PIE: spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych
REKLAMA
REKLAMA
Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce
W czwartek S&P Global opublikował wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w maju. Wskaźnik ten wyniósł 47pkt. wobec 46,6 pkt. w kwietniu. Jak wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego w komentarzu do tych danych, jest to wynik lepszy od prognoz rynkowych.
REKLAMA
Wyniki przemysłu bez rewelacji w skali UE
„Niski odczyt wskaźnika jest zgodny z trendem w innych krajach UE. Komentarz S&P wskazuje, że bieżąca aktywność przemysłu jest bardzo słaba – głównie ze względu na małą liczbę nowych zamówień oraz znaczący spadek produkcji” – oceniono w komentarzu PIE.
Pesymistyczne nastroje w przemyśle
REKLAMA
Ekonomiści Instytutu przypomnieli, że badanie koniunktury GUS potwierdza pesymistyczne nastroje przemysłu w Polsce. Wskaźnik Głównego Urzędu Statystycznego odnotował w maju największy spadek od lipca 2020 roku. Z badania GUS wynika, że pogorszyła w porównaniu do poprzedniego miesiąca cena przedsiębiorców dotycząca bieżącego portfela zamówień oraz przewidywań. Jako główne bariery działalności przedsiębiorcy wskazują wysokie koszty zatrudnienia oraz niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej.
„Spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania się oczekiwań inflacyjnych. Według danych GUS inflacja w przemyśle w kwietniu wyniosła 6,8 proc. – jest to najniższy wynik od maja 2021 roku. Jednocześnie przewidywania przedsiębiorców również przemawiają za spadkiem inflacji – coraz mniej ankietowanych przedsiębiorców planuje podwyżki cen” – wskazano w komentarzu PIE.
REKLAMA
REKLAMA