reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Czy handlując w internecie, konieczne jest założenie firmy

Czy handlując w internecie, konieczne jest założenie firmy

Podatnik wrócił z zagranicy, skąd przywiózł zarobione pieniądze. Postanowił sprzedawać sprzęt fotograficzny w internecie za pośrednictwem aukcji internetowych. Podatnik nawiązał kontakt z producentami z Azji, zamawiając tam towar. Podatnik jest osobą fizyczną i swoje roczne obroty przewiduje na poziomie 10 tys. euro. Transakcje będą przeprowadzane tylko i wyłącznie poprzez aukcje internetowe.


- Czy aby sprzedawać przez internet, muszę prowadzić działalność gospodarczą, zaopatrzyć się w kasę fiskalną, odprowadzać podatek dochodowy i VAT, a na koniec roku składać deklarację - pyta czytelnik w liście do redakcji GP. O odpowiedź poprosiliśmy Izbę Skarbową w Warszawie i Marcina Szymankiewicza z BDO Numerica.

IZBA SKARBOWA W WARSZAWIE ODPOWIEDZIAŁA GP

Ustosunkowując się do kwestii sprzedaży za pośrednictwem aukcji internetowych, należy zauważyć, że zgodnie z art. 2 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 z późn. zm.), działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Podobnie działalność gospodarcza definiowana jest na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz Ordynacji podatkowej. W związku z tym, aby zakwalifikować dokonywanie sprzedaży za pośrednictwem aukcji internetowych, jako prowadzenie działalności gospodarczej, musi ono spełniać kryteria określone wskazanymi przepisami, tj. mieć charakter zarobkowy, być prowadzone we własnym imieniu bez względu na rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.

Nie w każdym więc przypadku sprzedaż prowadzona za pośrednictwem portali internetowych wymaga rejestracji działalności gospodarczej. Jeżeli sprzedaż internetowa ma charakter jednorazowy, okazjonalny lub sporadyczny i nie jest prowadzona w formie zorganizowanej, nie oznacza czynności w ramach działalności gospodarczej.

EKSPERT WYJAŚNIA

MARCIN SZYMANKIEWICZ

doradca podatkowy w BDO Numerica

Zakładam, że podatnik rozpocznie działalność w 2008 roku, a sprowadzane towary będą sprzedawane wyłącznie w Polsce.

Rozumiem, że podatnik zamierza opodatkowywać dochody uzyskiwane z tej działalności podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z tego względu pominę zasady opodatkowania przychodów w formach zryczałtowanych.

Wśród źródeł przychodów ustawodawca wymienił w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT pozarolniczą działalność gospodarczą. Przedstawiony stan faktyczny wskazuje, że podatnik będzie prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o PIT, przez którą rozumie się m.in. działalność zarobkową - handlową - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy o PIT.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FSG Podatki Sp. z o.o.

FSG Podatki Sp. z o.o. stanowi część grupy FSG, specjalizując się w świadczeniu kompleksowych usług doradztwa podatkowego. Misją naszej firmy jest zapewnienie Klientom bezpieczeństwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama