REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy handlując w internecie, konieczne jest założenie firmy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik wrócił z zagranicy, skąd przywiózł zarobione pieniądze. Postanowił sprzedawać sprzęt fotograficzny w internecie za pośrednictwem aukcji internetowych. Podatnik nawiązał kontakt z producentami z Azji, zamawiając tam towar. Podatnik jest osobą fizyczną i swoje roczne obroty przewiduje na poziomie 10 tys. euro. Transakcje będą przeprowadzane tylko i wyłącznie poprzez aukcje internetowe.

- Czy aby sprzedawać przez internet, muszę prowadzić działalność gospodarczą, zaopatrzyć się w kasę fiskalną, odprowadzać podatek dochodowy i VAT, a na koniec roku składać deklarację - pyta czytelnik w liście do redakcji GP. O odpowiedź poprosiliśmy Izbę Skarbową w Warszawie i Marcina Szymankiewicza z BDO Numerica.

REKLAMA

IZBA SKARBOWA W WARSZAWIE ODPOWIEDZIAŁA GP

REKLAMA

Ustosunkowując się do kwestii sprzedaży za pośrednictwem aukcji internetowych, należy zauważyć, że zgodnie z art. 2 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 z późn. zm.), działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Podobnie działalność gospodarcza definiowana jest na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz Ordynacji podatkowej. W związku z tym, aby zakwalifikować dokonywanie sprzedaży za pośrednictwem aukcji internetowych, jako prowadzenie działalności gospodarczej, musi ono spełniać kryteria określone wskazanymi przepisami, tj. mieć charakter zarobkowy, być prowadzone we własnym imieniu bez względu na rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.

Nie w każdym więc przypadku sprzedaż prowadzona za pośrednictwem portali internetowych wymaga rejestracji działalności gospodarczej. Jeżeli sprzedaż internetowa ma charakter jednorazowy, okazjonalny lub sporadyczny i nie jest prowadzona w formie zorganizowanej, nie oznacza czynności w ramach działalności gospodarczej.

EKSPERT WYJAŚNIA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MARCIN SZYMANKIEWICZ

doradca podatkowy w BDO Numerica

Zakładam, że podatnik rozpocznie działalność w 2008 roku, a sprowadzane towary będą sprzedawane wyłącznie w Polsce.

Rozumiem, że podatnik zamierza opodatkowywać dochody uzyskiwane z tej działalności podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z tego względu pominę zasady opodatkowania przychodów w formach zryczałtowanych.

REKLAMA

Wśród źródeł przychodów ustawodawca wymienił w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT pozarolniczą działalność gospodarczą. Przedstawiony stan faktyczny wskazuje, że podatnik będzie prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o PIT, przez którą rozumie się m.in. działalność zarobkową - handlową - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy o PIT.

W związku z tym podatnik zobowiązany będzie opłacać PIT i prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, a w miarę potrzeby również ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w której zobowiązany będzie uwzględniać informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22a-22o ustawy o PIT.

Co do zasady, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega dochód. Generalnie dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. W przypadku naszego podatnika dochód stanowił będzie różnicę pomiędzy ceną uzyskaną ze sprzedaży a kosztem ich nabycia.

Dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu według tzw. skali podatkowej łącznie z dochodami uzyskanymi z innych źródeł. Podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą mogą wybrać opodatkowanie tzw. podatkiem liniowym (stała 19-proc. stawka podatku). W tym przypadku są zobowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Trzeba mieć na uwadze, że zasadniczo wybór tej formy opodatkowania dotyczy również lat następnych.

Podatnik zobowiązany będzie do opłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Trzeba jeszcze wyjaśnić kwestie opodatkowania VAT transakcji w internecie. Podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. W związku z tym należy stwierdzić, że nasz podatnik jest podatnikiem VAT.

Jednak podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności opodatkowanych VAT w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty 50 tys. zł (liczonej bez podatku). Z tym że zwolnienia podmiotowego nie stosuje się do importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz podatników dokonujących czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 pkt 1-3) oraz ust. 14 ustawy o VAT.

Jeżeli faktyczna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, przekroczy w trakcie roku podatkowego 50 tys. zł, zwolnienie traci moc z momentem przekroczenia tej kwoty i podatnik będzie zobowiązany zarejestrować się jako podatnik VAT czynny i rozliczać VAT. Podatnik ma również prawo zrezygnować ze zwolnienia podmiotowego.

W przypadku dokonywania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych podatnik zobowiązany będzie (niezależnie od faktu, czy podatnik będzie korzystał ze zwolnienia VAT) prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania obrotu i podatku przy zastosowaniu kas rejestrujących nie stosuje się m.in. przy dostawie sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego.

Ponadto mając na uwadze, że towary będą sprowadzane przez podatnika do Polski z krajów azjatyckich, musi się on liczyć z ewentualnością rozliczenia VAT z tytułu importu towarów.

Podatnik nie będzie natomiast obciążony podatkiem od czynności cywilnoprawnych z tytułu dokonywanych sprzedaży towarów.

Opracowała Ewa Matyszewska

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

• Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

Upały w pracy – od 2027 roku nowe przepisy. Co musisz wiedzieć już dziś?

Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.

Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

REKLAMA

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

REKLAMA