reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Samozatrudnieni skorzystają z urlopu wychowawczego

Samozatrudnieni skorzystają z urlopu wychowawczego

Resort pracy przygotował ustawę dającą prawo do zaprzestania prowadzenia działalności w okresie wychowywania dziecka. Budżet będzie opłacał składki emerytalne, rentowe i do NFZ za samozatrudnionych w okresie sprawowania opieki. Rodzice prowadzący firmy zyskają, jak pracownicy, prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego w wysokości 400 zł miesięcznie.


NOWOŚĆ

Przesłaliśmy już do Ministerstwa Gospodarki projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej dający prawo do zawieszenia prowadzenia firmy osobom zajmującym się dziećmi - mówi GP Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Projekt, wraz z własnymi propozycjami, resort gospodarki ma wysłać w kwietniu do konsultacji społecznych. W maju może więc trafić pod obrady rządu. Przewiduje on, że osoby prowadzące firmę, tak jak pracownicy na urlopie wychowawczym, będą mogły korzystać z przerwy na okres wychowywania dziecka. Nie będą musieli opłacać w tym czasie składek do ZUS. Zyskają też prawo do opłacanych z budżetu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz zdrowotne. Będą również uprawnieni do 400 zł dodatku do zasiłku rodzinnego wypłacanego co miesiąc.

W okresie wychowywania dzieci prowadzący firmy są zdecydowanie gorzej traktowani niż pracujący na etacie. Dzieje się tak, mimo że opłacają takie same składki do ZUS. Przede wszystkim nie mogą korzystać z urlopu wychowawczego. Nie mają też prawa do opłacanych z budżetu składek na emeryturę, rentę i ubezpieczenie zdrowotne.

Jeśli więc zdecydują się przerwać prowadzenie działalności z uwagi na opiekę nad dzieckiem, tracą prawo do opieki lekarskiej, a ich emerytury w przyszłości będą niższe. Nie tylko dlatego, że na ich konta nie wpływają składki. Także dlatego, że okres sprawowania opieki nie zalicza się im do stażu ubezpieczeniowego. Osoba taka może więc nie wypracować w nowym systemie stażu koniecznego, aby otrzymać minimalną emeryturę. Wynosi on 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Z kolei dla pracowników odchodzących na emeryturę według obecnych zasad, okres urlopu wychowawczego jest zaliczany do tzw. okresów nieskładkowych. Te wypływają nie tylko na możliwość uzyskania emerytury, ale też na jej wysokość. Samozatrudnieni, którzy prawa do takiego urlopu nie mają są więc dyskryminowani.

Prowadzący działalność, którzy sprawują opiekę nad dzieckiem nie mogą też otrzymać dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Jest on zarezerwowany dla pracowników. Wynosi 400 zł miesięcznie i jest wypłacany rodzinom, w których dochód na osobę nie przekracza 504 zł (lub 583 zł).

Resor pracy proponuje więc, aby samozatrudnieni byli traktowani podobnie jak pracownicy na urlopach wychowawczych. Projekt zakłada, że będą mogli złożyć oświadczenie, iż zaprzestają prowadzić firmę w związku z opieką. Wzorem urlopu wychowawczego okres ten będzie mógł trwać do trzech lat pod warunkiem sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej niż do ukończenia przez nie czterech lat. Jeśli samozatrudniony będzie opiekował się dzieckiem niepełnosprawnym, jego przerwy w prowadzeniu firmy też będą mogły wynosić do trzech lat, ale do ukończenia przez dziecko 18 lat. Dodatkowym warunkiem będzie opłacanie przez co najmniej sześć miesięcy składki na ubezpieczenie chorobowe.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ratajczak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama