| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Organy egzekucyjne > Powództwa przeciwegzekucyjne, czyli merytoryczna ochrona przed egzekucją

Powództwa przeciwegzekucyjne, czyli merytoryczna ochrona przed egzekucją

Powództwa przeciwegzekucyjne należą do merytorycznych form ochrony przed egzekucją. Jakie rodzaje powództw wyróżniamy? W jaki sposób należy je wytoczyć?

Powództwa przeciwegzekucyjne jako formy obrony przed egzekucją

Wśród merytorycznych form ochrony przed egzekucją (tj. takich, które są skierowane przeciwko zasadności i dopuszczalności egzekucji) na szczególną uwagę zasługują dwa rodzaje powództw przeciwegzekucyjnych, tj. powództwo o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności (tzw. powództwo opozycyjne) oraz powództwo o zwolnienie zajętego przedmiotu od egzekucji (tzw. powództwo ekscydencyjne).

Należy pamiętać, że organy egzekucyjne (komornik i sąd) nie mogą badać zasadności i wymagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym (np. wyrokiem lub nakazem zapłaty z klauzulą wykonalności). Jeżeli pojawią się naruszenia przepisów postępowania egzekucyjnego, to należy skorzystać ze środków ochrony formalnej, takich jak skarga na czynności komornika, zażalenie na postanowienie sądu.

Polecamy: Umowy terminowe po zmianach (książka)

Powództwa przeciwegzekucyjne zasadniczo wytacza się przed sąd rzeczowo właściwy, w którego okręgu prowadzi się egzekucję, natomiast – w przypadku powództwa opozycyjnego – jeżeli egzekucji jeszcze nie wszczęto, powództwo to należy wytoczyć według przepisów o właściwości ogólnej. Sądem właściwym rzeczowo jest sąd rejonowy bądź sąd okręgowy (decyduje zasadniczo wartość przedmiotu sporu). Istotne jest również, że- zgodnie z ustawą – już w pozwie powód obowiązany jest przytoczyć wszystkie zarzuty, jakie w tym czasie może zgłosić, gdyż w przeciwnym razie utraci on prawo do korzystania z nich w dalszym postępowaniu.

Zobacz również: Koszty postępowania egzekucyjnego ponosi też wierzyciel

I. Powództwo o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności (tzw. powództwo opozycyjne)

Dłużnik może w drodze powództwa żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo jego ograniczenia, w szczególności, jeżeli przeczy zdarzeniom, na których oparto wydanie klauzuli wykonalności, np. gdy kwestionuje istnienie obowiązku stwierdzonego aktem notarialnym, bankowym tytułem egzekucyjnym, ugodą sądową. Jako przykład niech posłuży sytuacja, kiedy osoba zawierająca umowę najmu okazjonalnego, poddała się egzekucji w akcie notarialnym, a właściciel mieszkania (wynajmujący) bezpodstawnie skierował do sądu wniosek o nadanie takiemu dokumentowi klauzuli wykonalności.

Inną przykładową przesłanką wytoczenia powództwa opozycyjnego jest okoliczność, że już po powstaniu tytułu egzekucyjnego (np. prawomocnego wyroku, prawomocnego nakazu zapłaty) zasądzone świadczenie wygasło (np. wskutek potrącenia lub spełnienia świadczenia), bądź też nie może być przymusowo egzekwowane (np. wskutek przedawnienia).

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo Fot. Fotolia
Prawo Fot. Fotolia

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Wajda

Księgowa, właścicielka biura rachunkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »