REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łatwiejsze wspólne inwestycje

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

Rząd zajmie się wkrótce nowelizacją ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Nowa regulacja ma ułatwić współpracę samorządów z inwestorami prywatnymi w realizowaniu przedsięwzięć związanych z EURO 2012.


ZMIANA PRAWA


Projektowane przepisy ograniczają wymóg sporządzania przedwstępnych analiz prawnych i finansowych, upraszczają analizy dla mniejszych projektów inwestycyjnych. Poszerzają też zakres stosowania PPP i wprowadzają precyzyjniejszy słowniczek ustawowych pojęć.


- Liczymy, że nowa ustawa umożliwi zawieranie umów w sprawie PPP o wartości 5 mld zł rocznie - mówi Piotr Woźniak, minister gospodarki.


Władze Gdańska już teraz planują, że inwestor prywatny częściowo sfinansuje budowę Stadionu Arena Bałtycka (Baltic Arena). W zamian za to otrzyma atrakcyjne grunty w pobliżu stadionu i w innych rejonach miasta.


- Chcemy posłużyć się ustawą o PPP, ale powinna ona zostać gruntownie zmieniona. Wystarczy przypomnieć, że nikt w Polsce jeszcze z niej nie skorzystał. Na spotkaniu z wicepremierem Przemysławem Gosiewskim miasta organizujące Euro 2012 zgłosiły wiele propozycji zmian w prawie w tym także w PPP. Otrzymaliśmy zapewnienia, że rząd będzie robił wszystko, by uprościć i skrócić stosowanie tej ustawy - mówi Paweł Adamowicz, prezydenta Gdańska.


Inwestorzy stawiają na Śląsk


Do wykorzystania formuły PPP przymierza się również województwo śląskie, gdzie planowana jest modernizacja stadionu śląskiego w Chorzowie. Jarosław Kołodziejczyk, członek zarządu województwa śląskiego, skierował w tej sprawie pismo do ponad 60 firm.


- Zainteresowane współpracą są: Bank BPH Warszawa, PKO Bank Polski Warszawa, Deutsche Bank, Mostostal Zabrze, Isover Gliwice, Vattenfall Gliwice, Relief Foundation - informuje Krzysztof Krzemiński, rzecznik urzędu marszałkowskiego w Katowicach.


- Wybór Stadionu Śląskiego jako miejsca rozgrywek piłkarskich podczas EURO 2012 podniósłby jego prestiż oraz podkreśliłby symboliczne znaczenie tego miejsca w historii sukcesów polskiej piłki nożnej. Postrzegam to jako unikatową możliwość promocji i rozwoju Śląska. Jesteśmy otwarci na współpracę z instytucjami sektora publicznego, chętnie wspieramy interesujące inicjatywy lokalnych społeczności - akcentuje Nicolas Seret, prezes Saint-Gobain Isover Polska.


- Z mojego doświadczenia wynika, że zainteresowanie inwestorów formułą PPP jest bardzo duże. Chętne do współpracy są zarówno polskie firmy, jak i przedsiębiorcy zagraniczni - uważa Agata Kozłowska, dyrektor firmy doradczej Investment Suport.


Najlepiej świadczy o tym przypadek Zabrza, gdzie do władz zgłosiła się portugalska firma deweloperska z propozycją wybudowania według zasad PPP nowego stadionu Górnika Zabrze, który przed Euro 2012 stałby się zapleczem Stadionu Śląskiego. Inwestor chce w zamian wybudować centrum handlowe oraz apartamentowce. Radni zdecydują o ewentualnym poparciu tego rozwiązania na początku lipca. Firma portugalska zrealizowała w ten sposób m.in. Stadion Smoka, na którym mecze rozgrywa FC Porto.


- Rozważamy kilka koncepcji inwestorskich zmierzających do stworzenia nowoczesnego kompleksu sportowego. Jedną z nich jest sprawdzony już w innych krajach model partnerstwa publiczno-prywatnego - wskazuje Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.


Szansa dla każdego miasta


- Metoda PPP stanowi ogromną szansę dla każdego miasta, które buduje duże i drogie obiekty sportowe, niestety wiąże się ona także z koniecznością podążania drogą skomplikowanej i czasochłonnej procedury. Przy ograniczeniu czasowym, jakie narzuca na nas organizacja Mistrzostw w 2012 roku, to właśnie czasochłonność jest największym zagrożeniem - uważa Paweł Adamowicz, prezydenta Gdańska.


- Moim zdaniem na zastosowanie ustawy o PPP nie ma już czasu. Ustawowa formuła PPP jest zbyt skomplikowana. Nie wykluczam zaangażowania kapitału prywatnego przy organizacji inwestycji Euro 2012, ale za pomocą obecnie stosowanych metod współpracy samorządów i przedsiębiorców - mówi Ryszard Grobelny, prezydent Poznania.


Pomoże prawo cywilne


Eksperci wskazują, że PPP znacznie łatwiej można zrealizować na podstawie ogólnych regulacji prawa cywilnego i handlowego.


- Aby zaangażować partnera prywatnego w wykonywanie zadań publicznych, wcale nie trzeba stosować obecnej ustawy o PPP. Wybór formuły partnerstwa zależy od lokalnych uwarunkowań. Każdy samorząd może zdecydować się na jedną z trzech podstawowych form: spółkę, długoterminowe umowy współpracy lub koncesje na roboty budowlane - mówi Agata Kozłowska.


Budowa stadionów w ramach PPP
 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

SZERSZA PERSPEKTYWA

Dotychczas w ramach PPP realizowano znane obiekty sportowe: Ajax Amsterdam ArenA, Odysesey Arena Belfast, stadion NY Metz, stadion Arsenal Emirates. Zwykle współpraca podmiotu publicznego z partnerem prywatnym opiera się na długoterminowych umowach. Inwestor prywatny projektuje, buduje, finansuje, a następnie przez określony czas eksploatuje wybudowany obiekt. Po upływie określonego w umowie terminu (najczęściej ok. 30 lat) następuje przekazanie obiektu podmiotowi publicznemu.


EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy zbyt beztrosko podchodzą do cyberkryminalistów?

Firmy lekkomyślnie podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa? Z raportu „State of Enterprise Cyber Risk in the Age of AI 2024” wynika. że co dziesiąta firma nigdy nie przeprowadziła audytu swoich systemów, a połowa sprawdza zabezpieczenia raz w tygodniu lub rzadziej. A aż 65 proc. firm działa na podstawie przestarzałych, co najmniej dwuletnich, planów. 

ZPP chce zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe i e-papierosy

Przedsiębiorcy są zaskoczeni nieoczekiwaną zmianą przepisów podatkowych dotyczących akcyzy na wyroby tytoniowe. Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców alarmują, że zmiany wprowadzane są w niewłaściwy sposób. Mają swoje propozycje. 

Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów

16 października w godzinach 10:00-12:00 zapraszamy na debatę „Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów”.

MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

REKLAMA

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

REKLAMA

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA