REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co oznaczają pojęcia oazy lub raje podatkowe

Ostatnio bardzo często w kontekście międzynarodowego prawa podatkowego spotykamy się z pojęciem oazy podatkowe albo raje podatkowe. Co one dokładnie oznaczają?

Komu nie można zlecić pracy w godzinach nadliczbowych

Prowadzę małą firmę usługową. W ostatnim czasie z powodu dużej liczby zleceń musiałam powierzyć pracownikom pracę w godzinach nadliczbowych. Kilku z nich odmówiło wykonania polecenia służbowego, powołując się na przepisy prawa pracy. Proszę o wyjaśnienie, czy mieli do tego prawo, a jeśli nie, to jakie konsekwencje mogą im za to grozić?

Czy firma w trudnej sytuacji ekonomicznej ma szansę na dotacje

Przedsiębiorcy ubiegający się o pomoc publiczną na prowadzenie i rozwój działalności gospodarczej każdorazowo muszą liczyć się ze szczegółową weryfikacją sytuacji ekonomiczno-finansowej. Co jednak, gdy przedsiębiorstwo nie jest w stanie sprostać rygorystycznej ocenie zdolności finansowej?

Firmom grozi 30 tys. zł kary za nieudzielenie zaległego urlopu

Do 31 marca pracodawcy muszą udzielić podwładnym zaległego urlopu wypoczynkowego z poprzedniego roku. Co roku zaległego prawa do wypoczynku nie wykorzystuje około 100 tys. pracowników. Organizacje pracodawców złożyły do Sejmu propozycję wydłużenia terminu udzielania zaległych urlopów.

REKLAMA

Wiążąca Informacja Taryfowa daje przywileje importerowi

Przedsiębiorcy powinni starać się o uzyskanie Wiążącej Informacji Taryfowej. Decyzja ta jest bardziej respektowana przez organy celne, aniżeli opinia na temat klasyfikacji wyrobów i usług.

Rzecznik ETS ocenia kaucję

Dziś rzecznik ETS wyda opinię w sprawie zasad zwrotu VAT i kaucji gwarancyjnej. Zdaniem ekspertów, rzecznik uzna nasze regulacje za niezgodne z prawem UE. Resort finansów zapowiedział zniesienie kaucji VAT, ale z końcem roku.

Znikną pozwolenia budowlane

Ministerstwo Infrastruktury chce zastąpić decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu decyzją o zatwierdzeniu urbanistycznego planu realizacyjnego. Przyspieszy to procedury inwestycyjne w budownictwie.

Unia planuje przeciwdziałanie oszustwom podatkowym

W marcu ministrowie finansów krajów UE będą musieli wybrać między dwoma projektami ukrócenia oszustw w podatku VAT.

REKLAMA

Prognoza: 5 proc. wzrostu PKB w I kwartale

Jeśli nadal sprzedaż detaliczna będzie rosła tak jak w styczniu, to dynamika PKB w I kwartale przekroczy oczekiwane wcześniej 4,5 proc.

Mniej obciążeń biurokratycznych

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt uchwały dotyczący redukcji obciążeń administracyjnych w priorytetowych obszarach polskiego prawa.

Jak prawidłowo rozliczać różnice kursowe

Bardzo ważne jest prawidłowe dokonywanie rozliczania różnic kursowych. Błędy w tym zakresie mogą spowodować nieprawidłowe obliczenie wysokości podstawy opodatkowania, narażając podatnika na niemiłe konsekwencje wynikające z kodeksu karnego skarbowego.

Przedsiębiorstwo spółki cywilnej aportem do spółki z o.o.

Spółka z o.o., do której jako aport zostało wniesione przedsiębiorstwo wspólników spółki cywilnej, ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki cywilnej powstałe przed jej przejęciem, związane z prowadzeniem przejmowanego przedsiębiorstwa.

Niepełnosprawni przedsiębiorcy dostaną refundację

29 lutego 2008 r. mija termin składania wniosków do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o refundację składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców będących osobami niepełnosprawnymi.

Wspólnicy będą mogli podważyć uchwały spółki jawnej

Wspólnicy spółki jawnej mogą zaskarżyć uchwały podjęte bez ich zgody w drodze powództwa o ustalenie nieważności. Mogą to uczynić na podstawie kodeksu postępowania cywilnego, a nie regulacji o spółkach.

Ministerstwo zwleka z wydaniem rozporządzenia

Przedsiębiorcy nie mogą budować sklepów o powierzchni przekraczającej 400 mkw., bo Ministerstwo Gospodarki nie wydało rozporządzenia do ustawy.

Konieczna zmiana zasad rozliczania dywidend

Należy niezwłocznie przywrócić możliwość korzystania z wewnętrznego zaliczenia podatkowego przy rozliczaniu dywidend przez te podmioty, które były podatnikami zryczałtowanego podatku od otrzymanych dywidend, lecz nie spełniają ustawowych warunków zwolnienia podatkowego.

Żołnierz przedsiębiorca nie musiał płacić składek

ZUS domaga się zaległych składek od żołnierzy zawodowych, którzy w 1999 roku prowadzili działalność gospodarczą. Zdaniem RPO żądanie to jest nieuzasadnione.

Dziś upływa termin rocznej korekty podatku

Dziś jest ostatni dzień na złożenie rocznej korekty VAT. Obowiązek ten dotyczy podatników rozliczających się tzw. proporcją, czyli dokonujących zakupów związanych z działalnością dającą, jak i niedającą prawa do odliczenia.

Czy wolno ujawniać dane osobowe dłużników

Czy ujawnienie wierzytelności i podanie danych dłużnika do publicznej wiadomości jest niezgodne z prawem?

Firmy poczekają na dotacje

Na pieniądze z Programu Innowacyjna Gospodarka na razie mogą liczyć tylko naukowcy. Firmy muszą poczekać przynajmniej do końca marca.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług

Niezwykle istotna jest kwestia prawidłowego określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Jego określenie determinuje poprawność kalkulacji podatku i odprowadzanie go w odpowiedniej wysokości. Dla podatników VAT problematyka ta ma istotne znaczenie.

Jak rozpocząć działalność gospodarczą w Estonii

W Estonii przyjęte stawki podatkowe są dookreślone do 2011 roku. Przyjęte stawki zarówno w podatku dochodowym od osób prawnych, jak i osób fizycznych będą stopniowo obniżane do 18 proc. w 2011 roku.

Jak nakładać na pracowników kary porządkowe

Pracodawcy mają możliwość nakładania na pracowników kar porządkowych w przypadku naruszania przez nich obowiązków pracowniczych. Zastosowanie odpowiedniej kary porządkowej przez pracodawcę jest wynikiem oceny zachowania pracownika, z którą pracownik może się nie zgodzić i odwołać się od zastosowanej kary.

Refundacja zniechęca do zatrudniania rencistów

Tylko co ósmy niepełnosprawny przedsiębiorca zgłosił się do PFRON, aby otrzymać refundację składek na ZUS. Zdaniem pracodawców, trzykrotnie wydłużył się czas, jaki trzeba poświęcić na uzyskanie zwrotu opłaconych składek. Resort pracy przygotował już projekt zmiany algorytmu służącego do ustalenia wysokości refundacji.

Firmy przyślą dane o programach emerytalnych

Do 1 marca pracodawcy muszą złożyć do Komisji Nadzoru Finansowego roczną informację na temat prowadzonych pracowniczych programów emerytalnych.

Szef nie zwolni po macierzyńskim

Pracownik, który nie korzysta z urlopu wychowawczego, ale chce pracować krócej, by móc opiekować się dzieckiem, będzie chroniony przed zwolnieniem.

Termin korekty zależy od jej wpływu na wysokość podatku

Korektę faktury VAT można złożyć w miesiącu otrzymania potwierdzenia jej odbioru.

Nie będzie potrzebny podpis elektroniczny

Wprowadzenie ofert bez podpisu elektronicznego ma spowodować większe zainteresowanie wykonawców licytacją elektroniczną.

Zezwolenia i koncesje potrzebne w 2008 roku

Niektóre rodzaje działalności można prowadzić dopiero po uzyskaniu koncesji, wpisu do rejestru działalności regulowanej, licencji, zezwolenia albo zgody.

Kto może być zwolniony z prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów

Przedsiębiorca, którego stan zdrowia lub wiek nie pozwalają na prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, może poprosić naczelnika urzędu skarbowego o zwolnienie z tego obowiązku. W tym celu musi złożyć wniosek w urzędzie.

Zabezpieczenia dla przedsiębiorców startujących w przetargu na realizację inwestycji finansowanych z UE

Przedsiębiorcy przed przystąpieniem do przetargu na realizację inwestycji finansowanych ze środków UE powinni zastanowić się, czy są w stanie wykonać powierzone zadanie. Powinni pamiętać, że nawet jeśli dostaną gwarancję ubezpieczeniową czy bankową, to w przypadku jej realizacji przez beneficjenta będą musieli zwrócić wypłacone przez gwaranta pieniądze.

Nowe formularze dla refundacji i dofinansowania

Pracodawca ubiegający się o refundację i dofinansowanie składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych musi wypełnić dwa nowe, obowiązujące od stycznia 2008 r. formularze (INF-U-P i INF-D-P). Jeżeli popełni w nich błędy, nie otrzyma środków pieniężnych.

Zezwolenia na sprzedaż alkoholu ograniczają działalność

Wydawanie przez samorządy zezwoleń na sprzedaż alkoholu ogranicza swobodę działalności gospodarczej - uważają posłowie.  Innego zdania są samorządowcy.

Firmy zapłacą za szkolenia z pierwszej pomocy

Pracodawcy zatrudniający jednego pracownika będą mieli problem z wyznaczeniem osoby odpowiadającej za udzielenie pierwszej pomocy.

50 lat to za długo na przechowywanie akt

Określając zasady przechowywania dokumentacji pracowniczej powinno się wziąć pod uwagę, że ZUS może kontrolować płatników tylko przez dziesięć lat.

Rozporządzenie umożliwi aktualizację nieruchomości

Wartość nieruchomości w sprawozdaniach polskich firm jest zaniżona. Minister powinien wydać przepisy umożliwiające podwyższenie ich wartości. Poprawi to wizerunek firm u inwestorów i innych partnerów handlowych.

Regionalne instytucje obsługujące wnioski firm o dotacje ruszą najwcześniej w czerwcu

Nie wcześniej jak pod koniec I półrocza poznamy instytucje, które w regionach zajmą się obsługą firm zainteresowanych unijnymi dotacjami. Pod koniec marca PARP rozpisze konkurs, który je wyłoni.

Rusza pierwszy konkurs dla firm z Wielkopolski

W przyszłym tygodniu rozpoczną się w Wielkopolsce pierwsze konkursy o unijne dotacje.

Będą wyższe odpisy na fundusz socjalny

W tym roku pracodawcy tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych będą musieli odprowadzić na jego konto większe odpisy niż w 2007 roku.

Prąd będzie droższy, ale na razie dla firm

Vattenfall Sales Poland, RWE Stoen i EnergiaPro Gigawat zapowiedzieli podwyżkę cen energii rzędu 10-20 proc. dla klientów przemysłowych. Ma ona nastąpić od marca.

Od 2009 roku nie będą potrzebne pozwolenia na budowę

Nie będą już potrzebne pozwolenia na budowę. Przygotowywane plany miejscowe mają być przedstawiane do wglądu mieszkańców.

Kto może płacić VAT kwartalnie

Z kwartalnego rozliczania VAT mogą skorzystać mali podatnicy, którzy w odpowiednim czasie wybrali tę formę rozliczenia.

Zezwolenie na pracę cudzoziemca

Pracodawca, aby zatrudnić cudzoziemca, musi najpierw uzyskać odpowiednie zezwolenie na pracę dla tego konkretnego pracownika.

Zakaz konkurencji w spółce jawnej i w innych spółkach osobowych

Zakaz konkurencji w spółce jawnej - czego dotyczy i kogo obowiązuje? Kto może zostać zwolniony z przestrzegania obowiązków wynikających z tego zakazu i jakie sankcje grożą za ich naruszenie?

Kiedy pracodawca musi wypłacić pracownikowi nagrodę

Pojęcie wynagrodzenia za pracę obejmuje nie tylko wynagrodzenie podstawowe, ale również wiele innych elementów. Pragmatyki służbowe oraz przepisy wewnątrzzakładowe (układy zbiorowe pracy, regulaminy wynagradzania lub premiowania) przewidują często wypłatę premii, nagrody z zysku, nagrody jubileuszowej, dodatkowej nagrody rocznej. Panuje w tym zakresie pewien bałagan terminologiczny, bowiem nie każde świadczenie określone jako nagroda ma w rozumieniu art. 105 k.p. właśnie taki charakter.

Elektroniczne deklaracje źle funkcjonują w praktyce

Firmy mają problemy z przesyłaniem elektronicznych deklaracji podatkowych. W efekcie niewielu podatników zainteresowanych jest korzystaniem z e-deklaracji.

Do dziś wybór uproszczeń w PIT

Do 20 lutego należy poinformować fiskusa o wyborze wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej. To również ostatni dzień na zawiadomienie urzędu skarbowego o opłacaniu zaliczek w systemie kwartalnym. Z kwartalnych i uproszczonych rozliczeń korzystają także przedsiębiorcy opodatkowani 19-proc. stawką liniową.

Będą przywileje za zatrudnianie 50-latków

Zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy oraz skrócenie z 33 do 14 dni okresu wypłacania wynagrodzenia chorobowego ma zachęcić pracodawców do zatrudniania osób po pięćdziesiątce.

Dyżur będzie czasem pracy

Gotowość do pracy w trakcie dyżuru pełnionego w miejscu zatrudnienia będzie wliczana do czasu pracy.

Będą przedszkola z pieniędzy funduszu socjalnego

Resort pracy przygotował projekt noweli kodeksu pracy, który ma ułatwić rodzicom powrót do pracy. Pracodawcy dofinansują czesne za żłobki i przedszkola dla dzieci pracowników. W zakładaniu małych przedszkoli przeszkadzają przepisy sanitarne, budowlane i przeciwpożarowe.

REKLAMA