REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy handlując w internecie, konieczne jest założenie firmy

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik wrócił z zagranicy, skąd przywiózł zarobione pieniądze. Postanowił sprzedawać sprzęt fotograficzny w internecie za pośrednictwem aukcji internetowych. Podatnik nawiązał kontakt z producentami z Azji, zamawiając tam towar. Podatnik jest osobą fizyczną i swoje roczne obroty przewiduje na poziomie 10 tys. euro. Transakcje będą przeprowadzane tylko i wyłącznie poprzez aukcje internetowe.

- Czy aby sprzedawać przez internet, muszę prowadzić działalność gospodarczą, zaopatrzyć się w kasę fiskalną, odprowadzać podatek dochodowy i VAT, a na koniec roku składać deklarację - pyta czytelnik w liście do redakcji GP. O odpowiedź poprosiliśmy Izbę Skarbową w Warszawie i Marcina Szymankiewicza z BDO Numerica.

REKLAMA

IZBA SKARBOWA W WARSZAWIE ODPOWIEDZIAŁA GP

REKLAMA

Ustosunkowując się do kwestii sprzedaży za pośrednictwem aukcji internetowych, należy zauważyć, że zgodnie z art. 2 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 z późn. zm.), działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Podobnie działalność gospodarcza definiowana jest na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz Ordynacji podatkowej. W związku z tym, aby zakwalifikować dokonywanie sprzedaży za pośrednictwem aukcji internetowych, jako prowadzenie działalności gospodarczej, musi ono spełniać kryteria określone wskazanymi przepisami, tj. mieć charakter zarobkowy, być prowadzone we własnym imieniu bez względu na rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.

Nie w każdym więc przypadku sprzedaż prowadzona za pośrednictwem portali internetowych wymaga rejestracji działalności gospodarczej. Jeżeli sprzedaż internetowa ma charakter jednorazowy, okazjonalny lub sporadyczny i nie jest prowadzona w formie zorganizowanej, nie oznacza czynności w ramach działalności gospodarczej.

EKSPERT WYJAŚNIA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MARCIN SZYMANKIEWICZ

doradca podatkowy w BDO Numerica

Zakładam, że podatnik rozpocznie działalność w 2008 roku, a sprowadzane towary będą sprzedawane wyłącznie w Polsce.

Rozumiem, że podatnik zamierza opodatkowywać dochody uzyskiwane z tej działalności podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z tego względu pominę zasady opodatkowania przychodów w formach zryczałtowanych.

REKLAMA

Wśród źródeł przychodów ustawodawca wymienił w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT pozarolniczą działalność gospodarczą. Przedstawiony stan faktyczny wskazuje, że podatnik będzie prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o PIT, przez którą rozumie się m.in. działalność zarobkową - handlową - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy o PIT.

W związku z tym podatnik zobowiązany będzie opłacać PIT i prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, a w miarę potrzeby również ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w której zobowiązany będzie uwzględniać informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22a-22o ustawy o PIT.

Co do zasady, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega dochód. Generalnie dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. W przypadku naszego podatnika dochód stanowił będzie różnicę pomiędzy ceną uzyskaną ze sprzedaży a kosztem ich nabycia.

Dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu według tzw. skali podatkowej łącznie z dochodami uzyskanymi z innych źródeł. Podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą mogą wybrać opodatkowanie tzw. podatkiem liniowym (stała 19-proc. stawka podatku). W tym przypadku są zobowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Trzeba mieć na uwadze, że zasadniczo wybór tej formy opodatkowania dotyczy również lat następnych.

Podatnik zobowiązany będzie do opłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Trzeba jeszcze wyjaśnić kwestie opodatkowania VAT transakcji w internecie. Podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. W związku z tym należy stwierdzić, że nasz podatnik jest podatnikiem VAT.

Jednak podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności opodatkowanych VAT w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty 50 tys. zł (liczonej bez podatku). Z tym że zwolnienia podmiotowego nie stosuje się do importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz podatników dokonujących czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 pkt 1-3) oraz ust. 14 ustawy o VAT.

Jeżeli faktyczna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, przekroczy w trakcie roku podatkowego 50 tys. zł, zwolnienie traci moc z momentem przekroczenia tej kwoty i podatnik będzie zobowiązany zarejestrować się jako podatnik VAT czynny i rozliczać VAT. Podatnik ma również prawo zrezygnować ze zwolnienia podmiotowego.

W przypadku dokonywania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych podatnik zobowiązany będzie (niezależnie od faktu, czy podatnik będzie korzystał ze zwolnienia VAT) prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania obrotu i podatku przy zastosowaniu kas rejestrujących nie stosuje się m.in. przy dostawie sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego.

Ponadto mając na uwadze, że towary będą sprowadzane przez podatnika do Polski z krajów azjatyckich, musi się on liczyć z ewentualnością rozliczenia VAT z tytułu importu towarów.

Podatnik nie będzie natomiast obciążony podatkiem od czynności cywilnoprawnych z tytułu dokonywanych sprzedaży towarów.

Opracowała Ewa Matyszewska

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

• Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA