REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie przedsiębiorcy na rencie

Piotr Kostrzewa
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoby uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy, które wykonują działalność gospodarczą, od 1 stycznia 2008 r. zostały objęte obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi.

Z uwagi na niską wysokość pobieranych świadczeń rentowych wśród osób fizycznych wykonujących pozarolniczą działalność gospodarczą jest wielu rencistów, którzy chcą uzupełnić skromne dochody z renty dochodami z prowadzonej działalności gospodarczej. Czynnikiem, który dotychczas zachęcał ich do tej formy zarobkowania, była niewątpliwie okoliczność, że z tytułu działalności gospodarczej nie trzeba było płacić składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne. Z początkiem 2008 r. ten stan rzeczy uległ jednak zmianie w stosunku do niektórych przedsiębiorców będących rencistami.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2008 r.

REKLAMA

Na mocy art. 9 ust. 4c ustawy systemowej obowiązkiem ubezpieczeń emerytalno-rentowych zostały objęte osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, mające ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, bez względu na to, czy jest to renta z tytułu częściowej czy całkowitej niezdolności do pracy. Objęcie tych osób obowiązkiem ww. ubezpieczeń sprawiło, że na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy systemowej podlegają oni także obowiązkowi ubezpieczenia wypadkowego. Jedynie ubezpieczeniu chorobowemu podlegają dobrowolnie, na swój wniosek.

Zarówno Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, jak i ZUS stanęły na stanowisku, że art. 9 ust. 4c ustawy systemowej odnosi się tylko do tych przedsiębiorców, którzy mają ustalone decyzją ZUS prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Tym samym od 1 stycznia 2008 r. - w ocenie obydwu przywołanych instytucji państwowych - obowiązkiem ubezpieczeń społecznych nie zostali objęci ci przedsiębiorcy, którzy mają ustalone decyzją innego organu rentowego niż ZUS prawo do:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• renty z tytułu niezdolności do służby (np. wojskowa lub policyjna renta inwalidzka),

• rolniczej renty z tytułu niezdolności do pracy, przyznanej na podstawie przepisów ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 1998 r. nr 7, poz. 25 ze zm.).

Nie uległa również zmianie sytuacja prawna w zakresie ubezpieczeń społecznych przedsiębiorców uprawnionych do renty rodzinnej. Nadal tacy przedsiębiorcy ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają dobrowolnie.

REKLAMA

Obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego przedsiębiorcy, mający ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy z powszechnego systemu zabezpieczenia społecznego, podlegają tylko do dnia nabycia prawa do emerytury. Oznacza to, że z dniem, który w decyzji organu rentowego został wskazany jako dzień uzyskania przez przedsiębiorcę - rencistę prawa do emerytury, ubezpieczenia społeczne stają się dla niego ponownie dobrowolne.

Pomimo wejścia w życie art. 9 ust. 4c ustawy systemowej nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej te osoby, mające ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, które posiadają inny tytuł do tych ubezpieczeń, wyłączający ich obowiązek z tytułu wykonywanej działalności (np. stosunek pracy, z którego podstawa wymiaru składek jest równa kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę lub umowa zlecenia, z której podstawa wymiaru składek jest równa minimalnej podstawie obowiązującej daną osobę z tytułu działalności gospodarczej).

Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych

Osoby uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy, które od 1 stycznia 2008 r. z uwagi na wykonywaną działalność gospodarczą zostały objęte obowiązkowo ubezpieczeniami społecznym, muszą dokonać stosownego zgłoszenia do ZUS. Ponieważ przedsiębiorcy ci do końca 2007 r. podlegali obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu i z tego tytułu byli zgłoszeni w ZUS, a ponadto z dniem 1 stycznia br. uległy zmianie stosowane przez przedsiębiorców kody tytułu ubezpieczenia, konieczne jest zastosowanie art. 36 ust. 14 ustawy systemowej. Przepis ten stanowi, że o zmianach w stosunku do danych wykazanych w zgłoszeniu do ubezpieczeń, dotyczących tytułu ubezpieczenia oraz rodzajów ubezpieczeń i terminów ich powstania, płatnik składek zawiadamia ZUS przez złożenie zgłoszenia wyrejestrowania i ponownego zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych zawierającego prawidłowe dane.

Zgodnie z powyższym przedsiębiorcy powinni kolejno:

• wyrejestrować się z ubezpieczenia zdrowotnego, składając dokument ZUS ZWUA z dotychczasowym kodem tytułu ubezpieczenia,

• zgłosić się do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, składając dokument ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia:

- 05 12 XX - w przypadku gdy podstawę wymiaru składek na ich ubezpieczenia społeczne stanowi zadeklarowana kwota nie niższa jednak niż 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,

- 05 72 XX - w przypadku gdy podstawę wymiaru składek na ich ubezpieczenia społeczne stanowi zadeklarowana kwota nie niższa jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

W dokumencie ZUS ZWUA jako datę wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotnego należy wskazać 1 stycznia 2008 r. Tę datę należy również wskazać w dokumencie ZUS ZUA jako datę zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

Powyższe nie dotyczy rzecz jasna tych osób mających prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, które podjęły pozarolniczą działalność gospodarczą już po 31 grudnia 2007 r. Osoby te zgłaszają się do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego przez złożenie w ZUS dokumentu ZUS ZUA z właściwym kodem tytułu ubezpieczenia, a jako datę powstania obowiązku tych ubezpieczeń należy wskazać dzień rozpoczęcia wykonywania tej działalności.

Refundacja składek

Wydanie przez ZUS decyzji stwierdzającej, że dana osoba nabyła prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, zgodnie z przepisami ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.), uzależnione jest od wydania przez lekarza orzecznika ZUS orzeczenia o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy tej osoby. W myśl art. 5 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU nr 123, poz. 776 ze zm. - zwanej dalej ustawą o rehabilitacji zawodowej) orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o niezdolności do pracy traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym, umiarkowanym lub lekkim stopniu niepełnosprawności. W konsekwencji osoba uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy z ZUS są osobami niepełnosprawnymi w rozumieniu ustawy o rehabilitacji zawodowej.

Jest to o tyle istotne, że zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia br. art. 25a ust. 5 pkt 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej PFRON refunduje osobie niepełnosprawnej prowadzącej działalność gospodarczą obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do wysokości odpowiadającej wysokości składki, której podstawą wymiaru jest kwota stanowiąca 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, pod warunkiem terminowego opłacenia tych składek.

Tym samym przedsiębiorca mający ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, który aktualnie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, może otrzymać z PFRON zwrot części opłaconych do ZUS składek.

Piotr Kostrzewa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA