Święta w handlu będą wolne od pracy
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
REKLAMA
Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejmu odbędzie się drugie czytanie projektu nowelizacji kodeksu pracy, który zakłada, że praca w handlu nie będzie mogła być świadczona w dni świąteczne. Chodzi o wszystkie święta wymienione w ustawie z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. nr 4, poz. 28 z późn. zm.), czyli Boże Narodzenie (dwa dni), Wielkanoc (dwa dni), pierwszy dzień Zielonych Świątek, Święto Niepodległości, 1 i 3 maja, 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, Wszystkich Świętych, Nowy Rok oraz Boże Ciało. Razem 12 dni świątecznych.
Dopuszczalne ma być natomiast wykonywanie pracy w placówkach handlowych w niedziele, chyba że jedno z wymienionych wcześniej świąt wypadnie właśnie w tym dniu. Obecnie praca w placówkach handlowych, bez względu na wielkość i asortyment sprzedawanych towarów, jest dozwolona we wszystkie niedziele i święta.
Nowelizację kodeksu pracy popierają związkowcy.
- Zgadzamy się na wprowadzenie zakazu pracy w handlu we wszystkie święta państwowe, ale dodatkowo chcemy także, aby to pracownicy decydowali o tym, czy chcą pracować w niedziele - mówi Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.
Jego zdaniem pracownicy, którzy się zdecydują się na pracę w tym czasie, powinni otrzymać wynagrodzenie ze zwiększoną o 100 proc. stawką.
- Byłaby to forma gratyfikacji np. za ograniczenie kontaktu z najbliższymi - dodaje wiceszef OPZZ.
REKLAMA
Propozycja zakazująca pracy handlu w święta jest także zgodna z oczekiwaniami rządu, który w swoim stanowisku uznał ją za kompromisową i uwzględniającą interesy pracowników, pracodawców i konsumentów. O jak najszybsze zakończenie prac nad nowelizacją zaapelował również rzecznik praw obywatelskich.
- Przewidziane w projekcie ograniczenia pracy w niedziele i święta przyczynią się do lepszego stosowania przepisów dotyczących czasu pracy, a tym samym zapewnią większą ochronę praw pracowniczych - tłumaczy Janusz Kochanowski, rzecznik praw obywatelskich.
Przeciwni zmianom są natomiast pracodawcy.
- Na szczęście nowelizacja nie wprowadza bezwzględnego zakazu pracy w niedziele, czego domagali się wcześniej posłowie LPR. Mimo to ogranicza ona działalność przedsiębiorców i może mieć negatywny wpływ na stosunki pracy, gdyż wielu z nich może zacząć zatrudniać osoby na podstawie umowy cywilnoprawnej, a nie umowy o pracę - tłumaczy Krzysztof Kajda z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
PLUSY I MINUSY
+ Plusy
l pracownicy sklepów nie będą musieli pracować w święta
l ograniczone zostaną przypadki łamania przepisów dotyczących czasu pracy w hipermarketach
- Minusy
l pracodawcy utracą część zysków
l konsumenci będą mieli mniej czasu na zakupy
l pracownicy handlu coraz częściej mogą być zatrudniani na podstawie umowy cywilnoprawnej, a nie umowy o pracę
ŁUKASZ GUZA
REKLAMA
REKLAMA