| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Ubezpieczenie przedsiębiorcy na rencie

Ubezpieczenie przedsiębiorcy na rencie

Osoby uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy, które wykonują działalność gospodarczą, od 1 stycznia 2008 r. zostały objęte obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi.


Z uwagi na niską wysokość pobieranych świadczeń rentowych wśród osób fizycznych wykonujących pozarolniczą działalność gospodarczą jest wielu rencistów, którzy chcą uzupełnić skromne dochody z renty dochodami z prowadzonej działalności gospodarczej. Czynnikiem, który dotychczas zachęcał ich do tej formy zarobkowania, była niewątpliwie okoliczność, że z tytułu działalności gospodarczej nie trzeba było płacić składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne. Z początkiem 2008 r. ten stan rzeczy uległ jednak zmianie w stosunku do niektórych przedsiębiorców będących rencistami.

Na mocy art. 9 ust. 4c ustawy systemowej obowiązkiem ubezpieczeń emerytalno-rentowych zostały objęte osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, mające ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, bez względu na to, czy jest to renta z tytułu częściowej czy całkowitej niezdolności do pracy. Objęcie tych osób obowiązkiem ww. ubezpieczeń sprawiło, że na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy systemowej podlegają oni także obowiązkowi ubezpieczenia wypadkowego. Jedynie ubezpieczeniu chorobowemu podlegają dobrowolnie, na swój wniosek.

Zarówno Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, jak i ZUS stanęły na stanowisku, że art. 9 ust. 4c ustawy systemowej odnosi się tylko do tych przedsiębiorców, którzy mają ustalone decyzją ZUS prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Tym samym od 1 stycznia 2008 r. - w ocenie obydwu przywołanych instytucji państwowych - obowiązkiem ubezpieczeń społecznych nie zostali objęci ci przedsiębiorcy, którzy mają ustalone decyzją innego organu rentowego niż ZUS prawo do:

• renty z tytułu niezdolności do służby (np. wojskowa lub policyjna renta inwalidzka),

• rolniczej renty z tytułu niezdolności do pracy, przyznanej na podstawie przepisów ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 1998 r. nr 7, poz. 25 ze zm.).

Nie uległa również zmianie sytuacja prawna w zakresie ubezpieczeń społecznych przedsiębiorców uprawnionych do renty rodzinnej. Nadal tacy przedsiębiorcy ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają dobrowolnie.

Obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego przedsiębiorcy, mający ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy z powszechnego systemu zabezpieczenia społecznego, podlegają tylko do dnia nabycia prawa do emerytury. Oznacza to, że z dniem, który w decyzji organu rentowego został wskazany jako dzień uzyskania przez przedsiębiorcę - rencistę prawa do emerytury, ubezpieczenia społeczne stają się dla niego ponownie dobrowolne.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK