REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odzyskiwanie długów w 2017 r. – uproszczenia dla przedsiębiorców

Odzyskiwanie długów w 2017 r. – uproszczenia dla przedsiębiorców /fot. Fotolia
Odzyskiwanie długów w 2017 r. – uproszczenia dla przedsiębiorców /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Projekt ustawy ułatwiającej dochodzenie wierzytelności ma wejść w życie w 2017 r. Odzyskiwanie długów od kontrahentów ma ułatwić wprowadzenie notarialnych nakazów zapłaty oraz zwiększona możliwość otrzymywania informacji o zobowiązaniach potencjalnych kontrahentów z biur informacji gospodarczej. Skróceniu ulegnie postępowanie grupowe.

Zmiany w prawie ułatwiające odzyskiwanie wierzytelności zostały przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju. Celem tej regulacji jest przede wszystkim wzmocnienie praw oraz gwarancji dla wierzycieli z sektora MŚP. Zgodnie z uzasadnieniem do projektu ustawy ułatwiającej odzyskiwanie długów wzmocnienie praw oraz gwarancji dla wierzycieli ma nastąpić dzięki:

REKLAMA

  • zwiększeniu możliwości uzyskania informacji o zobowiązaniach potencjalnego kontrahenta z rejestrów biur informacji gospodarczych;
  • podwyższeniu górnego progu wartości przedmiotu sporu (dotyczy spraw rozpoznawanych w postępowaniu uproszczonym);
  • umożliwieniu notariuszom wydawania nakazów zapłaty (dotyczy długów, które mogą być dochodzone w postępowaniu upominawczym);
  • poszerzeniu zakresu spraw rozpoznawanych w postępowaniu grupowym;
  • podniesieniu efektywności dwóch postępowań – zabezpieczającego i egzekucyjnego;
  • zapewnieniu słusznej ochrony inwestorowi i podwykonawcy, jako uczestnikom procesu budowlanego;
  • określeniu przesłanek uzasadniających zawarcie przez podmiot gospodarujący środkami publicznymi ugody w sprawach dotyczących należności cywilnoprawnych.

Łatwiejsze uzyskanie informacji o kontrahencie

W obecnym stanie prawnym kontrahenta można sprawdzić w KRS (rejestr dłużników niewypłacalnych) oraz w rejestrach prowadzonych przez biura informacji gospodarczej. Zdaniem pomysłodawców projektu ustawy jest to zdecydowanie za mało, ponieważ rejestry te nie zawierają aktualnych i pełnych informacji o dłużnikach. Celem zmiany jest upowszechnienie korzystania z biur informacji gospodarczej, poprzez zwiększenie ich dostępności oraz aktualizację sytuacji finansowej kontrahentów (z zachowaniem zasady poszanowania godności dłużnika).

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Nakaz zapłaty wyda kancelaria notarialna

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Notariusz będzie mógł wydać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Dzięki tym zmianom przedsiębiorca uzyska nakaz zapłaty nie tylko w sądzie, ale również w kancelarii notarialnej. Zmiana ta ma na celu usprawnienie oraz przyspieszenie postępowania upominawczego.

Istotną zmianą jest także to, że doręczeniem notarialnego nakazu zapłaty będzie mógł zająć się pracownik kancelarii notarialnej lub sam notariusz.

REKLAMA

W aktualnym stanie prawnym dwukrotne awizowanie przesyłki ma skutek doręczenia. Kodeks postępowania cywilnego przewiduje doręczenie zastępcze (art.139 kpc), czyli doręczenie mające miejsce w sytuacji, gdy nie ma możliwości doręczenia przesyłki sądowej w żaden inny sposób, czyli nie ma możliwości doręczenia pisma procesowego osobiście, dorosłemu domownikowi, w miejscu pracy. Do skutecznego doręczenia zastępczego dojdzie wówczas, gdy zostanie złożona w placówce pocztowej lub w lokalu gminy, przy jednoczesnym pozostawieniu informacji w drzwiach adresata. Umożliwienie pracownikom kancelarii notarialnych osobistego wręczania nakazów zapłaty może pomóc w zmniejszeniu „fikcyjnych doręczeń”.

Zgodnie z projektem notariusz wyda nakaz zapłaty na podstawie wniosku złożonego do kancelarii notarialnej. Wniosek wierzyciel składa w formie pisemnej. Po złożeniu wniosku notariusz wyda nakaz zapłaty, w którym wskaże dłużnikowi dwutygodniowy termin zaspokojenia roszczenia lub wniesienia do kancelarii sprzeciwu.

W celu uniknięcia wielokrotnego wydawania nakazu zapłaty przez notariuszy projektodawca proponuje utworzenie internetowego rejestru notarialnych nakazów zapłaty.

Złożenie sprzeciwu od notarialnego nakazu zapłaty będzie skutkować utratą mocy nakazu w całości lub w części (w zależności od tego jaka część nakazu została zaskarżona sprzeciwem). W takiej sytuacji notariusz przekaże sprawę do sądu właściwego miejsca zamieszkania lub siedziby dłużnika.

Przekazanie części spraw kancelariom notarialnym na pewno przyczyni się do przyspieszenia postępowań mających na celu odzyskanie długu na etapie sądowym. Liczba spraw wnoszonych do sądu z roku na rok rośnie. Jak wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości w 2015 r. do sądów wpłynęło 6,5 mln spraw, było ich więc o 319% więcej niż w 2007 r.

Co da wierzycielom postępowanie grupowe

Kolejnym ważnym dla wierzycieli punktem projektu jest rozszerzenie zakresu spraw rozpatrywanych w postępowaniu grupowym. W obecnym stanie prawnym rygorystyczna oraz długa procedura dochodzenia roszczeń w postępowaniu grupowym utrudnia dochodzenie roszczeń pieniężnych w tym postępowaniu. Projekt przewiduje wprowadzenie zmian do ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym z dnia 19 lipca 2010 r. Zmiany mają na celu przede wszystkim zwiększyć efektywność postępowań grupowych oraz zlikwidować problematyczne kwestie dotyczące postępowań grupowych. Priorytetem jest tu przede wszystkim zbyt długi czas rozpatrywania sprawy w postępowaniu grupowym, zwłaszcza na etapie certyfikacji. Zniesienie obowiązku przeprowadzenia rozprawy w przedmiocie możliwości rozpoznania sprawy w postępowaniu grupowym skróci proces nawet o kilka miesięcy. Ponadto zmiany mają na celu zniwelowanie ryzyka nieuzasadnionego obciążenia powoda kaucją na zabezpieczenie kosztów procesu. Przedsiębiorca dzięki planowanym zmianom w postępowaniu grupowym w krótszym czasie odzyska należności, co może wpłynąć korzystnie dla płynności finansowej przedsiębiorców.

Zobacz serwis: Windykacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA