REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łatwiejsze wspólne inwestycje

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

Rząd zajmie się wkrótce nowelizacją ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Nowa regulacja ma ułatwić współpracę samorządów z inwestorami prywatnymi w realizowaniu przedsięwzięć związanych z EURO 2012.


ZMIANA PRAWA


Projektowane przepisy ograniczają wymóg sporządzania przedwstępnych analiz prawnych i finansowych, upraszczają analizy dla mniejszych projektów inwestycyjnych. Poszerzają też zakres stosowania PPP i wprowadzają precyzyjniejszy słowniczek ustawowych pojęć.


- Liczymy, że nowa ustawa umożliwi zawieranie umów w sprawie PPP o wartości 5 mld zł rocznie - mówi Piotr Woźniak, minister gospodarki.


Władze Gdańska już teraz planują, że inwestor prywatny częściowo sfinansuje budowę Stadionu Arena Bałtycka (Baltic Arena). W zamian za to otrzyma atrakcyjne grunty w pobliżu stadionu i w innych rejonach miasta.


- Chcemy posłużyć się ustawą o PPP, ale powinna ona zostać gruntownie zmieniona. Wystarczy przypomnieć, że nikt w Polsce jeszcze z niej nie skorzystał. Na spotkaniu z wicepremierem Przemysławem Gosiewskim miasta organizujące Euro 2012 zgłosiły wiele propozycji zmian w prawie w tym także w PPP. Otrzymaliśmy zapewnienia, że rząd będzie robił wszystko, by uprościć i skrócić stosowanie tej ustawy - mówi Paweł Adamowicz, prezydenta Gdańska.


Inwestorzy stawiają na Śląsk


Do wykorzystania formuły PPP przymierza się również województwo śląskie, gdzie planowana jest modernizacja stadionu śląskiego w Chorzowie. Jarosław Kołodziejczyk, członek zarządu województwa śląskiego, skierował w tej sprawie pismo do ponad 60 firm.


- Zainteresowane współpracą są: Bank BPH Warszawa, PKO Bank Polski Warszawa, Deutsche Bank, Mostostal Zabrze, Isover Gliwice, Vattenfall Gliwice, Relief Foundation - informuje Krzysztof Krzemiński, rzecznik urzędu marszałkowskiego w Katowicach.


- Wybór Stadionu Śląskiego jako miejsca rozgrywek piłkarskich podczas EURO 2012 podniósłby jego prestiż oraz podkreśliłby symboliczne znaczenie tego miejsca w historii sukcesów polskiej piłki nożnej. Postrzegam to jako unikatową możliwość promocji i rozwoju Śląska. Jesteśmy otwarci na współpracę z instytucjami sektora publicznego, chętnie wspieramy interesujące inicjatywy lokalnych społeczności - akcentuje Nicolas Seret, prezes Saint-Gobain Isover Polska.


- Z mojego doświadczenia wynika, że zainteresowanie inwestorów formułą PPP jest bardzo duże. Chętne do współpracy są zarówno polskie firmy, jak i przedsiębiorcy zagraniczni - uważa Agata Kozłowska, dyrektor firmy doradczej Investment Suport.


Najlepiej świadczy o tym przypadek Zabrza, gdzie do władz zgłosiła się portugalska firma deweloperska z propozycją wybudowania według zasad PPP nowego stadionu Górnika Zabrze, który przed Euro 2012 stałby się zapleczem Stadionu Śląskiego. Inwestor chce w zamian wybudować centrum handlowe oraz apartamentowce. Radni zdecydują o ewentualnym poparciu tego rozwiązania na początku lipca. Firma portugalska zrealizowała w ten sposób m.in. Stadion Smoka, na którym mecze rozgrywa FC Porto.


- Rozważamy kilka koncepcji inwestorskich zmierzających do stworzenia nowoczesnego kompleksu sportowego. Jedną z nich jest sprawdzony już w innych krajach model partnerstwa publiczno-prywatnego - wskazuje Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.


Szansa dla każdego miasta


- Metoda PPP stanowi ogromną szansę dla każdego miasta, które buduje duże i drogie obiekty sportowe, niestety wiąże się ona także z koniecznością podążania drogą skomplikowanej i czasochłonnej procedury. Przy ograniczeniu czasowym, jakie narzuca na nas organizacja Mistrzostw w 2012 roku, to właśnie czasochłonność jest największym zagrożeniem - uważa Paweł Adamowicz, prezydenta Gdańska.


- Moim zdaniem na zastosowanie ustawy o PPP nie ma już czasu. Ustawowa formuła PPP jest zbyt skomplikowana. Nie wykluczam zaangażowania kapitału prywatnego przy organizacji inwestycji Euro 2012, ale za pomocą obecnie stosowanych metod współpracy samorządów i przedsiębiorców - mówi Ryszard Grobelny, prezydent Poznania.


Pomoże prawo cywilne


Eksperci wskazują, że PPP znacznie łatwiej można zrealizować na podstawie ogólnych regulacji prawa cywilnego i handlowego.


- Aby zaangażować partnera prywatnego w wykonywanie zadań publicznych, wcale nie trzeba stosować obecnej ustawy o PPP. Wybór formuły partnerstwa zależy od lokalnych uwarunkowań. Każdy samorząd może zdecydować się na jedną z trzech podstawowych form: spółkę, długoterminowe umowy współpracy lub koncesje na roboty budowlane - mówi Agata Kozłowska.


Budowa stadionów w ramach PPP
 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

SZERSZA PERSPEKTYWA

Dotychczas w ramach PPP realizowano znane obiekty sportowe: Ajax Amsterdam ArenA, Odysesey Arena Belfast, stadion NY Metz, stadion Arsenal Emirates. Zwykle współpraca podmiotu publicznego z partnerem prywatnym opiera się na długoterminowych umowach. Inwestor prywatny projektuje, buduje, finansuje, a następnie przez określony czas eksploatuje wybudowany obiekt. Po upływie określonego w umowie terminu (najczęściej ok. 30 lat) następuje przekazanie obiektu podmiotowi publicznemu.


EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA