| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Co powinien zawierać wniosek o skontrolowanie pracowników w trakcie zwolnienia lekarskiego

Co powinien zawierać wniosek o skontrolowanie pracowników w trakcie zwolnienia lekarskiego

Dwóch pracowników po pierwszym dniu pracy dostarczyło mi zwolnienia lekarskie. Chciałabym sprawdzić, czy na pewno chorują, ponieważ mam wątpliwości co do prawidłowości wykorzystania przez nich zwolnień lekarskich. Wiem, że mogę wystąpić do ZUS z pismem o sprawdzenie prawidłowości wykorzystania zwolnień. W jaki sposób mogę to zrobić (jakie pismo wysłać do ZUS)?

Czy jest jakiś wzór takiego pisma?


RADA


Nie ma ustalonego wzoru pisma, którym powinien posłużyć się pracodawca, jeżeli chce skontrolować pracownika w trakcie zwolnienia lekarskiego. Wystarczy opisać sprawę, wskazując pracowników, którzy mają być skontrolowani.


UZASADNIENIE


Wypłata świadczeń chorobowych jest związana z pomniejszaniem wysokości składek na ubezpieczenia społeczne oraz ma wpływ na kwoty, które są wydatkowane z ubezpieczenia chorobowego. Kontrole nad wydatkowaniem tych pieniędzy sprawuje ZUS, dlatego jest upoważniony do sprawdzania m.in. zwolnień lekarskich i orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Część swoich uprawnień ZUS przekazał pracodawcom, którzy są uprawnieni do wypłacania świadczeń chorobowych. Pracodawca może kontrolować, czy zwolnienie zostało wystawione zgodnie z wymaganiami oraz czy pracownik w trakcie zwolnienia np. pracuje.


Pracodawca nie może jednak decydować o tym, czy pracownik jest zdrowy. O tym, że pracownik odzyskał zdolność do pracy, może stwierdzić wyłącznie lekarz orzecznik ZUS na podstawie przeprowadzonego badania albo dokumentacji lekarskiej.


O wezwaniu na kontrolę osoby, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, decyduje ZUS, mając wiadomości z własnych źródeł albo informację np. od pracodawcy.


Nie ma sformalizowanych formularzy. Powinna Pani zwrócić się z pismem do ZUS, w którym Pani zakład pracy opłaca składki na ubezpieczenia społeczne, informując, że Pani zdaniem wskazani pracownicy są zdrowi, a przebywają na zwolnieniach lekarskich. Najlepiej pismo złożyć bezpośrednio w ZUS, ponieważ lekarz orzecznik może badać tylko konkretne zwolnienie lekarskie. Jeżeli zostało wystawione na kilka dni, to może się zdarzyć, że ZUS nie zdąży wezwać pracownika na kontrolę.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.l art. 59 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

l rozporządzenie z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich (DzU nr 65, poz. 743).


Edyta Pisarczyk

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK