REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Szansa na wspólny rachunek bankowy dla przedsiębiorców

Spółki z jednej grupy kapitałowej lub osoby prawne inne niż jednostki samorządu terytorialnego będą mogły posiadać wspólny rachunek bankowy. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian do kodeksu cywilnego, w którym znajdą się te rozwiązania.

Status wspólnika decyduje o kwocie należnego podatku

Fiskus niejednakowo traktuje wspólników w trakcie likwidacji spółki kapitałowej. Niższy podatek płacą osoby prawne, natomiast fizyczne opodatkowują całość przychodu.

Przedsiębiorcy dostaną pół miliona złotych na zarejestrowanie patentów

W połowie sierpnia Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosi nabór wniosków do trzech konkursów pilotażowych dotyczących ochrony własności przemysłowej, wspierających rozwój technostarterów i powstawanie klastrów.

PFRON dofinansuje wypożyczalnie sprzętu

Firmy, które zajmują się wypożyczaniem sprzętu rehabilitacyjnego, otrzymają dofinansowanie w wysokości 25-krotności, przeciętnego wynagrodzenia.

REKLAMA

Do 1126 zł wzrosnąć ma płaca minimalna

Rząd chce, aby w przyszłym roku płaca minimalna wyniosła 1126 zł. Jednocześnie ma ona przestać być podstawą wyliczania wielu świadczeń.

Protokół zawierający ocenę prawną może pomóc podatnikom

Od 1 stycznia 2007 r. każdy protokół z kontroli podatkowej musi zawierać ocenę prawną sprawy. Daje to możliwość dyskusji kontrolowanego z fiskusem.

Czy profity uzyskane z tytułu udziału w spółce cichej należy zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej

Chciałabym zainwestować posiadane środki w rozwój już funkcjonującego przedsiębiorstwa. Zamierzam to uczynić na podstawie umowy spółki cichej. Sama nie prowadzę działalności gospodarczej. Czy zyski z tego przedsięwzięcia w postaci procentowo określonego udziału w dodatnim wyniku finansowym będą traktowane tak jak przychody z działalności gospodarczej?

Nazwa spółki jawnej

Mam następujący problem. Sąd odmówił rejestracji spółki jawnej, w uzasadnieniu podając, że na terenie województwa działa już spółka, która ma podobną nazwę. Z tego, co udało się nam dowiedzieć, to tamta spółka działa w zupełnie innej branży, niż przedsiębiorstwo, które chcieliśmy zarejestrować. Czy sąd miał prawo odmówić rejestracji tylko ze względu na podobieństwo nazwy?

REKLAMA

Prowadzenie wspólnej działalności socjalnej

Wspólna działalność socjalna to bardzo dobre rozwiązanie dla firm skupionych w jednej branży lub powiązanych organizacyjnie, kapitałowo albo funkcjonalnie. Aby prowadzić wspólną działalność, zainteresowani pracodawcy powinni zawrzeć odrębną umowę.

Czy wraz z kasą fiskalną prowadzić inne ewidencje

Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, muszą założyć różnego rodzaju ewidencje podatkowe. Jedną z nich stanowią kasy rejestrujące, które są niezależne od innych ewidencji prowadzonych dla celów rozliczeń podatku dochodowego lub podatku od towarów i usług.

Nowe zasady zatrudniania osób niepełnosprawnych

Pracodawca, zatrudniając osobę niepełnosprawną - bezrobotną lub poszukującą pracy, może się ubiegać o zwrot kosztów wyposażenia jej stanowiska pracy do wysokości 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia.

Znana jest wysokość podatków lokalnych na 2008 rok

Minister finansów opublikował górne granice stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na 2008 rok. Wszystkie stawki wzrosną.

Pracodawcy o zatrudnieniu niepełnosprawnych

Prawo do dłuższego urlopu, dłuższe przerwy w czasie dnia pracy, częstsze absencje chorobowe czy trudności w kontaktach interpersonalnych - to zdaniem pracodawców najbardziej negatywne strony zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Pracownik musi wyrazić zgodę na niższą płacę

Pracodawca może pogorszyć warunki pracy pracownika, zawierając z nim porozumienie w tej sprawie. Jest to dla pracodawcy rozwiązanie korzystniejsze niż zastosowanie wypowiedzenia zmieniającego.

Kredyt na wypłatę dywidendy można zaliczyć do kosztów

Koszt uzyskania kredytu zaciągniętego na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy spółki, którego celem było utrzymanie płynności finansowej, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Na jakich warunkach udzielane są ulgi podatkowe na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw

Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o pomoc w postaci ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Pomoc ta może być udzielona na: nową inwestycję, usługi doradcze świadczone przez doradców zewnętrznych, udział w targach i wystawach.

Jak JEREMIE może pomóc małym przedsiębiorcom

Przedsiębiorstwa z sektora MSP mają ograniczony dostęp do kapitału. Jest to jedna z barier rozwoju gospodarki. W Programach Operacyjnych na lata 2007-2013 przewidziano środki służące poprawie sytuacji w tej sferze.

Zwolnienia dyscyplinarne pracowników wyjeżdżających za granicę

W ostatnich latach wielu pracodawców, szczególnie w okresie wakacyjnym, spotkało się z problemem emigrujących pracowników. Polska „turystyka za pracą” spowodowała, iż wielu przedsiębiorców dosłownie z dnia na dzień zostało bez wystarczającej liczby pracowników. Pojawiło się także pytanie, jak z punktu widzenia formalnoprawnego należy takie osoby traktować, a w szczególności jak zakończyć z takimi pracownikami stosunek pracy?

Rozporządzenie prawem głosu przez wspólnika spółki z o.o.

Czy zobowiązanie się przez wspólnika spółki z o.o. - w drodze umowy - do głosowania na zgromadzeniu wspólników w danej sprawie w określony sposób wywiera skutki prawne?

Czy osoby prowadzące samodzielnie działalność gospodarczą muszą za lipiec złożyć deklarację ZUS DRA

Czy osoby prowadzące samodzielnie działalność gospodarczą (nie zatrudniając nikogo) muszą za lipiec złożyć deklarację ZUS DRA w związku ze zmianą stopy procentowej składki na ubezpieczenie rentowe?

Spółki będą mogły zatrudniać więźniów

Spółki z o.o. i akcyjne będą mogły zatrudniać więźniów. Zachętą dla przedsiębiorców do tworzenia miejsc pracy dla osób pozbawionych wolności ma być zwolnienie z podatku.

Coraz więcej firm prowadzi księgi on-line

Prowadzenie księgowości on-line pozwala przesyłać elektronicznie faktury i sprawdzać na bieżąco rozliczenia prowadzone przez biuro rachunkowe. Jednak barierą dla firm są nadal wysokie koszty sprzętu i oprogramowania.

Od sierpnia rozliczenie z ZUS na zmienionych drukach

Poczynając od rozliczeń z ZUS za sierpień, płatnicy będą musieli korzystać ze zmienionych dokumentów ubezpieczeniowych.

Nie wszyscy muszą weryfikować kwalifikacje

Rzemieślnicy kierujący pracami budowlanymi będą musieli należeć do izby rzemieślniczej oraz posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

PFRON sfinansuje wynagrodzenia i składki

Przedsiębiorca, który zatrudni niepełnosprawnego pracownika, otrzyma zwrot kosztów jego wynagrodzenia i opłacenia składek na ZUS.

Limity amortyzacji trzeba liczyć dla każdego wspólnika

Limity amortyzacji w spółce cywilnej należy obliczać dla wspólników proporcjonalnie do udziału każdego z nich w zyskach spółki.

Kiedy przedsiębiorca może opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od preferencyjnej podstawy wymiaru

Od 1 marca br. prowadzę działalność gospodarczą. Do końca czerwca 2007 r. opłacałam z tego tytułu wyłącznie składkę zdrowotną, ponieważ przysługiwała mi renta rodzinna. Z początkiem lipca br. straciłam prawo do tej renty i muszę zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Czy mogę opłacać składki na te ubezpieczenia od preferencyjnej podstawy wymiaru, tj. 30% minimalnego wynagrodzenia? Dodam, że jest to moja pierwsza działalność gospodarcza.

Jak zmienić pracownikowi warunki pracy i płacy

Procedurę wypowiedzenia zmieniającego stosuje się w sytuacji, gdy pracodawca jednostronnie chce pogorszyć pracownikom warunki zatrudnienia. Natomiast w przypadku gdy pracownik godzi się na zmiany, strony stosunku pracy mogą posłużyć się porozumieniem zmieniającym.

Wyłączenie wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Wyłączenie wspólnika spółki z o. o. służyć ma ochronie interesów spółki oraz wspólników, którzy utworzyli ją z chęci realizacji określonego celu.

Nowe wymagania dla stacji demontażu aut

Stacje demontażu samochodów i punkty zbiórki starych aut muszą być wyposażone w wagi oraz separatory do rozdzielania substancji ciekłych.

PFRON dopłaci do miejsc pracy

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zrefunduje pracodawcy koszt wyposażenia stanowisk pracy dla takich osób.

Inflacja nie dojdzie w tym roku do 3 proc.

Według Ministerstwa Finansów roczny wskaźnik inflacji w lipcu spadł do 2,4 proc. z 2,6 proc. w czerwcu. Ekonomiści prognozują, że w grudniu wzrośnie do 2,8 proc.

Płatnicy składek będą musieli korzystać z bezpiecznego podpisu elektronicznego

Za rok przedsiębiorcy zatrudniający ponad pięciu pracowników przekazując dokumenty ubezpieczeniowe do ZUS będą musieli korzystać z bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Czy warto zmienić formę działalności

Prowadzę niewielką spółkę jawną i zastanawiam się nad przyobleczeniem działalności w bardziej zaawansowaną formę. Czy warto jest przekształcić ją w spółkę z o.o.? Jak tego dokonać? Chciałbym się dowiedzieć, jakie korzyści płyną z ograniczonej odpowiedzialności za długi i czy trzeba podpisywać przekształcenie u notariusza.

Ile czasu przechowywać dokumenty podatkowe

Podatnik ma obowiązek przechowywać dokumenty związane z poborem podatku do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Dla niektórych jednak dokumentów przewidziano inny okres przechowywania.

Dopłaty do wypoczynku pracowników

Nie należy mylić dopłaty do wypoczynku, jaką pracodawca może wypłacić pracownikowi, ze świadczeniem urlopowym, które co do zasady wypłacają pracodawcy nietworzący funduszu.

Wykorzystanie aut firmowych może być tańsze dzięki najmowi

Dobre zaprojektowanie floty samochodowej pozwala firmie na oszczędności finansowe nawet do kilkuset tysięcy złotych rocznie. Pomagają w tym firmy car fleet management (CFM), oferując najem długoterminowy.

Wsparcie projektów badawczo-rozwojowych realizowanych przez firmy

Jednym z priorytetowych obszarów wsparcia pochodzącego ze środków strukturalnych, a w szczególności z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, będzie działalność badawczo-rozwojowa (B+R) realizowana przez przedsiębiorców.

Czy spółka w upadłości może amortyzować wynajętą nieruchomość

Spółka akcyjna w upadłości (upadłość z likwidacją majątku) wynajęła nieruchomość swoim wierzycielom (umowa najmu). Wydzierżawiamy także maszyny robocze. Spółka, choć w zmniejszonym zakresie, kontynuuje działalność gospodarczą. Czy ma prawo - pomimo trwającego postępowania upadłościowego - do amortyzacji wynajętych nieruchomości?

Niepełnosprawny może wystąpić o dofinansowanie składek

Zakładający firmę niepełnosprawny musi dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń na formularzu ZUS ZUA z kodem 05 61 XX. Zgłoszenie to jest traktowane jak złożenie wniosku o dofinansowanie składek z PFRON.

Jak zarejestrować działalność gospodarczą

Kandydat na przedsiębiorcę musi najpierw zdecydować się na wybór formy prawnej, w jakiej będzie prowadził działalność gospodarczą. Od tego wyboru w znacznym stopniu zależy rodzaj i miejsce, w którym trzeba dokonać czynności rejestracyjnych.

Jak wybrać optymalną formę opodatkowania działalności

Wszyscy przedsiębiorcy będący osobą prawną płacą podatek dochodowy na takich samych zasadach. Natomiast osoby fizyczne mają do wyboru jeden z aż czterech możliwych sposobów rozliczania tego podatku. Wybór optymalnej formy zależy zarówno od rodzaju prowadzonej działalności, jak i kalkulacji finansowych.

Obowiązki pracodawcy wobec nowego pracownika

Zatrudnienie pracownika powoduje po stronie pracodawcy wiele obowiązków formalnych i faktycznych. Obowiązki formalne to te przewidziane w przepisach prawa pracy i bezwzględnie wiążące pracodawcę. Natomiast obowiązki faktyczne wiążą się z wprowadzaniem pracownika w zakres jego czynności, przygotowaniem i wyposażeniem stanowiska pracy oraz wskazaniem sposobu wykonywania pracy.

Prawa i obowiązki wspólników w spółce cywilnej

Spółka cywilna cieszy się wśród przedsiębiorców niesłabnącą popularnością. Uważają, że łatwo ją założyć i prowadzić. Tymczasem w praktyce nie jest to takie proste. Przepisy regulujące spółkę cywilną okazują się lakoniczne, a ich wykładnia przysparza trudności nawet prawnikom. Dodatkowo sytuację komplikuje współwłasność łączna - podstawa stosunków majątkowych w spółce.

Przedsiębiorcy chcą rozliczać się w euro

Posłowie chcą, by polskie firmy mogły w kraju płacić w euro bez zezwoleń prezesa NBP. Przedsiębiorcy nalegają na szybkie przyjęcie wspólnej waluty unijnej i ograniczenie ryzyka w eksporcie.  

Nowe zasady na rynku gier

Resort skarbu chce zlikwidować dopłaty do gier. Na braku ograniczeń urządzania gry skorzysta państwo, a stracą przedsiębiorcy. Za sprawą wideoloterii Totalizator może znów odzyskać pozycję lidera.

Analizy projektów będą uproszczone

Banki oraz instytucje kredytowe będą miały prawo przejąć projekt realizowany w ramach PPP od partnera prywatnego, jeśli nie daje on sobie rady z jego prowadzeniem.

Nie każda faktura uprawnia do odliczenia VAT naliczonego

Jeżeli wystawca faktury nie prowadzi w dacie jej wystawienia działalności gospodarczej i brak jest dowodów potwierdzających daną transakcję, podatnik nie może odliczyć VAT.

PFRON sfinansuje wymianę maszyn i urządzeń w zakładzie

Zakłady aktywności zawodowej będą mogły uzyskać dopłaty na obsługę firmy, jeśli działalność taka będzie służyć rehabilitacji pracowników.

Umowa nie zwalnia z zapłaty

Członkowie zarządu spółki nie mogą uwolnić się od odpowiedzialności za jej zaległości podatkowe w drodze umowy cywilnoprawnej.

REKLAMA