reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Święta w handlu będą wolne od pracy

Święta w handlu będą wolne od pracy

Posłowie chcą wprowadzić zakaz pracy w handlu we wszystkie święta kościelne i państwowe. Sklepy będą natomiast otwarte w niedzielę.


ZMIANA PRAWA


Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejmu odbędzie się drugie czytanie projektu nowelizacji kodeksu pracy, który zakłada, że praca w handlu nie będzie mogła być świadczona w dni świąteczne. Chodzi o wszystkie święta wymienione w ustawie z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. nr 4, poz. 28 z późn. zm.), czyli Boże Narodzenie (dwa dni), Wielkanoc (dwa dni), pierwszy dzień Zielonych Świątek, Święto Niepodległości, 1 i 3 maja, 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, Wszystkich Świętych, Nowy Rok oraz Boże Ciało. Razem 12 dni świątecznych.


Dopuszczalne ma być natomiast wykonywanie pracy w placówkach handlowych w niedziele, chyba że jedno z wymienionych wcześniej świąt wypadnie właśnie w tym dniu. Obecnie praca w placówkach handlowych, bez względu na wielkość i asortyment sprzedawanych towarów, jest dozwolona we wszystkie niedziele i święta.


Nowelizację kodeksu pracy popierają związkowcy.


- Zgadzamy się na wprowadzenie zakazu pracy w handlu we wszystkie święta państwowe, ale dodatkowo chcemy także, aby to pracownicy decydowali o tym, czy chcą pracować w niedziele - mówi Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.


Jego zdaniem pracownicy, którzy się zdecydują się na pracę w tym czasie, powinni otrzymać wynagrodzenie ze zwiększoną o 100 proc. stawką.


- Byłaby to forma gratyfikacji np. za ograniczenie kontaktu z najbliższymi - dodaje wiceszef OPZZ.


Propozycja zakazująca pracy handlu w święta jest także zgodna z oczekiwaniami rządu, który w swoim stanowisku uznał ją za kompromisową i uwzględniającą interesy pracowników, pracodawców i konsumentów. O jak najszybsze zakończenie prac nad nowelizacją zaapelował również rzecznik praw obywatelskich.


- Przewidziane w projekcie ograniczenia pracy w niedziele i święta przyczynią się do lepszego stosowania przepisów dotyczących czasu pracy, a tym samym zapewnią większą ochronę praw pracowniczych - tłumaczy Janusz Kochanowski, rzecznik praw obywatelskich.


Przeciwni zmianom są natomiast pracodawcy.


- Na szczęście nowelizacja nie wprowadza bezwzględnego zakazu pracy w niedziele, czego domagali się wcześniej posłowie LPR. Mimo to ogranicza ona działalność przedsiębiorców i może mieć negatywny wpływ na stosunki pracy, gdyż wielu z nich może zacząć zatrudniać osoby na podstawie umowy cywilnoprawnej, a nie umowy o pracę - tłumaczy Krzysztof Kajda z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.


PLUSY I MINUSY

+ Plusy

l pracownicy sklepów nie będą musieli pracować w święta

l ograniczone zostaną przypadki łamania przepisów dotyczących czasu pracy w hipermarketach

- Minusy

l pracodawcy utracą część zysków

l konsumenci będą mieli mniej czasu na zakupy

l pracownicy handlu coraz częściej mogą być zatrudniani na podstawie umowy cywilnoprawnej, a nie umowy o pracę


ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama