| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wypłata wynagrodzeń w lipcu w związku z obniżeniem składki rentowej

Wypłata wynagrodzeń w lipcu w związku z obniżeniem składki rentowej

Pracownicy, którzy dopiero w lipcu otrzymali na konto wypłaconą w czerwcu pensję, mogą domagać się od firmy jej wypłaty z obniżoną składką rentową.


Nowe prawo


W niedzielę weszła w życie ustawa obniżająca składkę rentową. Spadła ona z 13 proc. do 10 proc., a obniżka dotyczy pracowników. W związku z tym powstają wątpliwości dotyczące wysokości netto czerwcowych i lipcowych wynagrodzeń.


Jak wyjaśnił nam ZUS, jeśli firma wypłaciła wynagrodzenie w czerwcu, to na deklaracji składanej do ZUS w lipcu musi uwzględnić 13-proc. składkę. Jeśli natomiast wypłaci pensję w lipcu, to składka wyniesie 10 proc. W takiej sytuacji liczy się bowiem moment uzyskania przychodu pracownika, czyli moment otrzymania wynagrodzenia.


Jeżeli pensja za czerwiec zostanie wypłacona w lipcu, będzie to przychód lipca, od którego składka na ubezpieczenie rentowe będzie opłacana w nowej wysokości. Sprawę tę regulują przepisy rozporządzenia z 30 grudnia 1998 r. stanowiące, że w raporcie miesięcznym składanym do ZUS uwzględnia się należne składki od wszystkich przychodów dokonanych lub postawionych do dyspozycji ubezpieczonego od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego, którego ten raport dotyczy.


Jednak zgodnie z tym przepisem pracownicy mają też możliwość domagania się od pracodawców wyższej pensji netto, jeśli ich wynagrodzenie, wypłacone wprawdzie w czerwcu (z 13-proc. składką), wpłynęło na ich konto w banku dopiero w lipcu, dlatego że przychód pracownika powstał już w lipcu i powinien mieć on wyliczoną pensję z 10-proc. składką. W efekcie firmy, do których zgłoszą się pracownicy, którym pensje wypłacone za czerwiec dotarły na konta w lipcu, będą musiały zgłosić do ZUS takich pracowników z 10-proc. składką i wypłacić im dodatkowo różnicę wynagrodzenia netto wynikającą z niższej o 3 pkt proc. składki rentowej.


Aby ZUS nie miał wątpliwości dotyczącej wysokości składki, trzeba poprosić pracownika, aby udostępnił firmie wyciąg z banku, na którym widnieje lipcowy przelew czerwcowej pensji.


Podstawa prawna

l Ustawa z 15 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 115, poz. 792).

l Rozporządzenie Rady Ministrów z 30 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, wypłaconych zasiłków z ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego, zasiłków rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych oraz kolejności zaliczania wpłat składek na poszczególne fundusze (Dz.U. nr 165, poz. 1197 z późn. zm.).


BARTOSZ MARCZUK

bartosz.marczuk@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK