REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy handlując w internecie, konieczne jest założenie firmy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik wrócił z zagranicy, skąd przywiózł zarobione pieniądze. Postanowił sprzedawać sprzęt fotograficzny w internecie za pośrednictwem aukcji internetowych. Podatnik nawiązał kontakt z producentami z Azji, zamawiając tam towar. Podatnik jest osobą fizyczną i swoje roczne obroty przewiduje na poziomie 10 tys. euro. Transakcje będą przeprowadzane tylko i wyłącznie poprzez aukcje internetowe.

- Czy aby sprzedawać przez internet, muszę prowadzić działalność gospodarczą, zaopatrzyć się w kasę fiskalną, odprowadzać podatek dochodowy i VAT, a na koniec roku składać deklarację - pyta czytelnik w liście do redakcji GP. O odpowiedź poprosiliśmy Izbę Skarbową w Warszawie i Marcina Szymankiewicza z BDO Numerica.

REKLAMA

IZBA SKARBOWA W WARSZAWIE ODPOWIEDZIAŁA GP

REKLAMA

Ustosunkowując się do kwestii sprzedaży za pośrednictwem aukcji internetowych, należy zauważyć, że zgodnie z art. 2 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 z późn. zm.), działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Podobnie działalność gospodarcza definiowana jest na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz Ordynacji podatkowej. W związku z tym, aby zakwalifikować dokonywanie sprzedaży za pośrednictwem aukcji internetowych, jako prowadzenie działalności gospodarczej, musi ono spełniać kryteria określone wskazanymi przepisami, tj. mieć charakter zarobkowy, być prowadzone we własnym imieniu bez względu na rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.

Nie w każdym więc przypadku sprzedaż prowadzona za pośrednictwem portali internetowych wymaga rejestracji działalności gospodarczej. Jeżeli sprzedaż internetowa ma charakter jednorazowy, okazjonalny lub sporadyczny i nie jest prowadzona w formie zorganizowanej, nie oznacza czynności w ramach działalności gospodarczej.

EKSPERT WYJAŚNIA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MARCIN SZYMANKIEWICZ

doradca podatkowy w BDO Numerica

Zakładam, że podatnik rozpocznie działalność w 2008 roku, a sprowadzane towary będą sprzedawane wyłącznie w Polsce.

Rozumiem, że podatnik zamierza opodatkowywać dochody uzyskiwane z tej działalności podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z tego względu pominę zasady opodatkowania przychodów w formach zryczałtowanych.

REKLAMA

Wśród źródeł przychodów ustawodawca wymienił w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT pozarolniczą działalność gospodarczą. Przedstawiony stan faktyczny wskazuje, że podatnik będzie prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o PIT, przez którą rozumie się m.in. działalność zarobkową - handlową - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy o PIT.

W związku z tym podatnik zobowiązany będzie opłacać PIT i prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, a w miarę potrzeby również ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w której zobowiązany będzie uwzględniać informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22a-22o ustawy o PIT.

Co do zasady, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega dochód. Generalnie dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. W przypadku naszego podatnika dochód stanowił będzie różnicę pomiędzy ceną uzyskaną ze sprzedaży a kosztem ich nabycia.

Dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu według tzw. skali podatkowej łącznie z dochodami uzyskanymi z innych źródeł. Podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą mogą wybrać opodatkowanie tzw. podatkiem liniowym (stała 19-proc. stawka podatku). W tym przypadku są zobowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Trzeba mieć na uwadze, że zasadniczo wybór tej formy opodatkowania dotyczy również lat następnych.

Podatnik zobowiązany będzie do opłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Trzeba jeszcze wyjaśnić kwestie opodatkowania VAT transakcji w internecie. Podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. W związku z tym należy stwierdzić, że nasz podatnik jest podatnikiem VAT.

Jednak podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności opodatkowanych VAT w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty 50 tys. zł (liczonej bez podatku). Z tym że zwolnienia podmiotowego nie stosuje się do importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz podatników dokonujących czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 pkt 1-3) oraz ust. 14 ustawy o VAT.

Jeżeli faktyczna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, przekroczy w trakcie roku podatkowego 50 tys. zł, zwolnienie traci moc z momentem przekroczenia tej kwoty i podatnik będzie zobowiązany zarejestrować się jako podatnik VAT czynny i rozliczać VAT. Podatnik ma również prawo zrezygnować ze zwolnienia podmiotowego.

W przypadku dokonywania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych podatnik zobowiązany będzie (niezależnie od faktu, czy podatnik będzie korzystał ze zwolnienia VAT) prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania obrotu i podatku przy zastosowaniu kas rejestrujących nie stosuje się m.in. przy dostawie sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego.

Ponadto mając na uwadze, że towary będą sprowadzane przez podatnika do Polski z krajów azjatyckich, musi się on liczyć z ewentualnością rozliczenia VAT z tytułu importu towarów.

Podatnik nie będzie natomiast obciążony podatkiem od czynności cywilnoprawnych z tytułu dokonywanych sprzedaży towarów.

Opracowała Ewa Matyszewska

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

• Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdy ogień nie jest przypadkiem. Pożary w punktach handlowo-usługowych

Od stycznia do początku maja 2025 roku straż pożarna odnotowała 306 pożarów w obiektach handlowo-usługowych, z czego aż 18 to celowe podpalenia. Potwierdzony przypadek sabotażu, który doprowadził do pożaru hali Marywilska 44, pokazuje, że bezpieczeństwo pożarowe staje się kluczowym wyzwaniem dla tej branży.

Przedsiębiorcy zyskają nowe narzędzia do analizy rynku. Współpraca GUS i Rzecznika MŚP

Nowe intuicyjne narzędzia analityczne, takie jak Dashboard Regon oraz Dashboard Koniunktura Gospodarcza, pozwolą firmom na skuteczne monitorowanie rynku i podejmowanie trafniejszych decyzji biznesowych.

Firma w Anglii w 2025 roku – czy to się nadal opłaca?

Rok 2025 to czas ogromnych wyzwań dla przedsiębiorców z Polski. Zmiany legislacyjne, niepewne otoczenie podatkowe, rosnąca liczba kontroli oraz nieprzewidywalność polityczna sprawiają, że coraz więcej firm poszukuje bezpiecznych alternatyw dla prowadzenia działalności. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków pozostaje Wielka Brytania. Mimo Brexitu, inflacji i globalnych zmian gospodarczych, firma w Anglii to nadal bardzo atrakcyjna opcja dla polskich przedsiębiorców.

Windykacja należności krok po kroku [3 etapy]

Niezapłacone faktury to codzienność, z jaką muszą się mierzyć w swej działalności przedsiębiorcy. Postępowanie windykacyjne obejmuje szereg działań mających na celu ich odzyskanie. Kluczową rolę odgrywa w nim czas. Sprawne rozpoczęcie czynności windykacyjnych zwiększa szanse na skuteczne odzyskanie należności. Windykację możemy podzielić na trzy etapy: przedsądowy, sądowy i egzekucyjny.

REKLAMA

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej. 20 maja 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców

20 maja 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców. Chodzi o rozliczenie składki zdrowotnej. Kto musi złożyć dokumenty dotyczące rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2024 r.? Co w przypadku nadpłaty składki zdrowotnej?

Klienci nie płacą za komórki i Internet, operatorzy telekomunikacyjni sami popadają w długi

Na koniec marca w rejestrze widniało niemal 300 tys. osób i firm z przeterminowanymi zobowiązaniami wynikającymi z umów telekomunikacyjnych - zapłata za komórki i Internet. Łączna wartość tych zaległości przekroczyła 1,4 mld zł. Największe obciążenia koncentrują się w stolicy – mieszkańcy Warszawy zalegają z płatnościami na blisko 130 mln zł, w czołówce jest też Kraków, Poznań i Łódź.

Leasing: szykowana jest zmiana przepisów, która dodatkowo ułatwi korzystanie z tej formy finansowania

Branża leasingowa znajduje się obecnie w przededniu zmian legislacyjnych, które jeszcze bardziej ułatwią zawieranie umów. Dziś, by umowa leasingu była ważna, wymagana jest forma pisemna, a więc klient musi złożyć kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpisać dokument fizycznie. To jednak już niebawem może się zmienić.

Spółka cywilna – kto jest odpowiedzialny za zobowiązania, kogo pozwać?

Spółka cywilna jest stosunkowo często spotykaną w praktyce formą prowadzenia działalności gospodarczej. Warto wiedzieć, że taka spółka nie ma osobowości prawnej i tak naprawdę nie jest generalnie żadnym samodzielnym podmiotem prawa. Jedynie niektóre ustawy (np. ustawy podatkowe) nadają spółce cywilnej przymiot podmiotu praw i obowiązków. W jaki sposób można pozwać kontrahenta, który prowadzi działalność w formie spółki cywilnej?

REKLAMA

Polskie sklepy internetowe nie wykorzystują możliwości sprzedaży produktów w innych krajach - do zyskania jest wiele

43% sklepów internetowych nie prowadzi sprzedaży zagranicznej, a 40% posiada wyłącznie polską wersję językową. Tracą przez to ogromną możliwość rozwoju, bo w przypadku firm e-handlowych stawiających na globalizację z obrotów poza krajem zyskuje się średnio o 25% wyższe przychody.

Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

REKLAMA