REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Każdy pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy będzie zobowiązany w 2008 r. do przepracowania 252 dni roboczych.

REKLAMA

Ponad połowę swojego dorosłego życia człowiek spędza w pracy. Jak wynika z obliczeń, w 2008 r. każdy z pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy spędzi w niej 252 dni, co w przeliczeniu na godziny daje 2016 godzin. Za czas pracy uznaje się czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 k.p.). W podstawowym systemie czasu pracy czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy (art. 129 k.p.).

REKLAMA

Przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy oznacza, że w niektórych tygodniach okresu rozliczeniowego pracownik może pracować np. przez 6 dni (przy zachowaniu odpowiednich okresów odpoczynku), w innych przez odpowiednio mniej, np. 4 dni. Niezbilansowanie czasu pracy w okresie rozliczeniowym może powodować konieczność wypłacenia pracownikowi wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

Wymiar czasu pracy

Przepisy prawa pracy wprowadzają pojęcie wymiaru czasu pracy. Przez wymiar należy rozumieć faktyczną liczbę dni i godzin, którą pracownik ma do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie

• dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

W maju 2008 r. 1 Maja wypada w czwartek, 3 Maja w sobotę. Każde z tych świąt powoduje obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin. Oznacza to, że jeżeli w zakładzie pracy sobota jest dniem wolnym od pracy wynikającym z przeciętnie 5-tygodniowego tygodnia pracy, to pracodawca będzie zobowiązany udzielić pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego inny dzień wolny. Natomiast, jeżeli święto wypadłoby w niedzielę (taka sytuacja będzie w maju 2009 r.), to obniżenie wymiaru o 8 godzin nie następuje.

Poniżej przedstawiamy wymiar czasu pracy w 2008 r. przy 1- i 4-miesięcznym okresie rozliczeniowym.

 

Wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym, ustalony zgodnie z art. 129 § 1 k.p., ulega w tym okresie obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.

Okres rozliczeniowy

Pracodawca ma obowiązek prowadzić ewidencją czasu pracy przede wszystkim do celów prawidłowego ustalenia wysokości wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Ewidencję czasu pracy prowadzi się na podstawie okresów rozliczeniowych. Okres rozliczeniowy służy ustaleniu wymiaru czasu pracy, czyli liczby godzin przypadających do przepracowania w tym okresie, a także rozplanowaniu tego czasu w harmonogramie pracy oraz obliczeniu, czy nie nastąpiło przekroczenie średniotygodniowej normy pracy. Okres rozliczeniowy to nic innego jak przyjęty przez pracodawcę przedział czasowy, w którym następuje rozliczenie czasu pracy. Należy wskazać, że przepisy Kodeksu pracy przewidują maksymalne okresy rozliczeniowe w odniesieniu do poszczególnych systemów czasu pracy. Oznacza to, że mogą być stosowane krótsze okresy rozliczeniowe. Najczęściej stosowane okresy rozliczeniowe to: okres rozliczeniowy nieprzekraczający 4 miesięcy m.in. w podstawowym czy w zadaniowym systemie czasu pracy, nieprzekraczający miesiąca, m.in. w ramach równoważnego systemy czasu pracy, systemu pracy weekendowej czy systemu skróconego tygodnia pracy oraz przy pilnowaniu lub ochronie mienia.

Praktyka jednak wskazuje, że dłuższy okres rozliczeniowy daje pracodawcy większą elastyczność w planowaniu i rozliczaniu czasu pracy poszczególnych pracowników.

Należy również zwrócić uwagę, że w każdym systemie czasu pracy, jeżeli przewiduje on rozkład czasu pracy obejmujący pracę w niedziele i święta, pracownikom trzeba zapewnić łączną liczbę dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym odpowiadającą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy przypadającym w tym okresie.

Marcin Nowak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy zbyt beztrosko podchodzą do cyberkryminalistów?

Firmy lekkomyślnie podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa? Z raportu „State of Enterprise Cyber Risk in the Age of AI 2024” wynika. że co dziesiąta firma nigdy nie przeprowadziła audytu swoich systemów, a połowa sprawdza zabezpieczenia raz w tygodniu lub rzadziej. A aż 65 proc. firm działa na podstawie przestarzałych, co najmniej dwuletnich, planów. 

ZPP chce zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe i e-papierosy

Przedsiębiorcy są zaskoczeni nieoczekiwaną zmianą przepisów podatkowych dotyczących akcyzy na wyroby tytoniowe. Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców alarmują, że zmiany wprowadzane są w niewłaściwy sposób. Mają swoje propozycje. 

Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów

16 października w godzinach 10:00-12:00 zapraszamy na debatę „Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów”.

MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

REKLAMA

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

REKLAMA

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA