| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak założyć firmę w Grecji

Jak założyć firmę w Grecji

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w Grecji płacą podatek w wysokości 25 proc. Mogą jednak korzystać z pewnych preferencji podatkowych, np. w postaci redukcji stawek CIT o 50 proc.


Cudzoziemcy mogą prowadzić w Grecji działalność gospodarczą pod warunkiem otrzymania od właściwych władz odpowiedniego zezwolenia. Małgorzata Napiórkowska-Kubicka, doradca podatkowy w Dziale Podatkowym Accreo Taxand wyjaśnia, że zakres działalności jest co do zasady dowolny. Wyjątek w tym zakresie stanowią obszary uznane za istotne pod względem publicznym, w których wymagane jest uzyskanie koncesji lub licencji oraz prowadzenie działalności w określonych zawodach, gdzie wymagane jest uzyskanie specjalnego zezwolenia.

- Od otrzymania koncesji (licencji) uzależnione jest prowadzenie działalności m.in. w obszarach: eksploatacja złóż publicznych, poczta, telekomunikacja, obrót bronią, zarządzanie portami, prowadzenie punktów gier losowych - tłumaczy Małgorzata Napiórkowska-Kubicka.

Prowadzenie działalności gospodarczej jest możliwe na zasadzie tzw. samozatrudnienia, jak również w formie przedsiębiorstwa zatrudniającego pracowników.

- Od wszystkich cudzoziemców zamierzających prowadzić na terenie Grecji działalność gospodarczą wymagane jest przedstawienie dokumentu potwierdzającego posiadanie prawa do nieruchomości (własność lub najem), gdzie ma być prowadzona planowana firma. Ponadto, każdy przedsiębiorca ma obowiązek przystąpić do jednej z kilkudziesięciu działających w Grecji izb gospodarczych - podkreśla Małgorzata Napiórkowska-Kubicka.

Dodaje, że w Grecji rozpowszechnione jest prowadzenie działalności gospodarczej w formie jednoosobowej, na zasadzie tzw. samozatrudnienia. Polega ono na zachowaniu swobody działania w wykonywaniu czynności zawodowych oraz ponoszeniu związanego z tym ryzyka ekonomicznego. Zdaniem naszej rozmówczyni z Accreo Taxand, do założenia tego rodzaju działalności wymagane jest zarejestrowanie firmy we właściwym miejscowo urzędzie podatkowym oraz w odpowiedniej izbie samorządu gospodarczego, oraz zatwierdzenie ksiąg i danych w urzędzie podatkowym. Przy rejestracji należy przedstawić dokumentację dotyczącą nieruchomości, która ma stać się miejscem prowadzenia działalności oraz dodatkowe zaświadczenia, potwierdzające w szczególności rejestrację przedsiębiorcy w kasie ubezpieczeniowej, stan zobowiązań ubezpieczeniowych, przynależność do właściwej izby samorządu gospodarczego oraz prawo do używania danej nazwy.

WAŻNA LICZBA

15 proc. - wynosi podatek dochodowy płacony przez greckie przedsiębiorstwa budowlane, których działalność polega na budowie i sprzedaży mieszkań lub domów mieszkalnych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »