REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egzekucja z wierzytelności

Jacek Janusz
Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego
Osoba, która jest zobowiązana wobec dłużnika nazywana jest trzeciodłużnikiem.
Osoba, która jest zobowiązana wobec dłużnika nazywana jest trzeciodłużnikiem.

REKLAMA

REKLAMA

Wierzytelnościami w rozumieniu tego sposobu egzekucji są wszystkie wierzytelności poza wierzytelnościami o zapłatę wynagrodzenia za pracę (podlegają egzekucji w trybie egzekucji z wynagrodzenia) i wierzytelnościami o wypłatę gotówki z rachunku bankowego (podlegają egzekucji w trybie egzekucji z rachunków bankowych).

Przykładowo do wierzytelności tych zaliczamy: wierzytelności o zapłatę ceny z tytułu umowy sprzedaży, dostawy lub kontraktacji, wierzytelności z tytułu umowy o dzieło lub umowy zlecenia.

REKLAMA

Osoba, która jest zobowiązana wobec dłużnika nazywana jest trzeciodłużnikiem.

Egzekucję z wierzytelności można podzielić na dwa stadia. Pierwszym jest zajęcie wierzytelności, drugim jej realizacja, tj. „przekształcenie” w odpowiednią do jej wartości sumę pieniężną.

Zobacz: Hipoteka, czyli sposób na zabezpieczenie wierzytelności

Zajęcie wierzytelności

Egzekucję z wierzytelności z zasady prowadzona jest przez komornika działającego przy sądzie w okręgu, którego dłużnik zamieszkuje, chyba, że dłużnik wybierze innego komornika (obecnie wierzycielowi przysługuje prawo wyboru komornika na całym terytorium kraju).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Zajęcie wynagrodzenia przez komornika - co robić?

Do egzekucji z wierzytelności komornik przystępuje przez jej zajęcie. Sposób zajęcia uzależniony jest od rodzaju wierzytelności, które można podzielić na:

 • wierzytelności zwykłe;
 • wierzytelności zabezpieczone wpisem do księgi wieczystej,poręczeniem lub zastawem
 • wierzytelności związane z posiadaniem dokumentu (są to wierzytelności związane w ten sposób z posiadaniem dokumentu, że rozporządzenie taką wierzytelnością nie jest możliwe bez wydania dokumentu, takiego jak np. weksel, czek, kupon totalizatora).

Zobacz: Jak kształtują się opłaty przy egzekucji świadczeń pieniężnych?

Celem zajęcia wierzytelności zwykłej komornik:

 • zawiadomi dłużnika, że nie wolno mu odbierać żadnego świadczenia z wierzytelności ani rozporządzać nim w inny sposób;
 • wezwie trzeciodłużnika, aby należnego świadczenia nie przekazywał dłużnikowi, lecz przekazał je komornikowi lub złożył na rachunku depozytowym w sądzie.

Zajęcie jest dokonane z chwilą doręczenia trzeciodłużnikowi wezwania komornika.

REKLAMA

Celem zajęcia wierzytelności zabezpieczonych wpisem do księgi wieczystej, poręczeniem lub zastawem komornik postępuje jak w przypadku wierzytelności zwykłej. W przypadku wierzytelności zabezpieczonej wpisem do księgi wieczystej komornik ponadto przesyła sądowi właściwemu do prowadzenia księgi wieczystej wniosek o dokonanie w niej wpisu o zajęciu wierzytelności.

Wierzytelność jest zajęta z chwilą dokonania wpisu w księdze lub w przypadku szybszego doręczenia trzeciodłużnikowi wezwania komornika. W przypadku wierzytelności zabezpieczonej poręczeniem lub zastawem komornik ponadto na wniosek wierzyciela zawiadamia poręczyciela lub zastawcę, że świadczenia z wierzytelności zabezpieczonej nie wolno uiścić dłużnikowi.

Zobacz: Skarga na czynności komornika a obowiązki wierzyciela

Celem zajęcia wierzytelności związanej z posiadaniem dokumentu komornik odbiera ten dokument od dłużnika lub osoby trzeciej. Komornik może odebrać dokument, jeżeli znajduje się we władaniu  dłużnika lub wierzyciela. W przypadku osoby trzeciej komornik odbierze od niej dokument, jeżeli osoba ta zgadza się na to bądź przyznaje, że stanowi on własność dłużnika.

Skutki zajęcia wierzytelności są m.in. następujące:

 • dłużnikowi nie wolno odbierać zajętej wierzytelności od trzeciodłużnika ani rozporządzać nią w żaden inny sposób;
 • zajęcie sum powtarzających się w określonych odstępach czasu (np. sum wynikających z zatrudnienia na umowę zlecenia) obejmuje także wypłaty przyszłe, płatne już po zajęciu;
 • zajęcie wierzytelności o wydanie ruchomości jest równoznaczne z zajęciem tej ruchomości.

Zobacz: Egzekucja nie przynosi rezultatu? Sprawdź w jaki sposób można temu zaradzić!

Realizacja wierzytelności

Realizacja zajętej wierzytelności może polegać na:

 • Spełnieniu świadczenia przez trzeciodłużnika.
 • Sprzedaży wierzytelności.

REKLAMA

Powinnością trzeciodłużnika jest złożenie komornikowi lub do depozytu sądowego świadczenia (najczęściej świadczeniem będzie określona kwota pieniędzy), które obowiązany był spełnić wobec dłużnika. Uzyskanie od trzeciodłużnika zapłaty należnej od niego sumy wymagać będzie niekiedy podjęcia dodatkowych czynności egzekucyjnych.

Przykładowo, jeżeli wierzytelność jest wymagalna dopiero po wypowiedzeniu komornik dokona wypowiedzenia. W innej sytuacji komornik powinien dokonać również czynności zachowawczych (np. w postaci upomnienia), jeżeli jest to niezbędne do realizacji wierzytelności związanej z posiadaniem dokumentu. Jeżeli trzeciodłużnik nie spełni świadczenia dobrowolnie to wierzyciel może przymusowo dochodzić od niego tego świadczenia. W tym celu wierzyciel powinien wytoczyć trzeciodłużnikowi powództwo o zasądzenie tego świadczenia, a po uzyskaniu stosownego orzeczenia podjąć egzekucję wobec trzeciodłużnika.

Zobacz: Jak ustanowić zastaw rejestrowy?

Sprzedaż wierzytelności następuje z zasady na wniosek wierzyciela. Wierzyciel może wnosić o sprzedaż każdej zajętej wierzytelności o ile jej charakter się temu nie sprzeciwia. Sprzedaży dokonuje się w trybie licytacji lub z wolnej ręki. Do sprzedaży w trybie licytacyjnym stosuje się przepisy o egzekucji z ruchomości z tym, że cena wywołania wynosi połowę sumy wierzytelności (należność główna plus odsetki naliczone do dnia licytacji). Sprzedaż wierzytelności z wolnej ręki może nastąpić za zgoda dłużnika i po cenie przez niego wskazanej, pod warunkiem, że cena ta nie narusza interesów wierzycieli (np., jeżeli nie jest zbyt niska). Zgoda dłużnika nie jest wymagana, jeżeli wierzytelność była wymagalna (mogła być przymusowo dochodzona) przed dniem jej zajęcia.

Zajęte papiery wartościowe niedopuszczone do publicznego obrotu komornik może sprzedać za pośrednictwem domu maklerskiego lub banku prowadzącego działalność maklerską. Sprzedaż w tym trybie następuje w okresie miesiąca od dnia ich zajęcia (a za zgodą dłużnika także po tym terminie).

Wyceny tych papierów dokonuje powołany przez komornika biegły. Na wniosek dłużnika sprzedaż może (ale nie musi!) nastąpić po cenie przez niego wskazanej.

W nieco odrębny sposób uregulowana został egzekucja z wierzytelności o wydanie ruchomości. Egzekucja z wierzytelności o wydanie ruchomości ma miejsce w przypadku, gdy w toku egzekucji z ruchomości osoba trzecia nie zgadza się na zajęcie ruchomości dłużnika będących w jej władaniu.

Zobacz: Prawa dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym

W takim wypadku komornik zajmuje u niej wierzytelność o wydanie ruchomości. Na skutek tego zajęcia następuje zajęcie tych ruchomości, które podlegają wydaniu komornikowi (a nie dłużnikowi). Dalsza egzekucja z tych ruchomości prowadzona jest według przepisów o egzekucji z ruchomości.

W przypadku, gdy trzeciodłużnik nie wykonuje ciążących na nim obowiązków wynikających z zajęcia (np. wypłaca zajęta wierzytelność dłużnikowi) to komornik nie może przymusowo (w drodze egzekucji) ściągać tych kwot bezpośrednio od trzeciodłużnika, gdyż nie dysponuje tytułem wykonawczym wystawionym przeciwko niemu. W takiej sytuacji to sam wierzyciel powinien na drodze procesu wystąpić przeciwko trzeciodłużnikowi o odszkodowanie. Wierzyciel musi w takim wypadku wykazać ze na skutek działań trzeciodłużnika poniósł konkretną szkodę.

Komornik wszczął egzekucję wobec dłużnika prowadzącego działalność gospodarczą i zajął przysługująca mu wierzytelność wobec Urzędu Skarbowego z tytułu zwrotu nadpłaty podatku dochodowego i podatku VAT. Z uwagi na fakt, zwroty podatków (zwłaszcza podatku VAT) są świadczeniami powtarzającymi się w pewnych odstępach czasu zajęcie komornika obejmuje nie tylko bieżące zwroty dla dłużnika, ale także przyszłe, jeszcze mu nienależne. Ponadto zwroty podatku dochodowego następują z reguły raz w roku i w związku z tym komornik nie musi (prowadząc egzekucję przez kilka lat), co roku dokonywać nowego zajęcia tych zwrotów.

Zobacz: Jak dochodzić odpowiedzialności od poręczyciela?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA