REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnienie menedżera

Sylwia Gortyńska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

 Rozważamy zatrudnienie osoby do zarządzania naszym przedsiębiorstwem. Do tej pory to właściciel firmy sam nią zarządzał. Kandydaci zgłaszają chęć podjęcia współpracy na podstawie umowy cywilnoprawnej. Czy taka forma w porównaniu z normalnym etatem nie jest zbyt niezależna od pracodawcy? Czy taki kontrakt warto zawrzeć?

ODPOWIEDŹ

REKLAMA

Menedżer może świadczyć dla przedsiębiorcy usługi zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i umowy cywilnoprawnej, ale korzystniejszą formą zatrudnienia jest kontrakt menadżerski. W porównaniu z umową o pracę decyduje o tym duża swoboda w kształtowaniu pozycji prawnej stron i możliwość sprawowania efektywnej kontroli.

Wyjaśnienie

Kontrakt menedżerski jest rodzajem umowy o świadczenie usług, która zawiera się pomiędzy samodzielnym podmiotem, czyli menedżerem, a przedsiębiorcą. Przedmiotem takiej konstrukcji prawnej jest zarządzanie firmą w imieniu i na rzecz przedsiębiorcy. Pod względem prawnym, jest to nienazwana umowa cywilnoprawna, do której - zgodnie z art. 750 k.c. - stosuje się odpowiednio część ogólną k.c., część ogólną prawa zobowiązań i przepisy dotyczące zlecenia.

W porównaniu z umową o pracę, kontrakt menadżerski jest zdecydowanie bardziej elastyczny, ponieważ:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• nie jest uregulowany bezwzględnie obowiązującymi przepisami; przepisy o zleceniu stosuje się tylko na zasadzie analogii, czyli z odpowiednimi modyfikacjami,

zarządzanie jest wykonywane w warunkach dużej samodzielności, gwarantowanej przez prawo cywilne, a nie w ramach podporządkowania właściwego stosunkom pracy,

• obowiązuje równość stron, a dodatkowe uprawnienia oraz świadczenia można powiązać z rozszerzonymi obowiązkami lub zwiększonym ryzykiem,

• menadżer może ponosić ryzyko niewykonania zadań lub nieosiągnięcia oczekiwanych wyników.

REKLAMA

Reguły odpowiedzialności menedżera z tytułu sprawowania zarządu określa kontrakt, ale najczęściej opierają się one na zasadzie winy. Zarządca odpowiada wówczas za pełną szkodę, którą spowodował tym, że nie wykonał zobowiązania lub wykonał je nienależycie. Zgodnie z art. 361 § 1 k.c., dotyczy to zarówno faktycznie poniesionych strat, jak i utraconych przez firmę zysków, które osiągnęłaby, gdyby menedżer dochował należytej staranności. Z zasady bowiem menedżer to dobrze wyszkolony profesjonalista, od którego można oczekiwać ponadprzeciętnej wiedzy, zdolności przewidywania skutków podejmowanych decyzji oraz doświadczenia w zarządzaniu.

Należy pamiętać, że tak zatrudniony menedżer nie jest pracownikiem w rozumieniu przepisów kodeksu pracy, zatem nie przysługują mu określone prawa (urlopy, czas pracy), a ewentualne spory rozstrzyga sąd cywilny.

Sylwia Gortyńska

Podstawa prawna

• art. 750 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA