REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Branża kominkowa podsumowuje sezon grzewczy

Przyszłość kominków na drewno rysuje się w jasnych barwach
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na przestrzeni ostatnich kilku lat stosunek do kwestii energetycznych w Polsce drastycznie się zmienił. Szczególnie w ostatnim roku, który dla użytkowników mógł okazać się wyjątkowo surowy, nie tylko ze względu na ogromne wahania cen oraz sam problem z dostępem do gazu czy elektryczności, ale przede wszystkim przez  niepewną przyszłość energetyki w Europie. 

Z pomocą przychodzi coraz popularniejsza i nieustająco rozwijająca się branża kominkowa, która daje rozwiązania dla współczesnych problemów energetycznych. W dzisiejszych czasach nowoczesne budownictwo jest całkowicie oparte na elektryczności. Jedynym przedmiotem całkowicie niezależnym od prądu jest kominek lub piec na drewno. Tanie, lokalne i łatwo dostępne źródło ogrzewania, którego dodatkową zaletą są właściwości ekologiczne. Dlatego branża kominkowa przechodzi renesans. Dowodem są nawet 100% wzrosty sprzedaży w porównaniu do 2021 roku.

REKLAMA

Dobry czas dla polskiego kominka

REKLAMA

W samej branży kominkowej możemy obserwować nieustający postęp, zwłaszcza po roku 2017, który doprowadził do ogromnego skoku  technologicznego w kwestii jakości kominków w Polsce. Lokalne uchwały antysmogowe wprowadziły obowiązek spełniania wymogów Ekoprojektu przez miejscowe ogrzewacze pomieszczeń, czyli wkłady kominkowe i piece wolnostojące. Jest to fenomen, ponieważ Unia Europejska wprowadziła takie regulacje dopiero w 2022, dzięki czemu polscy producenci mieli przewagę względem innych europejskich firm o 5 lat.

Otworzyło to ogromne możliwości dla polskich firm z branży kominkowej. Okazało się przy tym, że wiele kominków czołowych polskich producentów spełnia surowe wymogi emisyjne Ekoprojektu, dzięki czemu polscy producenci nie stracili cennego czasu na dostosowanie swoich produktów do europejskich norm – mówi Wojciech Perek ekspert z grupy Drewno Pozytywna Energia.

Ciągły postęp

Współczesne kominki i piece mogą różnić się od naszych wyobrażeń z przeszłości.  Obecnie to wysoko zaawansowane technologicznie urządzenia, których stworzenie wymaga umiejętności i nowoczesnego parku maszynowego. To stalowe konstrukcje wyposażone w żaroodporną ceramikę, w systemy czyszczenia szyb, kontroli obiegu powietrza i zapewniające wysoką wydajność oraz co warto ponownie podkreślić, minimalną emisję cząstek stałych, OGC i CO. Obecne możliwości sprawiają, że używanie kominków jeszcze nigdy nie było tak proste, a przy tym ogrzewanie biomasą pozwala uzyskać nam pewien rodzaj niezależności energetycznej.

Współczesna moda kominkowa

REKLAMA

Coraz większą popularnością cieszą się piece wolnostojące. Piece te mogą zainteresować nie tylko ze względu na atrakcyjną cenę i prosty montaż. Są to również urządzenia niesamowicie praktyczne, gdyż idealnie współpracują z rekuperacją, która równomiernie rozprowadza ciepło w całym budynku. Współczesna moda kominkowa zwraca się również ku niegdyś bardzo popularnym kominkom z płaszczem wodnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

— Takie urządzenie potrafi zasilić nie tylko cały dom, ale również dzięki możliwości współpracy z solarami i pompami ciepła jest niesamowicie ekonomicznym rozwiązaniem, na pozyskiwanie taniej energii. Oczywiście na popularności nigdy nie straciły kominki z wkładem grzewczym, których możliwości również nieustannie się rozwijają. Co ciekawe coraz większą popularnością cieszą się piece kaflowe, piecokominki i piece, które wykorzystują nowoczesne techniki zduńskie. Współczesne miejscowe ogrzewacze pomieszczeń potrafią bez problemu i przy niewielkim zużyciu opału ogrzać nowo budowane energooszczędne i dobrze ocieplone domy – dodaje Wojciech Perek.

Z nadzieją w przyszłość

Renesans polskiego kominka będzie trwał. Eksperci przekonują, że niedługo nastąpi stabilizacja i w przypadku biomasy, użytkownicy kominków nie muszą martwić się o wzrost cen. Niewykluczone, że drewno może okazać się oficjalnym lekarstwem na europejski kryzys energetyczny. 

Wśród społeczeństwa rośnie świadomość tego, że drewno jest najstarszym, najtańszym i łatwodostępnym odnawialnym źródłem energii. Cieszymy się, że działa grupy Drewno Pozytywna Energia przynoszą efekty. Odczarowujemy fałszywe przekonania na temat drewna i edukujemy w zakresie tego, jak prawidłowo go przygotować i ogrzewać nim nasze domy. Lubimy podkreślać, że biomasa stanowi ponad 70% zasobów OZE w Polce. W Europie ten wskaźnik jest jeszcze wyższy – podsumowuje Wojciech Perek.

Jest jeszcze wiele do zrobienia w kwestii edukacji społeczeństwa i samego stworzenia warunków dla rozwoju branży, ale z pewnością możemy powiedzieć, że przyszłość kominków na drewno w przeciwieństwie do innych źródeł energii, rysuje się w jasnych barwach.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA