Przykładowo do wierzytelności tych zaliczamy: wierzytelności o zapłatę ceny z tytułu umowy sprzedaży, dostawy lub kontraktacji, wierzytelności z tytułu umowy o dzieło lub umowy zlecenia.
Osoba, która jest zobowiązana wobec dłużnika nazywana jest trzeciodłużnikiem.
reklama
reklama
Egzekucję z wierzytelności można podzielić na dwa stadia. Pierwszym jest zajęcie wierzytelności, drugim jej realizacja, tj. „przekształcenie” w odpowiednią do jej wartości sumę pieniężną.
Zobacz: Hipoteka, czyli sposób na zabezpieczenie wierzytelności
Zajęcie wierzytelności
Egzekucję z wierzytelności z zasady prowadzona jest przez komornika działającego przy sądzie w okręgu, którego dłużnik zamieszkuje, chyba, że dłużnik wybierze innego komornika (obecnie wierzycielowi przysługuje prawo wyboru komornika na całym terytorium kraju).
Zobacz: Zajęcie wynagrodzenia przez komornika - co robić?
Do egzekucji z wierzytelności komornik przystępuje przez jej zajęcie. Sposób zajęcia uzależniony jest od rodzaju wierzytelności, które można podzielić na:
- wierzytelności zwykłe;
- wierzytelności zabezpieczone wpisem do księgi wieczystej,poręczeniem lub zastawem
- wierzytelności związane z posiadaniem dokumentu (są to wierzytelności związane w ten sposób z posiadaniem dokumentu, że rozporządzenie taką wierzytelnością nie jest możliwe bez wydania dokumentu, takiego jak np. weksel, czek, kupon totalizatora).
Zobacz: Jak kształtują się opłaty przy egzekucji świadczeń pieniężnych?
Celem zajęcia wierzytelności zwykłej komornik:
- zawiadomi dłużnika, że nie wolno mu odbierać żadnego świadczenia z wierzytelności ani rozporządzać nim w inny sposób;
- wezwie trzeciodłużnika, aby należnego świadczenia nie przekazywał dłużnikowi, lecz przekazał je komornikowi lub złożył na rachunku depozytowym w sądzie.
Zajęcie jest dokonane z chwilą doręczenia trzeciodłużnikowi wezwania komornika.
Celem zajęcia wierzytelności zabezpieczonych wpisem do księgi wieczystej, poręczeniem lub zastawem komornik postępuje jak w przypadku wierzytelności zwykłej. W przypadku wierzytelności zabezpieczonej wpisem do księgi wieczystej komornik ponadto przesyła sądowi właściwemu do prowadzenia księgi wieczystej wniosek o dokonanie w niej wpisu o zajęciu wierzytelności.
Wierzytelność jest zajęta z chwilą dokonania wpisu w księdze lub w przypadku szybszego doręczenia trzeciodłużnikowi wezwania komornika. W przypadku wierzytelności zabezpieczonej poręczeniem lub zastawem komornik ponadto na wniosek wierzyciela zawiadamia poręczyciela lub zastawcę, że świadczenia z wierzytelności zabezpieczonej nie wolno uiścić dłużnikowi.
Zobacz: Skarga na czynności komornika a obowiązki wierzyciela