REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zostało 10 dni na kontrolę techniczną budynków wielkopowierzchniowych

Do 30 listopada właściciele i zarządcy dużych obiektów, jak np. magazyny, biurowce, sklepy wielkopowierzchniowe, muszą przeprowadzić kontrolę ich stanu technicznego. Eksperci mają jednak wątpliwości, które budynki muszą być sprawdzone.

Tylko do pięciu lat wstecz ZUS będzie ściągał zaległe składki

Pracodawcy chcą skrócenia okresu przedawnienia należności wobec ZUS. PSL deklaruje, że przygotuje ustawę ułatwiającą prowadzenie firm. RPO wystąpi do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie okresów przedawnienia.

Pracodawcy nie chcą ustawy o równym zatrudnieniu

Przyjęcie przepisów, które nakazują pracodawcom dostosowanie siedziby firmy do potrzeb niepełnosprawnych już na etapie rekrutacji pracowników, może zniechęcić do zatrudniania tych osób.

Nowy wzór wniosku

Od dziś obowiązuje nowy wzór wniosku o zwrot VAT przeznaczonego m.in. dla firm, które nie mają siedziby w Polsce.

REKLAMA

Firma zachowała status pracodawcy mimo wykreślenia z rejestru

Niedopełnienie obowiązku rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym nie powoduje utraty statusu pracodawcy i uprawnień do korzystania ze świadczeń Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Polska musi pozyskać dodatkowe uprawnienia

Polskie przedsiębiorstwa najbardziej dotknęły nałożone przez Unię Europejską ograniczenia limitów emisji dwutlenku węgla. Jedynym ratunkiem jest pozyskanie dodatkowych uprawnień w ramach tzw. wspólnych wdrożeń oraz mechanizmu czystego rozwoju.

Polisy OC coraz bardziej popularne wśród przedsiębiorców

Przedsiębiorcy wydają coraz więcej na polisy OC, bo też coraz większe jest ryzyko związane z roszczeniami. Po ostatnich zmianach w kodeksie cywilnym wzrosło znaczenie posiadania dobrej polisy, bo poszkodowani mogą zgłaszać roszczenia niemal w nieskończoność.

Drogie błędy pracodawcy

Pracodawca, który dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, musi liczyć się z tym, że pracownik nie tylko rozwiąże z nim umowę o pracę, ale będzie musiał wypłacić mu stosowne odszkodowanie.

REKLAMA

Nadmiar obowiązków utrudnia prowadzenie przedsiębiorstwa

Od nowego roku będzie więcej kontroli w firmach transportowych. Przedsiębiorcy już się boją kar, gdyż dużo się od nich wymaga, a oni nie są w stanie wszystkiego dopilnować.

Spadkobiercy wspólnika w spółce z o.o.

Jakie postanowienia należy zawrzeć w umowie spółki z o.o. w celu ograniczenia wstąpienia do niej spadkobierców zmarłego wspólnika?

Które wydatki na założenie spółki są jej kosztem

Zamierzamy założyć spółkę z o.o. Czy wydatki na jej założenie, takie jak wpis do KRS, ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz wydatki na sporządzenie umowy spółki, stanowią koszt uzyskania przychodu?

Bruksela dofinansuje zakup maszyn

Firmy zatrudniające mniej niż 20 osób mogą szukać wsparcia na zakup nowych maszyn w regionalnych programach operacyjnych, za które odpowiadają urzędy marszałkowskie.

Auta na kredyt bez odsetek przez 5 lat

W tym roku Polacy kupią w autoryzowanych salonach 290 tys. nowych aut. Firmy czekają z zakupem, spodziewając się zmiany zasad podatkowych. Klientów indywidualnych kuszą promocyjne kredyty nawet na osiem lat.

Podatki 2008: zyskamy nawet kilkaset złotych

Wysokość pierwszego progu podatkowego będzie wynosić 44 490 zł. Kwota zmniejszająca podatek wzrośnie do 586,85 zł.

Składka rentowa zostanie obniżona

Od 2008 roku pracownicy odniosą nie tylko korzyści związane z waloryzacją progów, kwoty wolnej i kosztów. Zyskają też na składce rentowej, która została obniżona z 3,5 do 1,5 proc.

Podwyżka stóp pewna

Ponad 10-proc. dynamika płac wraz z 5-proc. wzrostem zatrudnienia w październiku to ostatni argument za podwyżką stóp procentowych w listopadzie.

40 proc. Polaków nie słyszało o telepracy

Prawie 40 proc. Polaków nigdy nie słyszało o telepracy, a w takiej formie zatrudnienia pracował zaledwie 1 proc. osób

Pierwszeństwo nabycia udziałów w spółce z o.o.

Jakie są skutki zastrzeżenia prawa pierwokupu udziałów w spółce z o.o.? Czy umowa zawarta z naruszeniem takiego prawa jest bezskuteczna?

Zaliczka dla przedsiębiorcy

 Przedsiębiorca na początku musi pokryć z własnych środków wszystkie wydatki w ramach projektu unijnego. To powoduje, że jest zmuszony do zaciągania kredytów na jego finansowanie, a dopiero z opóźnieniem otrzymuje refundację poniesionych kosztów. Uzyskałem informację, że teraz przedsiębiorca może starać się o zaliczkę. Na jakich zasadach można się o nią ubiegać?

Warto starannie zabezpieczać swoje należności

Przedsiębiorca prowadzący działalność handlową na zasadach kredytu kupieckiego powinien dokładnie zabezpieczyć swoje interesy, jeszcze zanim wyda kontrahentowi towar lub zrealizuje na jego rzecz usługę.

Linki reklamowe z podatkiem

Od dochodów z kliknięć na reklamy internetowe trzeba płacić podatki - tak uważają urzędnicy fiskusa. Nie ma jednak oficjalnego stanowiska, jaką formę ma przybrać takie opodatkowanie.

Rozliczenie środków uzyskanych przez niepełnosprawnego na rozpoczęcie działalności

Od 7 listopada 2007 r. osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o przyznanie środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub rolniczej albo wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Uzyskane środki podlegają jednak rozliczeniu, a w określonych sytuacjach również zwrotowi.

Bez sankcji kary będą jednolite

Przedsiębiorcy ponoszą różną odpowiedzialność za popełniane błędy. System kar, zwłaszcza stosowanie 30-proc. sankcji VAT, jest surowszy dla osób prawnych.

Polskie firmy wygrywają kontrakty na usługi

Przedsiębiorcy z Polski od początku 2007 roku uzyskali 45 kontraktów w krajach Unii Europejskiej na ponad 117 336 tys. euro.

Składka zdrowotna jest opłacana z każdego źródła przychodu

Nie przedmiot działalności, ale forma jej prowadzenia decyduje o obowiązku opłacania składki zdrowotnej.

Konkurs dla młodych biznesmenów

Rozpoczyna się konkurs Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości na biznesplan, który ma umożliwić młodym Polakom założenie własnej firmy.

Od 2008 roku ma być łatwiej o kredyt technologiczny

Resort gospodarki chce, by kredytu technologicznego udzielały banki komercyjne, a nie, jak teraz, tylko Bank Gospodarstwa Krajowego.

Zakaz konkurencji dyskryminuje pracowników

Kodeks pracy nie określa sposobu wypłaty odszkodowania za okres obowiązywania zakazu. Wysokość świadczenia zależy od wynagrodzeń ostatnio otrzymanych, a nie należnych. Pracodawcy mogą wykluczać pracowników z rynku pracy, nie ponosząc dużych kosztów.

Płace pójdą w górę o 8 proc.

Banki, spółki przemysłowe i budowlane - tam najłatwiej będzie o pracę i wynagrodzenia wzrosną najbardziej. Średnia płaca w przedsiębiorstwach będzie nadal rosła w tempie 5-10 proc. rocznie. Wzrost wynagrodzeń może w końcu zacząć przekładać się na wyższe ceny towarów i inflację.

Jakie prawa ma przedsiębiorca, jeśli nie dostanie unijnej dotacji

Czy można odwołać się od decyzji odmawiającej przyznania wsparcia ze środków unijnych?

Jak rozliczyć działalność gospodarczą prowadzoną przez niemieckiego przedsiębiorcę w Polsce

Jak obcokrajowiec powinien się rozliczać z urzędem skarbowym i ZUS w Polsce? Ma założoną firmę w Niemczech i tam opłaca składki ubezpieczeniowe oraz podatki. Planuje otworzenie filii świadczącej usługi krawieckie w Polsce i zatrudnienie pracowników. W Polsce będzie kupował materiały i szył odzież, ale sprzedawał w Niemczech.

Wymiana firmowych samochodów w odpowiednim czasie pozwoli uniknąć strat

Wymianę floty należy planować najpóźniej na trzy miesiące przed końcem użytkowania aut. Samochody firmowe najczęściej wymienia się po upływie trzech, czterech lat.

Czy przedsiębiorca musi opłacać składki po rozwiązaniu umowy o pracę

Od trzech lat prowadzę działalność gospodarczą jako taksówkarz. Z działalności opłacałem tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne, gdyż równocześnie byłem zatrudniony na pół etatu i z umowy o pracę otrzymywałem wynagrodzenie wyższe od minimalnego. Moja umowa o pracę została rozwiązana z końcem sierpnia tego roku. We wrześniu pracodawca wypłacił mi wynagrodzenie za sierpień, od którego zostały odprowadzone składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Wobec tego uznałem, iż we wrześniu nie mam jeszcze obowiązku opłacać składek na ubezpieczenia społeczne z działalności. 11 września miałem wypadek podczas przewożenia pasażera, który został uznany za wypadek przy pracy. Czy w takiej sytuacji będzie mi przysługiwał zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego?

Pomysł na własny biznes - agroturystyka

W Polsce z wypoczynku na wsi korzysta rocznie 1-1,5 mln osób. Część z nich, zamiast do rodziny, wyjeżdża do gospodarstw agroturystycznych. Kuszą pięknym położeniem, dobrą kuchnią i serdecznością gospodarzy. Agroturystyka kwitnie i ma perspektywy.

Jak określić nazwę firmy

Każdy przedsiębiorca musi oznaczyć nazwę, pod którą prowadzi działalność. Firma osoby fizycznej powinna zawierać jej imię i nazwisko. Natomiast firma spółki handlowej określa jej formę prawną.  

Czarne listy firm pomogą konsumentom

Coraz więcej sporów konsumentów i przedsiębiorców załatwia się w drodze mediacji, zmniejsza się więc liczba spraw rozstrzyganych przez sądy.

Maleje zadłużenie przedsiębiorców wobec ZUS

Płatnicy składek są coraz mniej zadłużeni wobec ZUS z tytułu niezapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne. To głównie zasługa dobrej sytuacji przedsiębiorstw.

Ustalono przyszłoroczne stawki dla podatników karty podatkowej

Znana jest już wysokość stawek podatku dochodowego, jakie będą płacili w 2008 roku przedsiębiorcy korzystający z karty podatkowej.

Wyższe limity kilometrówki

Od wczoraj obowiązują nowe stawki ryczałtu za używanie prywatnych samochodów do celów służbowych.

Eksport towarów będzie łatwiejszy od 2008 roku

Wdrażany nowy System Kontroli Eksportu ECS ma zrewolucjonizować procedury celne dla potrzeb VAT. Zamiast papierowych potwierdzeń wywozu towarów będą e-maile.

Przekształcona firma zachowuje status ZPChr

Firma dokonująca przekształcenia na podstawie kodeksu spółek handlowych zachowuje status zakładu pracy chronionej.

Inflacja najwyższa od kwietnia 2005 r.

Ministerstwo Finansów trafiło z prognozą inflacji, która w październiku wzrosła w ujęciu rocznym do 3 proc. z 2,3 proc. we wrześniu. Po tych danych ekonomiści są pewni, że RPP za dwa tygodnie podwyższy stopy procentowe.

Obowiązek wniesienia równowartości kapitału zakładowego

Czy zgromadzenie kapitału, który stanowi równowartość kapitału zakładowego wskazanego w umowie spółki, jest warunkiem powstania spółki, z ograniczoną odpowiedzialnością?

Kto w 2008 r. będzie zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych

Przedsiębiorcy muszą prowadzić księgi rachunkowe, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej 800 000 euro.

O czym powinni wiedzieć przedsiębiorcy inwestujący w sferę badawczo-rozwojową

Czy można sfinansować z funduszy unijnych rozpoczęcie lub rozwój działalności w zakresie badań i prac rozwojowych (B+R) lub podjęcie działań zmierzających do przekształcenia przedsiębiorcy w centrum badawczo-rozwojowe (CBR)?

Ile umów na czas określony można zawrzeć z pracownikiem sezonowym

Chcemy zatrudnić od 22 listopada br. pracownika na sezon zimowy do usuwania śniegu. Czy możemy podpisać z nim umowę na okres próbny, aby sprawdzić, jakim będzie pracownikiem? Nie wiemy też, ile czasu będzie on nam potrzebny. Ile umów na czas określony możemy z nim zawrzeć?

Biznes ma także obowiązki społeczne

Odpowiedzialna firma skupia się na innowacyjności i jest tak zarządzana, by uwzględniać wpływ decyzji biznesowych na otoczenie. To już nie tylko moda, ale także konieczność.

Samochód w działalności gospodarczej

Samochód w firmie to w większości przypadków podstawowe narzędzie pracy. Jego używanie w prowadzonej działalności gospodarczej wpływa zarówno na odliczenia w podatku dochodowym , jak i podatku od towarów i usług. Jednak w praktyce pojawiają się sytuacje wątpliwe, które nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy wydatek na auto może być kosztem podatkowym czy też koszty poniesione za auto firmowe można uwzględnić w rozliczeniach VAT. Dlatego dla wyjaśnienia pojawiających się wątpliwości prezentujemy wybrane interpretacje podatkowe wraz z opiniami specjalistów.

Rozliczenia z ZUS: wzrosną koszty prowadzenia firm

Od przyszłego roku ponad 800 tys. płatników składek będzie musiało korzystać z tzw. bezpiecznego podpisu elektronicznego. ZUS uważa, że nałożenie takiego obowiązku na wszystkich płatników jest nieuzasadnione i może powodować problemy. Zdaniem pracodawców, nowe wymogi staną się kolejną barierą przy zakładaniu i prowadzeniu firm.  

Dokumentacja dostępna poza siedzibą zamawiającego

Przedsiębiorca będzie miał prawo sporządzić kopię protokołu postępowania w siedzibie osoby, której zamawiający powierzył przygotowanie przetargu.

REKLAMA