REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Europarlament uwalnia handel

Parlament Europejski ułatwia życie eksporterom i likwiduje ostatnie bariery w wymianie towarowej między krajami Unii. W tym samym czasie europosłowie PiS (ale także kilku z PO) wespół z kolegami z frakcji „Zielonych” i eurosocjalistami tropią spisek europejskich supermarketów

Uciążliwe przepisy VAT

 Stosowanie zasad ogólnych VAT przy rozpoznaniu obowiązku podatkowego dla importu usług utrudnia prowadzenie firm.

Poparcie dla podwyższenia limitów

 Związek Rzemiosła Polskiego popiera poselski projekt ustawy zakładający podwyższenie kwoty przychodów obligującej przedsiębiorców do prowadzenia pełnej rachunkowości.

Firma może mieć pozycję dominującą

Przejęcie przez MIH Internet kontroli nad spółką Tradus nie przyczyni się do istotnego ograniczenia konkurencji.

REKLAMA

Na co zwrócić uwagę, ujmując koszty pośrednie w CIT

Pierwszym z aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy rozliczaniu kosztów pośrednich, jest związek poniesionego wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą. W przypadku kosztów pośrednich najczęściej brak jest wyraźnego powiązania między nimi a osiąganym przez podatnika przychodem. Dlatego też przy badaniu, czy dane wydatki mogą stanowić podatkowy koszt uzyskania przychodu, w pierwszej kolejności należy dokonać analizy ich związku z działalnością podatnika.

Czy za stan bhp odpowiada tylko pracodawca

Za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy odpowiadają nie tylko pracodawcy, ale w pewnych ściśle określonych ustawowo przypadkach również osoby kierujące pracownikami zatrudnionymi przy pracach wykonawczych.

Warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Belgii

Przedsiębiorcy, chcący rozpocząć działalność gospodarczą w Belgii, powinni pamiętać o złożonej strukturze administracyjnej, tj. pięciu lokalnych rządach oraz rządzie federalnym. Istotne znaczenie ma również fakt, iż w Belgii, w zależności od regionów lub wspólnot językowych, obowiązują 3 języki oficjalne: niderlandzki, francuski i niemiecki. Ma to znaczenie m.in. przy dokonywaniu tłumaczenia dokumentów składanych przy rejestracji działalności gospodarczej w poszczególnych regionach (Flandrii, Walonii, Regionie Stołecznym-Brukseli).

Łatwiejsze będzie zawieranie układu

Postępowanie naprawcze będzie mógł wszcząć nawet zadłużony przedsiębiorca. Zabezpieczoną zastawem i hipoteką nieruchomość będzie można wyłączyć spod układu do wysokości zabezpieczenia wierzytelności.

REKLAMA

Trzeba będzie prowadzić księgi

Zawieszenie działalności nie zwolni z prowadzenia ewidencji. Zmiany nie odnoszą się do rozpoznawania kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli nowelizacja nie będzie uzupełniona, pojawią się problemy interpretacyjne.

Szef wyznaczy osobę odpowiedzialną za ewakuację pracowników

Firmy będą musiały zapewnić pracownikom środki niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy w razie nagłych wypadków lub ewakuacji z miejsca pracy.

Świadczenia chorobowe dla ubezpieczających się dobrowolnie

Osoby objęte dobrowolnym ubezpieczeniem skorzystają z zasiłku chorobowego po 90 dniach ubezpieczenia. Prawo do zasiłku chorobowego będzie przysługiwało pomimo opłacenia składki po terminie. Kobiety w ciąży zagrożonej mogłyby otrzymywać świadczenie chorobowe przez 270 dni.

Wybór można zgłosić rok wcześniej

Pisemne oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania 19-proc. podatkiem liniowym można złożyć w roku poprzednim.

Dane o produkcji: bliżej podwyżek stóp

Styczniowy wzrost produkcji w połączeniu z dwucyfrową dynamiką płac i silnym wzrostem zatrudnienia to kolejny argument za podwyżką stóp.

Wysokość kapitału zakładowego spółki nie daje gwarancji jej wypłacalności

Jako miernika wypłacalności spółki nie można traktować wysokości kapitału zakładowego, wynikającego z odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego.

Czy każdy pracodawca ma obowiązek sporządzenia planu urlopów

Co do zasady urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Czy każdy pracodawca ma obowiązek ustalenia planu urlopu i do kiedy powinien to zrobić? Czy ustalając plan, pracodawca musi wziąć pod uwagę wnioski pracowników w tej sprawie?

Czy wycofanie samochodu z działalności skutkuje obowiązkiem korekty odliczonego VAT

Czy w momencie wycofania i przeznaczenia samochodu na cele inne niż związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa - czyli na własne potrzeby - wystąpi obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego w części dotyczącej pozostałego okresu z 5-letniej korekty? Samochód był wykorzystywany do działalności opodatkowanej.

Konsorcjum musi powołać pełnomocnika ubiegając się o zamówienia publiczne

Wykonawcy występujący wspólnie o zamówienie publiczne powinni ustanowić pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu. Jeśli tego nie zrobią, ich oferta może być odrzucona.

Udostępnianie informacji gospodarczych o dłużnikach

Wpis na listę dłużników musi być weryfikowany - taką zmianę w ustawie o udostępnianiu danych proponują przedsiębiorcy.

Nikt nie dostanie dotacji na ekoznaki

Jeszcze nie rozpoczęło się wydawanie unijnych pieniędzy z puli na lata 2007-2013, a urzędnicy już zablokowali dostęp do prawie 80 mln zł.

UKS skontrolują ukrywających dochody i działających w sieci

Urzędy kontroli skarbowej będą sprawdzać przede wszystkim podatników akcyzy oraz ukrywających dochody. Nowymi obszarami kontroli będzie handel elektroniczny.

W maju pierwsze zmiany w VAT

Zmiany do ustawy o VAT będą wprowadzane etapami. Pierwsza nowelizacja wejdzie w życie 1 maja 2008 r. - zapowiada resort finansów.

Nagrody dla dbających o środowisko

Ministerstwo Środowiska po raz 11 wyróżni podmioty, które przyczyniają się do zachowania i poprawy stanu środowiska naszego kraju, przyznając im tytuł Lidera Polskiej Ekologii.

Wzrost gospodarczy w strefie euro wyraźnie zwalnia

Tempo wzrostu w strefie euro zmniejszyło się w ostatnich miesiącach roku o połowę. Zbliża się spowolnienie gospodarcze na znaczną skalę.

Kapitał zakładowy a koszty uzyskania przychodu

Przedsiębiorcy działający w formie spółki kapitałowej często ponoszą znaczące wydatki w celu podwyższenia kapitału zakładowego. Zwykle wydatki te obejmują koszt aktu notarialnego, usługi doradcze, wynagrodzenia prawników z tytułu przygotowania prospektów w przypadku spółek giełdowych czy też koszty ogłoszeń prasowych.

Harmonogram ułatwia organizację pracy w firmie

Mimo że sporządzenie harmonogramów czasu pracy nie jest obowiązkiem pracodawcy, ich przygotowanie w przedsiębiorstwie, w którym pracownicy wykonują pracę zmianową, pracują w systemach równoważnego czasu pracy lub świadczą ją w niedziele i święta, jest nieodzownym elementem organizacji czasu pracy.

Praca tymczasowa do 18 miesięcy

W ciągu trzech lat pracownik tymczasowy będzie mógł pracować u jednego pracodawcy 18 miesięcy, a nie 12 jak obecnie. Zgodę na to będzie musiała wyrazić organizacja związkowa.

Dziś trzeba zapłacić podatek transportowy

Podatek od środków transportowych jest płatny w dwóch ratach. Pierwszy termin mija 15 lutego.

Formalności celne bez papieru

Dziś wchodzi w życie decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie eliminowania papierowych dokumentów dotyczących ceł i handlu.

Buble prawne

 Sejmowa Komisja Przyjazne Państwo przygotowała listę 150 zmian w przepisach likwidujących absurdy biurokratyczne.

Wydatki na pokrycie szkody nie są kosztem

Pokrycie przez przedsiębiorcę szkody wynikającej z nienależytego wykonania zobowiązania, polegające na zapłacie za zniszczone towary, nie może zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Ministerstwo zablokuje e-apteki

To już pewne - rozporządzenie regulujące sprzedaż leków przez internet będzie narzucać e-aptekom mocno restrykcyjne warunki handlu. Mogą one postawić pod znakiem zapytania sens całego rynku internetowych aptek

Prawa osoby odwołanej ze składu organu spółki z o.o.

W spółce z o.o., w której byłem do niedawna członkiem zarządu, wspólnicy podjęli uchwałę o odwołaniu mnie ze składu zarządu. Uchwała ta jest - moim zdaniem - sprzeczna z prawem; została podjęta dwa miesiące temu. Czy mam prawo wytoczyć powództwo o stwierdzenie nieważności tej uchwały z powodu jej sprzeczności z przepisami prawa?

Wydawanie zaświadczeń o pomocy de minimis ze środków ZFRON

Pracodawcy mogą uzyskiwać ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych lub potwierdzoną zaświadczeniem pomoc de minimis. W praktyce pojawiają się jednak liczne wątpliwości dotyczące ustalenia kwoty i daty udzielenia pomocy z ZFRON.

Jak powinny być opodatkowane dywidendy wypłacane przez spółki

Od 2007 roku obowiązują zmienione zasady opodatkowania dywidend dla spółek będących polskimi rezydentami podatkowymi (dalej spółki RP) oraz spółek będących rezydentami podatkowymi w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (dalej spółki UE/EOG). Jak powinny wyglądać rozliczenia w sytuacji, gdy jedna spółka RP wypłaca dywidendy drugiej spółce RP i nie są spełnione warunki dające prawno do zwolnienia z podatku?

Jak zapłacić pierwszy podatek za 2008 rok

Obowiązek zapłaty ryczałtu lub zaliczki za styczeń zależy od uzyskania przychodu lub dochodu oraz formy rozliczania się z fiskusem. Tylko przedsiębiorcy opodatkowani według skali płacą pierwszą zaliczkę po uzyskaniu dochodu wyższego niż 3091 zł.

Koncesje ograniczają firmy

W ostatnim roku nie zmniejszyła się liczba koncesji, zezwoleń, licencji i zgód udzielanych przez urzędników przedsiębiorcom, którzy chcą prowadzić działalność gospodarczą.

Nie można dyskryminować kandydata do pracy

Nie tylko pracownika, ale także kandydata do pracy nie będzie można dyskryminować w miejscu pracy. Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji kodeksu pracy, skierowany już pod obrady rządu.

Poziom zbiórki odpadów musi wzrosnąć do 25 proc. wprowadzonych na rynek towarów

Minister środowiska w porozumieniu z szefem resortu gospodarki co roku ma ustalać poziom zbiórki zużytego sprzętu RTV i AGD.

Dopłata za demontaż tylko po złożeniu sprawozdania

Do 15 lutego firmy prowadzące demontaż aut powinny złożyć w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sprawozdania dotyczące poziomu recyklingu.

Minister finansów: w najbliższym czasie nie przyjmiemy euro

Chociaż rząd zapewnia, że chce trwale spełnić kryteria wymagane przy wejściu do strefy euro, ekonomiści uważają, że wspólna waluta zastąpi złotego dopiero w latach 2015-2016.

Brak limitów dorabiania dla rencistów ograniczy szarą strefę

Od 2009 roku renciści będą mogli dodatkowo pracować bez groźby utraty świadczenia. Pracodawcy chwalą takie rozwiązanie, ale krytykują je lekarze medycyny pracy.

Czy można sfinansować inwestycje i szkolenia z jednej dotacji

Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie realizacji przedsięwzięć w ramach kilku Programów Operacyjnych; m.in. Kapitał Ludzki, Innowacyjna Gospodarka. Poszczególne programy finansowane są wyłącznie z jednego funduszu - Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) lub Funduszu Spójności. Jednym z wyjątków jest wprowadzenie możliwości tzw. cross-finansing. Co kryje się za tym pojęciem?

Kiedy odliczyć VAT od zakupu kasy fiskalnej

Kiedy można dokonać odliczenia VAT od zakupu kas rejestrujących, czy dopiero w miesiącu fiskalizacji kasy?

Kiedy można wprowadzić zadaniowy system czasu pracy

Zadaniowy system czasu pracy jest najbardziej elastycznym z systemów czasu pracy. Pozwala pracownikowi samodzielnie organizować czas i rozkład wykonywanej pracy. Nie każdy pracodawca może jednak ten system wprowadzić. Jakie warunki muszą być spełnione, aby było to możliwe?

Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.

Członkowie zarządu spółki z o.o. odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania, jeśli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna. Członek zarządu może się jednak uwolnić od tej odpowiedzialności, jeśli wykaże, że we właściwym czasie złożono wniosek o ogłoszenie upadłości lub niezgłoszenie wniosku nastąpiło nie z jego winy.

Firmy często nadpłacają podatki od nieruchomości

Błędy w pomiarze powierzchni nieruchomości oraz zastosowanie niewłaściwej stawki podatkowej - to najczęstsze przyczyny nadpłaty przez firmy podatku od nieruchomości, informują analitycy z firmy Alma Consulting Group Polska.

Przedsiębiorcy jeszcze poczekają na unijne pieniądze

Resort rozwoju regionalnego przygotował terminarz tegorocznych konkursów o unijne dotacje. Pierwsze z nich - dla naukowców - mają ruszyć jeszcze w lutym, dla firm od marca. Do końca 2013 roku do polskich przedsiębiorców trafi ponad 40 mld zł z funduszy UE.

Podwyższenie limitu dla małych podatników

 Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej, limit przychodu, od którego zależy zaliczenie przedsiębiorcy do grupy małych podatników, powinien wynosić 1,2 mln euro, a nie 1,5 mln euro jak przewidziano w poselskim projekcie nowelizacji ustawy o PIT wniesionym do Sejmu przez klub LiD.

Konieczna aktywizacja zawodowa młodzieży

Osoba zamierzająca założyć spółdzielnię socjalną otrzyma od państwa wsparcie ze środków unijnych na ten cel.

Sponsorowane imprezy są kosztem podatkowym

Spółka może zaliczyć do kosztów wydatki na sponsorowanie imprez. Eksponowane podczas imprezy logo spółki może mieć wpływ na osiągane przychody.

REKLAMA