| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Więcej czasu na złożenie sprawozdania

Więcej czasu na złożenie sprawozdania

Do 17 lipca spółki mają czas na złożenie sprawozdań finansowych we właściwym rejestrze sądowym.


Zgodnie z przepisami, kierownicy jednostek mają na złożenie sprawozdań finansowych we właściwym rejestrze sądowym 15 dni od zatwierdzenia sprawozdania. Natomiast jego podpisanie musi nastąpić w ciągu sześciu miesięcy od dnia bilansowego. Oznacza to, że w przypadku firm, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, termin mija z końcem czerwca. Ponieważ w tym roku 30 czerwca wypadał w sobotę, ostateczny termin zatwierdzenia sprawozdania przypada 2 lipca. Zatem należy go złożyć we właściwym rejestrze sądowym najpóźniej do 17 lipca.


Składa się roczne sprawozdanie finansowe, opinię biegłego rewidenta, jeżeli podlegało ono badaniu, odpis uchwały bądź postanowienia o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty, także sprawozdanie z działalności, jeżeli spółka ma obowiązek jego tworzenia.


Warto pamiętać, że zgodnie z art. 79 ust. 4 ustawy o rachunkowości, niedopełnienie tego obowiązku podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Ze statystyk prowadzonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości w zakresie prawomocnych skazań osób dorosłych według rodzajów przestępstw liczba skazanych z art. 79 ust. 4 ustawy z roku na rok wzrasta. W 2003 roku - 14 osób, 2004 roku - 42 osoby a 2005 roku - 79 osób.


Jak twierdzi Małgorzata Gula, prezes Instytutu Rachunkowości i Podatków, konsekwencją niedopełnienia obowiązku publikacji może być również wykreślenie jednostki z właściwego rejestru. Podkreśla, że wielu kierowników jednostek nie pamięta o tym obowiązku lub nawet o nim nie wie.


Ekspert zwraca również uwagę na fakt, że istnieje tendencja do skracania okresu obowiązkowego publikowania sprawozdań finansowych.


- Spółki publiczne w przyszłym roku będą musiały przesłać do Komisji Nadzoru Finansowego roczne sprawozdania finansowe do 30 kwietnia 2008 r. - twierdzi nasza rozmówczyni.


Wynika to z dyrektywy o transparentności i wpisuje się w ogólny trend do możliwie wczesnego informowania rynku o sytuacji finansowej jednostek, prowadzących działalność gospodarczą.


AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »