| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jakie wsparcie finansowe mogą otrzymać przedsiębiorcy w Grecji

Jakie wsparcie finansowe mogą otrzymać przedsiębiorcy w Grecji

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w Grecji od II kwartału 2008 r. będą mogli ubiegać się o wsparcie finansowe ze środków wspólnotowych, przeznaczonych na rozwój przedsiębiorczości i konkurencyjności greckich regionów. Jakie dokładnie środki można uzyskać?


Wsparcie finansowe udzielane będzie w ramach przyjętej przez Grecję w listopadzie 2007 r. polityki spójności na lata 2007-2013. W nowym okresie programowania Grecja wdrażać będzie 14 nowych programów operacyjnych. Dziesięć z nich finansowanych będzie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Funduszu Spójności, a cztery z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Łącznie sfinansują one w greckich regionach inwestycje w wysokości 20,21 mld euro.

Wspieranie rozwoju przedsiębiorczości koncentrować się będzie głównie na obszarach związanych z poprawą warunków konkurowania firm na rynkach zagranicznych poprzez inwestycje w badania i rozwój oraz wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań zarówno w produkcji, jak i usługach. Szczególną troską państwa objęte zostaną małe i średnie przedsiębiorstwa, które będą również adresatem nowoczesnych instrumentów finansowania aktywności inwestycyjnej oraz działań zmierzających do poprawy dostępności usług finansowych dla biznesu. W ramach nowych unijnych programów pomocowych Grecja zapewni również subsydia dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Wspierane będą inwestycje produkcyjne, których celem jest nawiązywanie trwałego partnerstwa pomiędzy zagranicznymi przedsiębiorstwami i greckimi firmami, prowadzące do wzrostu eksportu oraz tworzenia i wzmacniania zaawansowanych międzynarodowych systemów produkcji.

Ze wsparcia finansowego będą mogli korzystać również przedsiębiorcy działający w dynamicznie rozwijającym się sektorze turystyki. Grecja, zajmując czwarte miejsce w osiąganych rocznie przychodach netto z tego sektora gospodarki wśród wszystkich krajów UE, poświęca wiele uwagi na finansowanie dalszego jego wzrostu. W nowym okresie budżetowym oczekiwanym efektem pomocy publicznej w tym obszarze będzie podniesienie jakości produktów i usług turystycznych, m.in. poprzez rozwój nowych i innowacyjnych form wypoczynku. Podejmowane działania mają prowadzić do wydłużenia okresu pobytu zagranicznych turystów w kraju oraz redukcji zjawiska sezonowości. Wspierane będą również inicjatywy w zakresie promowania Grecji jako bezpiecznego i atrakcyjnego turystycznie miejsca pobytu i wypoczynku.

Krajowe programy finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego otrzymają łącznie 4,4 mld euro z funduszy UE. Ich głównym celem będzie promowanie gospodarki opartej na wiedzy oraz poprawa elastyczności pracowników do podejmowania zatrudnienia, m.in. poprzez wprowadzanie nowych form zatrudnienia i organizacji pracy. Specjalne wysiłki będą skierowane również na rozwiązywanie problemu nielegalnego zatrudnienia oraz na walkę z dyskryminacją grup szczególnie na nią narażonych.

Instytucją koordynującą działania związane z pomocą publiczną dla przedsiębiorców, w ramach przyjętych programów operacyjnych, jest obecnie greckie ministerstwo gospodarki i finansów (www.mnec.gr).


RENATA BUGAŁA

menedżer w Zespole Doradztwa Europejskiego Accreo Taxand

 

(EM)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK