Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łatwiejsze wspólne inwestycje

Ewa Grączewska-Ivanova
Rząd zajmie się wkrótce nowelizacją ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Nowa regulacja ma ułatwić współpracę samorządów z inwestorami prywatnymi w realizowaniu przedsięwzięć związanych z EURO 2012.


ZMIANA PRAWA


Projektowane przepisy ograniczają wymóg sporządzania przedwstępnych analiz prawnych i finansowych, upraszczają analizy dla mniejszych projektów inwestycyjnych. Poszerzają też zakres stosowania PPP i wprowadzają precyzyjniejszy słowniczek ustawowych pojęć.


- Liczymy, że nowa ustawa umożliwi zawieranie umów w sprawie PPP o wartości 5 mld zł rocznie - mówi Piotr Woźniak, minister gospodarki.


Władze Gdańska już teraz planują, że inwestor prywatny częściowo sfinansuje budowę Stadionu Arena Bałtycka (Baltic Arena). W zamian za to otrzyma atrakcyjne grunty w pobliżu stadionu i w innych rejonach miasta.


- Chcemy posłużyć się ustawą o PPP, ale powinna ona zostać gruntownie zmieniona. Wystarczy przypomnieć, że nikt w Polsce jeszcze z niej nie skorzystał. Na spotkaniu z wicepremierem Przemysławem Gosiewskim miasta organizujące Euro 2012 zgłosiły wiele propozycji zmian w prawie w tym także w PPP. Otrzymaliśmy zapewnienia, że rząd będzie robił wszystko, by uprościć i skrócić stosowanie tej ustawy - mówi Paweł Adamowicz, prezydenta Gdańska.


Inwestorzy stawiają na Śląsk


Do wykorzystania formuły PPP przymierza się również województwo śląskie, gdzie planowana jest modernizacja stadionu śląskiego w Chorzowie. Jarosław Kołodziejczyk, członek zarządu województwa śląskiego, skierował w tej sprawie pismo do ponad 60 firm.


- Zainteresowane współpracą są: Bank BPH Warszawa, PKO Bank Polski Warszawa, Deutsche Bank, Mostostal Zabrze, Isover Gliwice, Vattenfall Gliwice, Relief Foundation - informuje Krzysztof Krzemiński, rzecznik urzędu marszałkowskiego w Katowicach.


- Wybór Stadionu Śląskiego jako miejsca rozgrywek piłkarskich podczas EURO 2012 podniósłby jego prestiż oraz podkreśliłby symboliczne znaczenie tego miejsca w historii sukcesów polskiej piłki nożnej. Postrzegam to jako unikatową możliwość promocji i rozwoju Śląska. Jesteśmy otwarci na współpracę z instytucjami sektora publicznego, chętnie wspieramy interesujące inicjatywy lokalnych społeczności - akcentuje Nicolas Seret, prezes Saint-Gobain Isover Polska.


- Z mojego doświadczenia wynika, że zainteresowanie inwestorów formułą PPP jest bardzo duże. Chętne do współpracy są zarówno polskie firmy, jak i przedsiębiorcy zagraniczni - uważa Agata Kozłowska, dyrektor firmy doradczej Investment Suport.


Najlepiej świadczy o tym przypadek Zabrza, gdzie do władz zgłosiła się portugalska firma deweloperska z propozycją wybudowania według zasad PPP nowego stadionu Górnika Zabrze, który przed Euro 2012 stałby się zapleczem Stadionu Śląskiego. Inwestor chce w zamian wybudować centrum handlowe oraz apartamentowce. Radni zdecydują o ewentualnym poparciu tego rozwiązania na początku lipca. Firma portugalska zrealizowała w ten sposób m.in. Stadion Smoka, na którym mecze rozgrywa FC Porto.


- Rozważamy kilka koncepcji inwestorskich zmierzających do stworzenia nowoczesnego kompleksu sportowego. Jedną z nich jest sprawdzony już w innych krajach model partnerstwa publiczno-prywatnego - wskazuje Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.


Szansa dla każdego miasta


- Metoda PPP stanowi ogromną szansę dla każdego miasta, które buduje duże i drogie obiekty sportowe, niestety wiąże się ona także z koniecznością podążania drogą skomplikowanej i czasochłonnej procedury. Przy ograniczeniu czasowym, jakie narzuca na nas organizacja Mistrzostw w 2012 roku, to właśnie czasochłonność jest największym zagrożeniem - uważa Paweł Adamowicz, prezydenta Gdańska.


- Moim zdaniem na zastosowanie ustawy o PPP nie ma już czasu. Ustawowa formuła PPP jest zbyt skomplikowana. Nie wykluczam zaangażowania kapitału prywatnego przy organizacji inwestycji Euro 2012, ale za pomocą obecnie stosowanych metod współpracy samorządów i przedsiębiorców - mówi Ryszard Grobelny, prezydent Poznania.


Pomoże prawo cywilne


Eksperci wskazują, że PPP znacznie łatwiej można zrealizować na podstawie ogólnych regulacji prawa cywilnego i handlowego.


- Aby zaangażować partnera prywatnego w wykonywanie zadań publicznych, wcale nie trzeba stosować obecnej ustawy o PPP. Wybór formuły partnerstwa zależy od lokalnych uwarunkowań. Każdy samorząd może zdecydować się na jedną z trzech podstawowych form: spółkę, długoterminowe umowy współpracy lub koncesje na roboty budowlane - mówi Agata Kozłowska.


Budowa stadionów w ramach PPP
 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

SZERSZA PERSPEKTYWA

Dotychczas w ramach PPP realizowano znane obiekty sportowe: Ajax Amsterdam ArenA, Odysesey Arena Belfast, stadion NY Metz, stadion Arsenal Emirates. Zwykle współpraca podmiotu publicznego z partnerem prywatnym opiera się na długoterminowych umowach. Inwestor prywatny projektuje, buduje, finansuje, a następnie przez określony czas eksploatuje wybudowany obiekt. Po upływie określonego w umowie terminu (najczęściej ok. 30 lat) następuje przekazanie obiektu podmiotowi publicznemu.


EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

 

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy można dostać mandat z kamery? I to na kilka sposobów

    Czy można dostać mandat z kamery? Oczywiście że tak. Co więcej, sposobów zdobywania nagrań służby mają co najmniej kilka. Poznajmy je.

    Mitsubishi L200 2024. Tak będzie wyglądać nowe wcielenie pick-up`a

    Mitsubishi L200 2024, czyli kolejna generacja modelu ujrzy światło dzienne jeszcze w tym roku lub na początku kolejnego. Co wiadomo o modelu?

    Volkswagen ID.2all. Tak będzie wyglądać elektryczne Polo?

    Volkswagen ID.2all zapowiada koncepcję dostępnej, elektrycznej mobilności dla Europejczyków. Jest rozmiarów modelu Polo. Trafi zatem do segmentu B.

    Na co zwracają uwagę najemcy mieszkań wybierając mieszkanie?

    Pieniądze to nie wszystko. Długa lista pytań od lokatorów do właścicieli mieszkań na wynajem                  

    Dlaczego warto kupić mieszkanie w kamienicy?

    Mieszkania w kamienicach przeżywają prawdziwy renesans! Oto 3 powody, dla których warto je teraz kupić.

    Dane GUS o sprzedaży detalicznej – komentarz rynkowy

    Główny Urząd Statystyczny opublikował wczoraj dane na temat sprzedaży detalicznej w lutym 2023. Porównując rok do roku spadła ona aż o 5 proc. (rok temu w lutym zanotowano wzrost o 8,1 proc.), a w porównaniu ze styczniem spadek wyniósł 3,6 proc.

    Przewoźniku - dopilnuj nowego obowiązku, jeśli nie chcesz stracić zezwolenia

    Pakiet mobilności ponownie o sobie przypomina. Zgodnie ze zmianami w ustawie o transporcie drogowym, przewoźnicy są zobowiązani do spełnienia kolejnego obowiązku. Chodzi o przepis, wprowadzający konieczność zgłoszenia ilości zatrudnionych kierowców. W tym roku oświadczenie należy zgłosić już do 31 marca, a brak wypełnienia formalności może wiązać się poważnymi konsekwencjami dla przewoźników.

    Po kryzysie niektórych banków USA, cały świat patrzy na Fed

    Śmiało można stwierdzić, że dzisiejsza decyzja ws. stóp procentowych w USA, jest jedną z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych w ciągu ostatnich lat. Wszystko za sprawą niedawnych wydarzeń, gdy po rynkach rozlała się fala systemowych zagrożeń w sektorze bankowym. Jeszcze przed upadkiem SVB, rynkowy konsensus zakładał, że marcowe posiedzenie amerykańskiego Federalnego Komitetu Otwartego Rynku pozostawi po sobie podwyżkę stóp o 50 pb. Przewidywania te spotkały się z falą krytyki ze strony największych banków na Wall Street. Sytuacja jednak uległa zmianie. Jaka więc będzie decyzja Fedu i co się zmieniło w kwestii dolara? 

    Coraz więcej Polek zakłada własny biznes

    Jednym z kluczowych wyzwań wymienianych przez respondentki jest niewystarczająca wiedza na temat formalności związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej oraz niechęć do ryzyka.

    SCT Warszawa. Warszawscy rodzice chcą ostrzejszych restrykcji

    SCT w Warszawie powstanie. Siedem postulatów wobec władz Warszawy wystosowała wspólna inicjatywa rodziców i ruchów społecznych. O co wnoszą?

    Kobieta z misją nie tylko gospodarczą

    Przedsiębiorcy, którzy w swoim regionie zrobili już wszystko, mogą nadal dużo zrobić w krajach gdzie brakuje tego, w czym oni się wyspecjalizowali. O misjach gospodarczych opowiada Beata Drzazga – Przedsiębiorca Wizjoner, który czerpie radość i energię z pomagania w biznesie i w życiu innym ludziom. 

    Mercedes GLB 2023. Lifting mocno delikatny. Zmian zbyt wiele nie ma

    Mercedes GLB 2023, czyli SUV niemieckiej marki przeszedł właśnie lifting. Co zmieniło się w modelu? Zmian prawie nie widać. To dobrze czy źle?

    Samochód do strefy czystego transportu. O czym pamiętać kupując auto używane?

    Samochód do strefy czystego transportu to pojęcie, którym Polacy interesują się coraz mocniej. O czym powinien pamiętać podczas zakupu mieszkaniec SCT?

    Kolizji mniej, ale likwidacja szkód coraz droższa...

    Kolizji mniej, ale likwidacja szkód coraz droższa? To zdanie idealnie opisuje zeszłoroczną sytuację na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych.

    Czy ChatGPT pomoże w walce z cyberprzestępczością?

    ChatGPT stał się groźnym narzędziem w rękach cyberprzestępców. Jednak, jak przekonują eksperci z Sophos, ten zaawansowany model językowy, zdolny do pisania i analizowania nawet dłuższych tekstów, może być również bardzo pomocny w walce z hakerami i internetowymi oszustami. Sztuczną inteligencję da się z powodzeniem wykorzystać do namierzania podejrzanej aktywności, filtrowania wiadomości e-mail czy przeciwdziałania cyberatakom z wykorzystaniem komponentów wbudowanych w system Microsoft Windows (LOLBin). 

    Mitsubishi Eclipse Cross Ralliart. PHEV z rajdowym sznytem. Tylko sznytem

    Mitsubishi Eclipse Cross Ralliart to nowa wersja japońskiego coupe SUV-a napędzanego hybrydą plug-in. Zmiany? Te dotyczą tylko stylizacji. Szkoda...

    Mercedes GLA 2023. Mały SUV z Niemiec przeszedł drobny zabieg

    Mercedes GLA 2023, czyli mniejszy z niemieckich SUV-ów przeszedł lifting. W jego ramach nieznacznie zmienił się design, ale i paleta silników.

    Toyota Hilux powstała w 1968 roku. Kończy właśnie 55 lat!

    Toyota Hilux zadebiutowała na rynku w roku 1968. A więc jak nietrudno policzyć, powoli zbliża się do wieku emerytalnego. Tyle że pick-up ani myśli się zatrzymywać!

    Polacy kochają mięso, jedzą je nawet 6 razy w tygodniu! Jakie wybierają najczęściej?

    Polacy jedzą dużo mięsa. Prawie czterech na dziesięciu badanych sięga po nie zazwyczaj 2-3 razy w tygodniu. Co trzecia osoba robi to nawet 4-6 razy w tym czasie. Na co dzień rodacy wybierają drób i wieprzowinę, ale ważne miejsca na liście zakupowej zajmują też ryby i owoce morza. Z kolei wołowina plasuje się wysoko w kategorii mięs jadanych od czasu do czasu. Natomiast dziczyzna i jagnięcina są rzadko wybierane przez konsumentów. Takie wnioski płyną z ogólnopolskiego badania Kantar Polska i Grupy BLIX, przeprowadzonego na próbie blisko 1,8 tys. konsumentów.

    Śniadanie biznesowe w Gdańsku: sygnaliści w firmie, zmiany w prawie pracy 2023, ochrona danych osobowych

    18 kwietnia 2023 r. w Gdańsku odbędzie się Śniadanie biznesowe – prawo w pigułce, poświęcone praktycznym zagadnieniom prawnym obowiązującym przedsiębiorców w 2023 r. Szkolenie organizuje Rödl & Partner. Partnerem medialnym szkolenia są: portal Infor.pl, organizacja pracodawców „Pracodawcy Pomorza”, Francusko-Polska Izba Gospodarcza, Polsko-Niemieckie Koło Gospodarcze, a także Brytyjsko-Polska Izba Handlowa. Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

    Dlaczego panele fotowoltaiczne wyłączają się w słoneczne dni?

    Urząd Regulacji Energetyki podpowiada, jak sobie poradzić, kiedy domowa instalacja fotowoltaiczna nie działa prawidłowo.

    Nowe technologie dla oszczędzania energii

    Wysokie ceny energii i inflacja wydrążają w naszych portfelach coraz większą dziurę. Warto zaplanować, jak w realny sposób możemy zadbać o swój budżet.

    Sektor bankowy – czy można się obawiać kryzysu?

    Początek tygodnia stoi zdecydowanie pod znakiem zapytania postawionym przed środową decyzją FED-u. Oczy wielu skierowane są w stronę eksperckich prognoz tego, jakie decyzje zostaną podjęte i jaki będą miały one wpływ zarówno na rynek Stanów Zjednoczonych, jak i globalny. Ostatnie głośne bankructwa banków zrodziły wiele pytań. Dotyczyły one głównie tego, czy jest to zwiastun powtórki krachu z 2008 roku, czy polskie banki są zagrożone i jak te wydarzenia mogą wpłynąć na nasz rynek. Na początku warto podkreślić, że szansa na wystąpienie dwa razy takiego samego kryzysu jest wręcz znikoma, a sytuacja w USA nie wpłynie bezpośrednio na właściwe funkcjonowanie naszych banków. W czym więc całe zamieszanie?

    Dopłaty do kapitału zamiast pożyczek od wspólników

    Dopłaty do kapitału mogą być świetną alternatywą dla pożyczek od wspólników. Czym się różnią, jakie mają wady i zalety? Czy mogą być wykorzystane wyłącznie do dokapitalizowania spółki, czy może mogą mieć bardziej kreatywne zastosowanie?

    Czy handel społecznościowy to klucz do szerokiej adopcji kryptowalut?

    Handel społecznościowy kryptowalutami, który działa podobnie jak media społecznościowe, to nowy trend. Na czym polega i jak działa?