Wstępna weryfikacja projektów pomoże beneficjentom
REKLAMA
Preselekcja wniosków przyniesie korzyści przedsiębiorcom, którzy jeszcze przed złożeniem wniosku będą mogli sprawdzić, czy projekt spełnia kryteria kwalifikacyjne do działania.
REKLAMA
Takie rozwiązanie to również korzyści dla instytucji dokonujących oceny wniosków w zakresie formalno-prawnym. Nie będą musiały analizować projektów, które ze względu na swój zakres nie wpisują się w dane działanie. Przyspieszy to proces oceny pozostałych wniosków.
REKLAMA
Stworzenie sprawnego systemu dystrybucji funduszy strukturalnych płynących do Polski jest zadaniem czasochłonnym i trudnym. Wymaga otwartości na nowe pomysły, odważnego wyciągania wniosków oraz swego rodzaju odwagi w ograniczaniu biurokracji. Efektem ma być maksymalizacja możliwości absorbowania środków kierowanych do przedsiębiorstw, samorządów - całej rzeszy beneficjentów mogących skorzystajać funduszy UE.
Wstępna ocena projektów wprowadzona została już w 2006 roku przy wnioskach składanych w SPO WKP 2.2.1. Na bazie zebranych doświadczeń postanowiono, aby model preselekcji projektów w projektowanych na lata 2007-2013 programach operacyjnych wprowadzić na szerszą skalę. Procedura ma obowiązywać w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka w działaniach realizowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Jak będzie ona funkcjonować i jakie będą z niej płynąć korzyści dla firm ubiegających się o dotacje?
Przedsiębiorca planujący inwestycję, na którą będzie chciał pozyskać dofinansowanie, będzie przygotowywał tzw. fiszkę projektową. Fiszka to syntetyczny dokument prezentujący planowane przedsięwzięcie. Będzie ona obejmowała: cel realizowanego projektu, jego przedmiot, zakładane cele biznesowe, wpływ inwestycji na środowisko, zakres wykorzystania nowoczesnych technologii, wstępny budżet projektu wraz z określeniem kategorii wydatków kwalifikowanych oraz źródłami finansowania. Dokument ten będzie przesyłany w formie elektronicznej do tzw. promotorów projektu funkcjonujących w ramach instytucji otoczenia biznesu. Podstawowym zadaniem promotora będzie potwierdzenie, iż przedsięwzięcie, co do zasady, kwalifikuje się do danego działania. Promotor projektu nie będzie jednak uczestniczył w ocenie merytorycznej projektu, decydującej o przyznaniu dofinansowania.
Przedsiębiorca będzie mógł odbyć bezpłatne konsultacje z promotorem projektu, szczegółowo przeanalizować założenia planowanego projektu lub uzupełnić informacje zawarte w fiszce projektowej. Po zaakceptowaniu fiszki przedsiębiorca będzie miał pewność, iż jego przedsięwzięcie wpisuje się w dany program i będzie mógł przystąpić do przygotowania pełnej aplikacji.
Taka wstępna weryfikacja umożliwi jednoznaczną ocenę zgodności projektu z programem, do którego przedsiębiorca zamierza składać wniosek. Pozwoli to uniknąć kosztów po stronie przedsiębiorcy związanych z przygotowaniem dokumentacji projektu, w przypadku gdyby nie spełniał on wymogów danego działania.
Proponowane rozwiązanie tylko pozornie wydłuża proces aplikowania, w efekcie rodzi oszczędności dla przedsiębiorcy oraz dla instytucji oceniających wnioski, które nie będą musiały weryfikować wniosków niezgodnych z założeniami danego działania.
Mariusz Nowak
specjalista funduszy europejskich, Centrum Obsługi Małych Przedsiębiorstw, Fortis Bank Polska
REKLAMA
REKLAMA