| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wszczęcie egzekucji > Elektroniczne postępowanie komornicze

Elektroniczne postępowanie komornicze

E-licytacje i elektroniczne zajęcie rachunku bankowego to nowe narzędzia, które mogą wykorzystywać komornicy do ściągania długów. Zmiany mają ułatwić egzekucję wierzytelności.

Postępowanie komornicze w sieci

Od 8 września komornicy mają nowe narzędzia do wykorzystania przy ściąganiu długów. Postępowanie egzekucyjne wkroczyło do cyberprzestrzeni. Komornik może odtąd przeprowadzać e-licytacje i dokonywać elektronicznych zajęć rachunku bankowego.

Zobacz również: Powództwa przeciwegzekucyjne, czyli merytoryczna ochrona przed egzekucją

E-licytacja

Pierwszą z nowości jest możliwość prowadzenia e-licytacji ruchomości, polegająca na sprzedaży zajętych w toku egzekucji przedmiotów za pośrednictwem specjalnego systemu teleinformatycznego, który zgodnie z założeniami ustawy stworzyć ma Krajowa Rada Komornicza. Czy będzie to konkurencja dla popularnych portali aukcyjnych?

To wierzyciel będzie decydował, czy licytacja ma się odbyć tak jak to było do tej pory, czy przy pomocy portalu. Wniosek o dokonanie sprzedaży w drodze licytacji elektronicznej składać się będzie przed wyznaczeniem terminu licytacji lub wraz  z wnioskiem o wyznaczenie drugiej licytacji. Takie rozwiązanie z całą pewnością znacznie ułatwi wierzycielowi dochodzenie swojej należności. Internet pozwala dotrzeć w zasadzie do nieograniczonej ilości odbiorców. A jak wiadomo – więcej odbiorców, więcej chętnych, wyższa cena.

Elektroniczne zajęcie rachunku bankowego

Druga ważna zmiana dotyczy zajęć kont bankowych dłużników. Do tej pory praktyką było wysyłanie przez komorników stosownych wniosków do banków pocztą lub kurierem, co wiadomo trwa kilka dni. Takie działanie dawało dłużnikowi możliwość skutecznego opróżnienia konta zanim przesyłka trafiła do adresata.  Teraz  komornicy będą dokonywać zajęcia za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Wystarczy jedno kliknięcie – rachunek zajęty, a wierzyciel zabezpieczony przed niecnym działaniem dłużnika.

Nie da się ukryć, że ściąganie długów z kont bankowych to obecnie najpopularniejsza i najprostsza metoda egzekucji komorniczych w Polsce. Zgodnie z obowiązującymi przepisami komornik może zająć pieniądze niezależnie od tego, czy znajdują się rachunkach oszczędnościowych, oszczędnościowo-rozliczeniowych czy na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych.

Inne e-nowości

Elektronicznie odbywać się będzie także składanie wniosków wieczystoksięgowych przez komornika. Wniosek o dokonanie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji z nieruchomości oraz wpisu o zajęciu wierzytelności zabezpieczonej hipoteką, a także wykreślenia powyższych wpisów, będzie składny w drodze postępowania elektronicznego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »