| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Jak uwolnić się od skutków weksla gwarantującego licencję drogową

Jak uwolnić się od skutków weksla gwarantującego licencję drogową

  Prowadzę firmę przewozową. Aby móc wykonywać czynności przewozowe, musiałem uzyskać licencję. W tym celu za pierwszy samochód musiałem dać gwarancję w wysokości 9 tys. euro, a za kolejne po 5 tys. euro. Gwarancji udzieliłem przez wystawienie weksla in blanco w styczniu 2002 r. Wypełniłem deklarację wekslową. W tej deklaracji nie było terminu, w jakim starosta może żądać ode mnie zapłaty. Dowiedziałem się niedawno, że wystawienie weksla może być ryzykowne. Licencję mam na 50 lat. Czy przez cały ten okres starosta może mnie pozwać do sądu?


CO WYNIKA Z PRZEPISÓW


W sprawie znajdują zastosowanie przepisy: art. 5 ust. 3 pkt 1 lit. c) i ust. 5 pkt 2 lit. b) ustawy o transporcie drogowym z 6 września 2001 r. i przepisy prawa wekslowego z 28 kwietnia 1936 r.


Zgodnie z przywołanym przepisem ustawy o transporcie drogowym podjęcie i wykonywanie transportu drogowego wymaga uzyskania odpowiedniej licencji. W celu uzyskania licencji przedsiębiorca musi spełnić warunki określone w tym przepisie. Jednym z nich jest posiadanie sytuacji finansowej zapewniającej podjęcie i prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego określonej dostępnymi środkami finansowymi lub majątkiem w wysokości:

l 9 tys. euro - na pierwszy pojazd samochodowy przeznaczony do transportu drogowego,

l 5 tys. euro - na każdy następny pojazd samochodowy.


Posiadanie takiej sytuacji należy potwierdzić za pomocą między innymi akcji lub udziałów lub innych zbywalnych papierów wartościowych.


Papierami wartościowymi zbywalnymi są między innymi weksle, w tym weksle in blanko. Elementy wekslu wymienia art. 1 prawa wekslowego. Artykuł 101 prawa wekslowego wymienia elementy weksla własnego. Weksel własny zawiera: nazwę weksel w samym tekście dokumentu, w języku, w jakim go wystawiono; przyrzeczenie bezwarunkowe zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej; oznaczenie terminu płatności; oznaczenie miejsca płatności; nazwisko osoby, na której rzecz lub zlecenie zapłata ma być dokonana; oznaczenie daty i miejsca wystawienia weksla; podpis wystawcy weksla. Nie uważa się za weksel własny dokumentu, któremu brak jednej z tych cech.


Weksel własny bez oznaczenia terminu płatności uważa się za płatny za okazaniem. W braku osobnego oznaczenia, miejsce wystawienia wekslu uważa się za miejsce płatności, a także za miejsce zamieszkania wystawcy. Weksel własny, w którym nie oznaczono miejsca wystawienia, uważa się za wystawiony w miejscu, podanym obok nazwiska wystawcy.


Weksel za okazaniem jest płatny przy przedstawieniu. Weksel powinien być przedstawiony do zapłaty w ciągu roku od dnia wystawienia. Wystawca może oznaczyć krótszy lub dłuższy termin.


Wekslem in blanco jest weksel niezupełny w chwili wystawienia, który winien być następnie wypełniony zgodnie z umową łączącą strony - deklaracją wekslową.


EKSPERT WYJAŚNIA


Z przedstawionego przez czytelnika stanu sprawy wynika, że weksel jest wekslem własnym in blanco. Stanowi on zabezpieczenie majątkowe ewentualnych roszczeń wynikłych przy wykonywaniu licencji. Potwierdza stan majątkowy czytelnika.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK