REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łatwiejsze wspólne inwestycje

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

Rząd zajmie się wkrótce nowelizacją ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Nowa regulacja ma ułatwić współpracę samorządów z inwestorami prywatnymi w realizowaniu przedsięwzięć związanych z EURO 2012.


ZMIANA PRAWA


Projektowane przepisy ograniczają wymóg sporządzania przedwstępnych analiz prawnych i finansowych, upraszczają analizy dla mniejszych projektów inwestycyjnych. Poszerzają też zakres stosowania PPP i wprowadzają precyzyjniejszy słowniczek ustawowych pojęć.


- Liczymy, że nowa ustawa umożliwi zawieranie umów w sprawie PPP o wartości 5 mld zł rocznie - mówi Piotr Woźniak, minister gospodarki.


Władze Gdańska już teraz planują, że inwestor prywatny częściowo sfinansuje budowę Stadionu Arena Bałtycka (Baltic Arena). W zamian za to otrzyma atrakcyjne grunty w pobliżu stadionu i w innych rejonach miasta.


- Chcemy posłużyć się ustawą o PPP, ale powinna ona zostać gruntownie zmieniona. Wystarczy przypomnieć, że nikt w Polsce jeszcze z niej nie skorzystał. Na spotkaniu z wicepremierem Przemysławem Gosiewskim miasta organizujące Euro 2012 zgłosiły wiele propozycji zmian w prawie w tym także w PPP. Otrzymaliśmy zapewnienia, że rząd będzie robił wszystko, by uprościć i skrócić stosowanie tej ustawy - mówi Paweł Adamowicz, prezydenta Gdańska.


Inwestorzy stawiają na Śląsk


Do wykorzystania formuły PPP przymierza się również województwo śląskie, gdzie planowana jest modernizacja stadionu śląskiego w Chorzowie. Jarosław Kołodziejczyk, członek zarządu województwa śląskiego, skierował w tej sprawie pismo do ponad 60 firm.


- Zainteresowane współpracą są: Bank BPH Warszawa, PKO Bank Polski Warszawa, Deutsche Bank, Mostostal Zabrze, Isover Gliwice, Vattenfall Gliwice, Relief Foundation - informuje Krzysztof Krzemiński, rzecznik urzędu marszałkowskiego w Katowicach.


- Wybór Stadionu Śląskiego jako miejsca rozgrywek piłkarskich podczas EURO 2012 podniósłby jego prestiż oraz podkreśliłby symboliczne znaczenie tego miejsca w historii sukcesów polskiej piłki nożnej. Postrzegam to jako unikatową możliwość promocji i rozwoju Śląska. Jesteśmy otwarci na współpracę z instytucjami sektora publicznego, chętnie wspieramy interesujące inicjatywy lokalnych społeczności - akcentuje Nicolas Seret, prezes Saint-Gobain Isover Polska.


- Z mojego doświadczenia wynika, że zainteresowanie inwestorów formułą PPP jest bardzo duże. Chętne do współpracy są zarówno polskie firmy, jak i przedsiębiorcy zagraniczni - uważa Agata Kozłowska, dyrektor firmy doradczej Investment Suport.


Najlepiej świadczy o tym przypadek Zabrza, gdzie do władz zgłosiła się portugalska firma deweloperska z propozycją wybudowania według zasad PPP nowego stadionu Górnika Zabrze, który przed Euro 2012 stałby się zapleczem Stadionu Śląskiego. Inwestor chce w zamian wybudować centrum handlowe oraz apartamentowce. Radni zdecydują o ewentualnym poparciu tego rozwiązania na początku lipca. Firma portugalska zrealizowała w ten sposób m.in. Stadion Smoka, na którym mecze rozgrywa FC Porto.


- Rozważamy kilka koncepcji inwestorskich zmierzających do stworzenia nowoczesnego kompleksu sportowego. Jedną z nich jest sprawdzony już w innych krajach model partnerstwa publiczno-prywatnego - wskazuje Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.


Szansa dla każdego miasta


- Metoda PPP stanowi ogromną szansę dla każdego miasta, które buduje duże i drogie obiekty sportowe, niestety wiąże się ona także z koniecznością podążania drogą skomplikowanej i czasochłonnej procedury. Przy ograniczeniu czasowym, jakie narzuca na nas organizacja Mistrzostw w 2012 roku, to właśnie czasochłonność jest największym zagrożeniem - uważa Paweł Adamowicz, prezydenta Gdańska.


- Moim zdaniem na zastosowanie ustawy o PPP nie ma już czasu. Ustawowa formuła PPP jest zbyt skomplikowana. Nie wykluczam zaangażowania kapitału prywatnego przy organizacji inwestycji Euro 2012, ale za pomocą obecnie stosowanych metod współpracy samorządów i przedsiębiorców - mówi Ryszard Grobelny, prezydent Poznania.


Pomoże prawo cywilne


Eksperci wskazują, że PPP znacznie łatwiej można zrealizować na podstawie ogólnych regulacji prawa cywilnego i handlowego.


- Aby zaangażować partnera prywatnego w wykonywanie zadań publicznych, wcale nie trzeba stosować obecnej ustawy o PPP. Wybór formuły partnerstwa zależy od lokalnych uwarunkowań. Każdy samorząd może zdecydować się na jedną z trzech podstawowych form: spółkę, długoterminowe umowy współpracy lub koncesje na roboty budowlane - mówi Agata Kozłowska.


Budowa stadionów w ramach PPP
 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

SZERSZA PERSPEKTYWA

Dotychczas w ramach PPP realizowano znane obiekty sportowe: Ajax Amsterdam ArenA, Odysesey Arena Belfast, stadion NY Metz, stadion Arsenal Emirates. Zwykle współpraca podmiotu publicznego z partnerem prywatnym opiera się na długoterminowych umowach. Inwestor prywatny projektuje, buduje, finansuje, a następnie przez określony czas eksploatuje wybudowany obiekt. Po upływie określonego w umowie terminu (najczęściej ok. 30 lat) następuje przekazanie obiektu podmiotowi publicznemu.


EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

REKLAMA