REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Egzekucja należności pieniężnych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie długi windykować w pierwszej kolejności?

W ciągu ostatniego pół roku 1/3 mikro, małych i średnich przedsiębiorstw zmagała się z opóźnieniami w płatnościach od kontrahentów, wynoszącymi ponad 60 dni. Związane z pandemią przestoje w działalności i brak oczekiwanych przychodów zmotywowały przedsiębiorców do odzyskiwania przeterminowanych oraz zakończonych bezskuteczną egzekucją długów.

Epidemia koronawirusa a egzekucja zobowiązań publicznoprawnych

Epidemia koronawirusa pociąga za sobą poważne skutki ekonomiczne. Egzekucja skutkuje obciążeniem dodatkowymi kosztami zobowiązanego, który już wcześniej nie potrafił uregulować swoich zobowiązań. Egzekucji można jednak przeciwdziałać.

Odzyskiwanie długów w 2017 r. – uproszczenia dla przedsiębiorców

Projekt ustawy ułatwiającej dochodzenie wierzytelności ma wejść w życie w 2017 r. Odzyskiwanie długów od kontrahentów ma ułatwić wprowadzenie notarialnych nakazów zapłaty oraz zwiększona możliwość otrzymywania informacji o zobowiązaniach potencjalnych kontrahentów z biur informacji gospodarczej. Skróceniu ulegnie postępowanie grupowe.

Egzekucja roszczeń z ugody sądowej przy spłacie w ratach - jak przeprowadzić

Po zawarciu ugody sądowej z Zawezwanym w systemie ratalnym, Wnioskodawca oczekuje spełnienia świadczenia zgodnie z treścią zawartej ugody, w konkretnie wskazanych terminach. Jednak bardzo często zdarzają się sytuacje, kiedy Zawezwany zawiera ugodę przed Sądem, a następnie ignoruje ją, nie wypełniając jej postanowień. Co w takiej sytuacji ma zrobić Wnioskodawca? Przede wszystkim zacząć działać, nie czekając na dobrą wolę Dłużnika.

REKLAMA

Egzekucja z wierzytelności – aspekty praktyczne

Dochodząc zapłaty roszczenia pieniężnego od swoich dłużników, przedsiębiorcy często decydują się na prowadzenie przeciwko nim postępowania egzekucyjnego. W toku takiego postępowania komornik sądowy, na wniosek wierzyciela, dokonuje szeregu czynności, w tym przede wszystkim zawiadamia dłużnika o wszczęciu przeciwko niemu egzekucji z wierzytelności oraz ustala i dokonuje zajęcia majątku dłużnika, z którego możliwe będzie prowadzenie dalszego postępowania.

Cesja wierzytelności

Cesja wierzytelności, zwana również przelewem polega na przeniesieniu uprawnień, które przysługiwały wierzycielowi (cedentowi) na nabywcę ( cesjonariusza). Od chwili zawarcia umowa przelewu wiąże strony i przenosi wierzytelności na cesjonariusza.

Potrącenie wierzytelności z tytułu kary umownej

Zgodnie z artykułem 483 Kodeksu cywilnego strony mogą w umowie zastrzec, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy (kara umowna). Skuteczność złożenia oświadczenia o potrąceniu wierzytelności zależy od spełnienia warunków wskazanych w art.498 § 1 k.c.

Zajęcie rachunku bankowego w drodze egzekucji

W drodze egzekucji administracyjnej i sądowej odpowiedni organ dokonuje zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego. W pierwszej kolejności ustanawia blokadę na wszystkich kontach dłużnika do wysokości egzekwowanej kwoty.

REKLAMA

Elektroniczne zajęcie rachunku bankowego przez komornika - projekt

Trwają prace nad zmianami w postępowaniu egzekucyjnym. Zgodnie z nimi komornik będzie miał możliwość w formie elektronicznej zająć rachunek bankowy dłużnika. Jakie jeszcze zmiany są szykowane?

Uznanie długu jako okoliczność przerywająca bieg terminu przedawnienia

Co do zasady, wszelkie roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Znaczy to tyle, iż - pomimo upływu terminu przedawnienia - roszczenia te nadal pozostają wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem, jednakże po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, podnosząc właśnie zarzut przedawnienia.

Sprzedaż wierzytelności z niezapłaconych faktur

Pieniądze z nieopłaconych faktur można próbować odzyskać samodzielnie lub za pośrednictwem firmy windykacyjnej. Można również pozbyć się kłopotu szybciej, sprzedając wierzytelności. Czy sprzedaż wierzytelności to dobry pomysł?

Czy nakaz zapłaty uprawnia do prowadzenia egzekucji?

Czy uzyskanie nakazu zapłaty należności przez dłużnika jest wystarczającą podstawą do wszczęcia egzekucji? Czy z nakazem zapłaty można się już wybrać do komornika? Do czego uprawnia wierzyciela uzyskany nakaz zapłaty?

Dobrowolne poddanie się egzekucji przez dłużnika

Spośród instrumentów prawnych pozwalających na przyspieszenie przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego a wręcz „przeskoczenie” etapu postępowania sądowego zmierzającego do uzyskania prawomocnego wyroku (tytułu wykonawczego) na uwagę zasługuje dobrowolne poddanie się egzekucji przez dłużnika.

Legalna egzekucja wierzytelności, uprawnienia firm windykacyjnych

W dobie coraz powszechniejszej działalności i faktu pojawiania się kolejnych firm „windykacyjnych” zasadnym jest pytanie, jakie kompetencje przysługują firmom windykacyjnym i ich pracownikom, a także kto może dokonać zgodnie z prawem egzekucji z majątku dłużnika.

Lepsza ochrona dłużników, trudniejsze egzekucje

Uchwalona przez Sejm 22 marca 2013 r. nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego wzbudza niepokój PKPP Lewiatan. Wątpliwości budzi szczególnie sposób sformułowania i możliwa dowolność interpretacji przepisów, które nakładają na wierzycieli i ich pełnomocników sankcję w postaci kary grzywny za wskazywanie adresu strony pozwanej w „złej wierze" lub „wskutek niezachowania należytej staranności".

Zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym

Problematyka dopuszczalności, przebiegu jak również skutków ogłoszenia upadłości normowana jest w obowiązującej od dnia 1 października 2003 r. ustawie - Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. Nr 60, poz. 535 z późn. zm., dalej: ustawa).

Postępowanie egzekucyjne a smierć prezesa spółki z o.o.

Kto ponosi odpowiedzialność w przypadku śmierci członka zarządu w spółce z o.o. w trakcie toczącego się postępowania egzekucyjnego? Ekspert wyjaśnia kiedy wierzyciele sięgną do majątku prywatnego spadkobierców.

Hipoteka, czyli sposób na zabezpieczenie wierzytelności

Umiejętność ograniczania ryzyka w działalności gospodarczej jest cenna. Jednym ze sposobów jest ustanowienie hipoteki na nieruchomościach dłużnika. Jak tego dokonać i co nam to daje?

Jak kształtują się opłaty przy egzekucji świadczeń pieniężnych?

Niespłacanie swoich zobowiązań może skutkować postępowaniem sądowym, w wyniku którego wierzyciel uzyska tytuł wykonawczy, co pozwoli mu na wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Postępowanie egzekucyjne wiąże się oczywiście z kosztami. Warto wiedzieć jak kształtują się owe koszty, w przypadku egzekucji różnych rodzajów świadczeń. Najprostszym podziałam egzekwowanych świadczeń jest podział na pieniężne i niepieniężne.

Egzekucja nie przynosi rezultatu? Sprawdź w jaki sposób można temu zaradzić!

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą powinien liczyć się z ewentualnością zawarcia umowy z kontrahentem, który nie będzie w stanie uregulować swojej należności. W takiej sytuacji przedsiębiorca może być zmuszony, w celu dochodzenia swoich roszczeń, wystąpić do sądu. Jeżeli w postępowaniu roszczenie zostanie uznane za zasadne, może od przystąpić do egzekucji tego roszczenia. Może jednak mieć miejsce sytuacja, w której pomimo egzekucji roszczenie nie zostanie zaspokojone w pełni.

W jaki sposób może być prowadzona egzekucja roszczeń alernatywnych?

W przypadku zaistnienia sytuacji niemożliwości uzyskania należnego roszczenia wierzycielowi przysługuje prawo wystąpienia do sądu w celu uzyskania swojej należności. Jeżeli sąd uzna roszczenie za zasadne i wyda w tym przedmiocie orzeczenie, jest to pierwszy krok do wszczęcia egzekucji.

Hipoteka przymusowa, jako sposób zabezpieczenia wierzytelności

Hipoteka przymusowa na nieruchomości dłużnika, jest jednym ze sposobów zabezpieczenia wierzytelności, którą posiadamy wobec dłużnika. Nie przeceniając jej rangi i skuteczności, uznać jednak należy, iż jest to jeden z najlepszych źródeł zabezpieczenia wierzytelności.

Czy można zabezpieczyć majątku dłużnika na poczet przyszłego orzeczenia sądu?

Nagminne jest, że dłużnicy nie regulują lub przestają regulować zobowiązanie, co kończy się często sprawą w sądzie. Czy wierzyciel ma prawo żądać zabezpieczenia majątku dłużnika na poczet wyroku, który dopiero ma zapaść?

Kiedy wierzyciel przejmie nieruchomość dłużnika?

Egzekucja z nieruchomości jest jednym z podstawowych sposobów odzyskania długu. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie będzie chętnych do jej nabycia w trakcie licytacji komorniczej?

Jak przeprowadzić egzekucję z nieruchomości obojga małżonków?

Jeżeli wierzyciel dysponuje tytułem wykonawczym przeciwko jednemu z małżonków, komornik może dokonać zajęcia nieruchomości wchodzącej w skład majątku wspólnego małżonków (dłużnika oraz jego współmałżonka).

Egzekucja z ruchomości będącej własnością leasingodawcy

Komornik może zająć każdą ruchomość znajdującą się we władaniu dłużnika, bez względu na to, czy jest ona własnością dłużnika, czy też nie jest.

Dwa sposoby na przeprowadzenie egzekucji alimentów z wynagrodzenia

Zgodnie z obowiązującymi przepisami egzekucja alimentów z wynagrodzenia za pracę może być przeprowadzona na dwa sposób. Oprócz komornika może jej dokonać również pracodawca dłużnika.

Egzekucja z nieruchomości obciążonej hipoteką

Dopuszczalna jest egzekucja z nieruchomości obciążonej jedną, jak i wieloma hipotekami. Powstaje jednak pytanie, czy jest sens prowadzenia egzekucji z nieruchomości obciążonej hipotecznie, gdyż wartość hipoteki może przewyższać wartość nieruchomości a wówczas wierzyciel i tak nie odzyska kwoty, która jest przedmiotem postępowania egzekucyjnego.

Lepiej zająć wynagrodzenie niż rachunek bankowy dłużnika

W przypadku dłużnika pracującego na etacie, wierzyciel powinien w pierwszej kolejności skierować egzekucję do wynagrodzenia- zajęcie rachunku bankowego jest bowiem przydatne w przypadku dużych oszczędności- a tych, zazwyczaj osoba niepłacąca zobowiązań nie posiada.

Opłata egzekucyjna przy egzekucji należności pieniężnych

Komornik pobiera opłaty egzekucyjne od wyegzekwowanych należności. W przypadku egzekucji należności pieniężnych opłata egzekucyjna – opłata stosunkowa wynosi od 8% do 15% kwoty wyegzekwowanej przez komornika.

Obowiązki pracodawcy, u którego dokonano zajęcia wynagrodzenia dłużnika

Do prowadzonego przeze mnie przedsiębiorstwa przyszło zajęcie wynagrodzenia za pracę mojego pracownika. Ponieważ zatrudniam kilka osób i raczej nie korzystam z usług księgowych, ani prawników nie wiem, co powinienem z otrzymanym zajęciem uczynić.

Zajęcie wynagrodzenia za pracę, a kwota wolna od potrąceń

Komornik dokonał zajęcia minimalnego wynagrodzenia za pracę i potrąca z niego na zaspokojenie należności alimentacyjnych 60% pensji. Czy postępowanie Komornika jest zgodne z prawem, skoro wolne od potrąceń jest minimalne wynagrodzenie.

Uzyskanie klauzuli wykonalności na małżonka dłużnika

Tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.

Egzekucja z majątku wspólnego małżonków

Egzekucja z majątku wspólnego małżonków dopuszczalna jest, jeżeli tytuł wykonawczy wystawiony został jedynie przeciwko jednemu z nich – dłużnikowi, a wierzyciel uzyskał klauzulę wykonalności na drugiego małżonka.

Powództwo przeciwegzekucyjne a spłacony dług

Kilka lat temu miałem duże problemy finansowe, ostatecznie wierzyciele wystąpili przeciwko mnie na drogę sądową, a następnie cześć z nich skierowała sprawy do Komornika. Egzekucje były w pełni skuteczne, jednakże obecnie jeden z wierzycieli, który nie prowadził sprawy u Komornika, a któremu spłaciłem cały dług z pominięciem Komornika, ponownie domaga się spłaty tego samego długu.

Czy raz zajęta nieruchomość może być ponownie zajęta?

Ruchomość może być ponownie zajęta w sytuacji kiedy wierzyciel skieruje do komornika wniosek o egzekucję na mocy innych tytułów wykonawczych.

Egzekucja z wynagrodzenia

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę jest szczególnym sposobem egzekucji, gdyż przepisy ją regulujące stosuje się odpowiednio przy innych sposobach egzekucji (np. egzekucji z wierzytelności). Ponadto według tych przepisów odbywa się egzekucja z emerytur, rent i zasiłków z ubezpieczenia społecznego.

Podział środków uzyskanych w toku egzekucji

W trakcie egzekucji prowadzonej na rzecz kilku wierzycieli może dojść do takiej sytuacji, gdy z sumy uzyskanej z egzekucji nie jest możliwe jednoczesne zaspokojenie wszystkich wierzycieli. Wtedy konieczny jest podział tak uzyskanych kwot. Podział sumy uzyskanej z egzekucji jest to podział dokonany na podstawie planu podziału.

Egzekucja należności alimentacyjnych

Celem tej egzekucji jest uzyskanie od dłużnika alimentów lub rent mających charakter alimentów. Egzekucja świadczeń alimentacyjnych jest szczególnym rodzajem egzekucji świadczeń pieniężnych gdyż wykazuje wiele odrębności w stosunku do egzekucji innych świadczeń pieniężnych oraz w stosunku do ogólnych przepisów o postępowaniu egzekucyjnym.

Egzekucja przez sprzedaż przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego dłużnika

Egzekucja ta jest szczególnym sposobem egzekucji. Może być skierowana przeciwko dłużnikowi prowadzącemu działalność gospodarczą w formie przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego i dotyczy sprzedaży przedsiębiorstwa lub gospodarstwa.

Egzekucja przeciwko Skarbowi Państwa i Narodowemu Bankowi Polskiemu

Skarb Państwa to specyficzna osoba prawna. Nie może ona m.in. ogłosić upadłości. Co jednak gdy jest on dłużnikiem. Z majątku Skarbu Państwa można prowadzić egzekucję. Istnieją jednak w tej materii poważne ograniczenia.

Egzekucja przez zarząd przymusowy nad przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym dłużnika

Egzekucja przez zarząd przymusowy szczególnym sposobem egzekucji. Może być skierowana przeciwko dłużnikowi prowadzącemu działalność gospodarczą w formie przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego i jest dopuszczalna z dochodów uzyskiwanych z tej działalności przez ustanowienie przymusowego zarządu na przedsiębiorstwem lub gospodarstwem.

Egzekucja z innych praw majątkowych

Przez prawa majątkowe, których dotyczy ten sposób egzekucji należy rozumieć prawa majątkowe inne niż wierzytelność, prawo własności i użytkowania wieczystego.

Egzekucja z wierzytelności

Wierzytelnościami w rozumieniu tego sposobu egzekucji są wszystkie wierzytelności poza wierzytelnościami o zapłatę wynagrodzenia za pracę (podlegają egzekucji w trybie egzekucji z wynagrodzenia) i wierzytelnościami o wypłatę gotówki z rachunku bankowego (podlegają egzekucji w trybie egzekucji z rachunków bankowych).

REKLAMA