotłami na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej nie większej niż 500 kW. Kontroli będzie dokonywała Inspekcja Handlowa. Nowa regulacja ma na celu poprawę jakości powietrza i ograniczenie niskiej emisji powstającej wskutek spalania węgla w domowych piecach. »
Szklane elementy w budynkach mieszkalnych
Aktualizacja: 07.02.2018
Szkło stanowi istotny element urozmaicający elewację budynków mieszkalnych. Jest to jednak nie tylko kwestia estetyczna – także ekologiczna, ekonomiczna i – co bardzo istotne z punktu widzenia użytkowników budynku – decydująca o ilości światła w pomieszczeniach mieszkalnych. »
Ogrzewanie dla samochodów hybrydowych i elektrycznych
Aktualizacja: 15.02.2017
W hybrydach typu Plug-In oraz samochodach z napędem elektrycznym wyzwaniem jest ogrzanie wnętrza. Przecież w pojazdach z konwencjonalnym napędem do ogrzania przedziału pasażerskiego wykorzystywana jest energia cieplna silnika spalinowego. »
Dyrektywa ErP (Energy related Products) – zmiany dla użytkowników
Aktualizacja: 23.04.2015
Od 26 września 2015 roku każdy producent oraz dystrybutor urządzeń do ogrzewania pomieszczeń, a także urządzeń do podgrzewania wody - będzie miał obowiązek umieszczania na sprzętach etykiety energetycznej, podobnej do tej, które znamy ze sprzętów AGD. W ten sposób osoby planujące zakup przykładowo kotła kondensacyjnego, pompy ciepła lub kolektorów słonecznych będą mogły w prosty sposób dokonać oceny ich efektywności energetycznej. Wymóg ten związany jest z wejściem w życie europejskiej dyrektywy ErP (Energy related Products). »
Dyrektywa ErP – zmiany dla instalatorów
Aktualizacja: 23.04.2015
Dyrektywa ErP będzie obowiązywać od 26 września 2015 roku. Dyrektywa ErP to dokument, który będzie regulować nowe wymagania odnośnie efektywności energetycznej źródeł ciepła i zasobników c.w.u. Dokument będzie nakładać nowe obowiązki nie tylko na producentów i dystrybutorów, ale i na instalatorów tych urządzeń. »
Czy kominek i centralne ogrzewanie mogą współdziałać?
Aktualizacja: 13.03.2015
Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii kominek i centralne ogrzewanie mogą współdziałać. Prawie każdy dom wolnostojący wyposażony jest w kominek. W zależności od rodzaju może spełniać funkcję dekoracyjne, lub zaawansowane funkcje grzewcze poszczególnych pomieszczeń, a nawet całego budynku. W domu zamieszkiwanym całorocznie nie poradzimy sobie bez centralnego systemu ogrzewania. Zaawansowana technologia pozwala na wykorzystanie obydwu współpracujących ze sobą . »
5 dobrych praktyk w zarządzaniu tranzycją biznesową na odległość