REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wspólne inwestowanie stanie się mniej ryzykowne

W Polsce przez półtora roku nie zawarto żadnej umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym.  Skomplikowane analizy finansowe i prawne uniemożliwiają realizację wspólnych inwestycji samorządu i przedsiębiorców.  Nowa ustawa przewiduje, że przy inwestycjach poniżej 50 tys. euro będą obowiązywały uproszczone procedury.  

Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną

Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną może być przymusowe - jeśli spółka osiągnie określoną wysokość przychodów, lub dobrowolne. Decydują się na nie wspólnicy, którzy uznają, że dotychczasowa forma prowadzenia działalności ogranicza możliwości rozwoju przedsiębiorstwa.

Odpowiedzialność przedsiębiorcy za zanieczyszczanie środowiska

Każdy przedsiębiorca, prowadząc działalność gospodarczą, korzysta ze środowiska, musi więc podporządkować się wymaganiom związanym z jego ochroną.

Wzrosną pensje, bo składka rentowa będzie niższa

Od lipca zmniejszą się składki rentowe płacone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Kary za nielegalne odpady

Główny inspektor ochrony środowiska określi w zezwoleniach dla przedsiębiorców warunki przywozu do Polski odpadów z innych państw.

Będzie można wystąpić do ZUS o wiążącą interpretację przepisów

Płatnicy składek do ZUS i osoby otrzymujące z niego świadczenia mają zyskać prawo do występowania do zakładu o wiążącą interpretację przepisów. Ma to ułatwić prowadzenie firmy i zredukować liczbę spraw kierowanych do sądu.

Akcyza na węgiel i koks od 2012 roku

Węgiel i koks zostaną opodatkowane akcyzą dopiero w 2012 roku. Do tego czasu będzie obowiązywało całkowite zwolnienie tych wyrobów z akcyzy.

Urlop wychowawczy dla przedsiębiorcy

Osoby prowadzące firmy mogą uzyskać prawo do urlopu wychowawczego, a przebywający na takich urlopach dorobić bez groźby utraty dodatku do zasiłku rodzinnego.

REKLAMA

Będą dodatkowe ulgi dla producentów biopaliw

Rozpatrywana dziś w Sejmie nowelizacja ustawy o akcyzie przewiduje zwiększenie ulg i dodatkowe dopłaty dla producentów rzepaku.

Czy warto stosować karty upominkowe

Wydawane pracownikom bony towarowe cieszą się niezmiennie bardzo dużą popularnością. Jednak mogą one być z powodzeniem zastąpione przez karty upominkowe (elektroniczne karty przedpłacone), które są bardziej wygodne i funkcjonalne.

PFRON zrefunduje składki i wynagrodzenia

Pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych otrzymają dofinansowanie do ich składek na ubezpieczenie społeczne, jeśli najpierw sami je opłacą.

Inspektor musiał ukarać przedsiębiorcę

Wykonywanie krajowego transportu drogowego pojazdem nieobjętym licencją uprawnia organ do nałożenia kary.

Kierowcy mogą prowadzić pojazd maksymalnie przez 60 godzin w tygodniu

Kierowcy mogą mieć nie więcej niż trzy skrócone dzienne okresy odpoczynku między dwoma tygodniowymi takimi okresami.

Ostatnie chwile państwowych przedsiębiorstw

Przedsiębiorstwa państwowe zamienią się w spółki prawa handlowego. Pracownicy wprowadzą swoich przedstawicieli do rad nadzorczych i zarządów nowych spółek. Komercjalizacja firmy nie oznacza, że pracownicy szybko dostaną jej akcje, które mogą sprzedać.

Białe certyfikaty zmuszą firmy do oszczędności energii

Ministerstwo Gospodarki przygotowuje ustawę, której celem jest ograniczenie zużycia energii elektrycznej.

Spółki cywilne uzyskają status przedsiębiorców

Przedsiębiorca powinien mieć prawo do występowania do ZUS o wiążącą interpretację przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych lub zdrowotnych.

Rencista z firmą nie będzie płacił pełnych składek do ZUS

Renciści prowadzący firmy nie zapłacą od lipca składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od stycznia 2008 r. PFRON sfinansuje składki na emeryturę i rentę niepełnosprawnym przedsiębiorcom. Nowe przepisy nie powinny zwiększyć szarej strefy, bo system orzekania o rentach jest szczelny.

Koncesja uratowana, ale karę trzeba zapłacić

Umorzenie postępowania w sprawie rażącego naruszenia warunków koncesji nie oznacza, że do złamania warunków zezwolenia w ogóle nie doszło.

Zawiadomienie można wysłać e-mailem

O zgromadzeniach wspólników spółki z o.o. można zawiadamiać pocztą elektroniczną. Adresat musi się jednak na to zgodzić i podać adres.

Nowe preferencyjne stawki dla biopaliw

Pojawią się nowe stawki akcyzy na benzyny z udziałem biokomponentów. Będą też dodatkowe dopłaty dla producentów rzepaku.

Przedsiębiorcy grozi wysoka kara za łamanie praw konsumentów

Przedsiębiorcę będzie można ukarać za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów karą do 10 proc. obrotów firmy.

Czy wystarczy jeden akt notarialny

Przygotowujemy połączenie dwóch spółek akcyjnych. Wkrótce odbędą się połączone zgromadzenia, na których będą podjęte uchwały dotyczące połączenia. Czy takie uchwały mogą być objęte jednym aktem notarialnym?

Zarząd odpowiada w drugiej kolejności

W pierwszej kolejności odpowiada spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a dopiero potem członkowie jej zarządu - orzekł Sąd Najwyższy.

Będzie można walczyć z narkomanią w miejscu pracy

Wszystko wskazuje na to, że pracodawcy będą mogli odsuwać od pracy pracowników, których podejrzewają o to, że zjawili się w pracy pod wpływem narkotyków lub innych środków odurzających.

Zmiany w prawie dewizowym

Od 21 kwietnia znikną niektóre zezwolenia dewizowe. Zmniejszy się również liczba kar za przestępstwa dewizowe.

Czy producent może być finansującym w leasingu kapitałowym

Niektórzy nasi klienci ze względu na brak odpowiednich środków chcieliby nabywać produkowane przez nas maszyny w leasingu finansowym. Czy spółka z o.o. nieprowadząca dotychczas działalności leasingowej może leasingować wyprodukowane przez siebie maszyny?

Za przywilej będzie płacił przedsiębiorca

Firmy, które uzyskają status upoważnionego podmiotu gospodarczego, będą rzadziej kontrolowane przez organy celne. O ten przywilej będzie można się ubiegać od 1 stycznia 2008 r.

Będą wspólne projekty badawcze naukowców i przedsiębiorców

Dofinansowanie z budżetu państwa otrzymają tylko takie badawcze projekty celowe, które mogą przynieść wymierne efekty ekonomiczne.

Najpierw trzeba ustalić dochód spółki

Dla ustalenia dochodu wspólników spółki cywilnej najpierw trzeba określić dochód spółki, tak jakby to ona była podatnikiem. Potem dzieli się go w proporcji do udziałów wspólników.

Oświadczenia nadal muszą być składane

Pracodawcy powinni wstrzymać się z przekazaniem oświadczeń lustracyjnych do IPN do czasu wydania orzeczenia przez Trybunał - uważają eksperci.

Nowe firmy poczekają na zwrot VAT pół roku

Wydłuża się termin zwrotu podatku z 60 do 180 dni. Ucierpieć mogą spółki powoływane do realizacji konkretnych celów. Deweloperzy szukają możliwości uniknięcia półrocznego kredytowania fiskusa.

Opozycja chce ułatwień w działalności gospodarczej

Zmniejszenie liczby kontroli w firmach, ułatwienia dla mikroprzedsiębiorców, większy zakres interpretacji przepisów - to propozycje zmian.

Dotacje dla firm znów będą spóźnione

Pierwsze pieniądze z programów operacyjnych na lata 2007-2013 będą dostępne dla przedsiębiorców dopiero w czwartym kwartale, a z programów regionalnych najwcześniej na początku przyszłego roku - przyznaje Grażyna Gęsicka, minister rozwoju regionalnego.

Prawie 40 proc. firm planuje podwyżki płac

W II kw. 2007 r. przedsiębiorcy planują podwyżki wynagrodzeń i zaciąganie kredytów - wynika z najnowszego badania koniunktury NBP.

Obowiązki inwestora w procesie budowlanym

Zasadą jest, że rozpoczęcie budowy wymaga uzyskania pozwolenia. W przeciwnym razie taka budowa może być uznana za samowolę budowlaną. W przypadku mniej skomplikowanych obiektów rozpoczęcie prac musi być poprzedzone zgłoszeniem zamiaru budowy. Ale istnieje też kategoria prac budowlanych, na których prowadzenie nie jest wymagane pozwolenie i nie trzeba ich zgłaszać w urzędzie.

Sprawdzony przedsiębiorca

Od 1 stycznia 2008 r. przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się w izbach celnych o świadectwo upoważnionego podmiotu gospodarczego (UPG) w obrocie celnym.

Co pięć lat badanie psychologiczne kierowcy

Zawodowi kierowcy powyżej 60 roku życia będą mieli obowiązek wykonywania badań psychologicznych co 30 miesięcy.

Inwestorzy muszą wypełnić PIT

Do końca kwietnia indywidualni inwestorzy mają czas na rozliczenia podatkowe dochodów z inwestycji dokonanych w 2006 roku, i to także w jednostki uczestnictwa w zagranicznych funduszach inwestycyjnych.

Nowe zasady sporządzania wniosków o płatność

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości poinformowała, że w gotowe są już nowe zasady sporządzania wniosków o płatność w ramach programu Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw.

Postępowania nie trzeba zawieszać

Umieszczenie wierzytelności na liście w postępowaniu upadłościowym nie stanowi zagadnienia wstępnego. Nie jest więc przesłanką zawieszenia postępowania podatkowego.

Podatkowy arbitraż

Państwa OECD uzgodniły rozszerzenie możliwości rozwiązania transgranicznych sporów podatkowych przez wprowadzenie arbitrażu.

Płace w górę, stopy pewnie też

Średnie wynagrodzenie w przedsiębiorstwach w marcu było o 6,4 proc. wyższe niż przed rokiem i wyniosło 2781 zł - wynika z ankiety GP wśród dziesięciu ekonomistów.

Wspólnik spółki z o.o. czy komandytariusz

Osoby rozważające prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki handlowej, przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej spółki, analizują na ogół kwestie związane ze swoją odpowiedzialnością za zobowiązania takiej spółki oraz zagadnienia dotyczące korzyści płynących z prowadzenia działalności w określonej formie.

Powstanie kodeks dobrych praktyk spółek giełdowych

Budowanie przejrzystego, uczciwego i bezpiecznego rynku kapitałowego dla inwestorów w Polsce - zakłada przygotowany przez warszawską giełdę projekt dobrych praktyk spółek notowanych na GPW.

Banki mogą liczyć na większą pomoc

Banki spółdzielcze mogą uzyskać pomoc de minimis w ramach ulgi podatkowej. Jej wartość nie może przekroczyć 200 tys. euro. Dotychczas limit ten wynosił 100 tys. euro.

Nowe progi dla wykonawców i zamawiających

Część przedsiębiorców straci możliwość wnoszenia odwołań w postępowaniach przetargowych. Wyższy będzie próg w procedurach uproszczonych.

Po likwidacji potrzebna wycena

Wycena udziałów w spółce likwidowanej powinna być dokonana poprzez odniesienie się do przeciętnych cen używanych w obrocie udziałami podobnych spółek w danej miejscowości.

Drożeje łamanie praw pracowniczych

Sejm uchwalił nową ustawę o PIP. Od pierwszego lipca na pracodawców łamiących prawo pracy będą mogły być nakładane grzywny do 30 tys. zł.

Firmy poniosą koszty zanieczyszczeń

Koszty naprawienia szkody w środowisku będą ponosić ich sprawcy. Nadzór nad przestrzeganiem przepisów będą mieli wojewodowie.

Lista zawodów dla rzemieślników

Rzemiosłem nie będzie działalność handlowa, transportowa, wykonywanie wolnych zawodów oraz działalność artystów plastyków i fotografików.

REKLAMA