REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Egzekucja przeciwko Skarbowi Państwa i Narodowemu Bankowi Polskiemu

Jacek Janusz
Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego
Egzekucja z innych składników majątku takiej jednostki lub NBP (np. z ruchomości) jest niedopuszczalna.
Egzekucja z innych składników majątku takiej jednostki lub NBP (np. z ruchomości) jest niedopuszczalna.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Skarb Państwa to specyficzna osoba prawna. Nie może ona m.in. ogłosić upadłości. Co jednak gdy jest on dłużnikiem. Z majątku Skarbu Państwa można prowadzić egzekucję. Istnieją jednak w tej materii poważne ograniczenia.

Egzekucja przeciwko Skarbowi Państwa i NBP w zasadzie jest niedopuszczalna. Może jednak się zdarzyć tak, iż Skarb Państwa lub NBP może być dłużnikiem. Jeżeli tak jest wierzyciel wskazując na tytuł egzekucyjny wzywa do spełnienia świadczenia państwową jednostkę organizacyjną (chodzi o podmiot wskazany w tytule z działalnością, którego wiąże się zasądzone świadczenie) lub NBP.

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku, gdy chodzi o naprawienie szkody wyrządzonej przez wydanie określonego aktu prawnego (np. ustawy) lub przez nie wydanie takiego aktu to wyżej wymienione wezwanie wierzyciel kieruje do ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa, który obowiązany jest świadczenie to spełnić.

W przypadku, gdy chodzi o spełnienie świadczenia pieniężnego, jeżeli tytuł egzekucyjny nie zostanie wykonany w ciągu dwóch tygodni od doręczenia ww. wezwania to wierzyciel powinien wystąpić do sądu o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności celem przeprowadzenia egzekucji z rachunku bankowego właściwej jednostki organizacyjnej dłużnika lub NBP.

Zobacz: Egzekucja nie przynosi rezultatu? Sprawdź w jaki sposób można temu zaradzić!

REKLAMA

Egzekucja z innych składników majątku takiej jednostki lub NBP (np. z ruchomości) jest niedopuszczalna. Po uzyskaniu klauzuli wykonalności wierzyciel składa - do komornika właściwego ze względu na siedzibę dłużnika albo do komornika wybranego przez siebie (obecnie wierzycielowi przysługuje prawo wyboru komornika na całym terytorium kraju) – tytuł wykonawczy wraz z wnioskiem o wszczęcie egzekucji z rachunku bankowego dłużnika. Dalsza egzekucja prowadzona jest zgodnie z przepisami o egzekucji z rachunków bankowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku, gdy chodzi o spełnienie świadczenia niepieniężnego, jeżeli tytuł egzekucyjny nie zostanie wykonany w ciągu dwóch tygodni od doręczenie ww. wezwania sąd na wniosek wierzyciela wyznaczy kierownikowi właściwej jednostki organizacyjnej dłużnika termin do spełnienia świadczenia. W przypadku, gdy kierownik w wyznaczonym terminie nie wykona tytułu sąd wymierza temu kierownikowi grzywnę z zamianą na areszt w razie jej nie zapłacenia.

Zobacz: W jaki sposób może być prowadzona egzekucja roszczeń alernatywnych?

Wierzyciel po uzyskaniu tytułu egzekucyjnego przeciwko NBP wezwał centralę NBP do zapłatę kwoty określonej w tytule egzekucyjnym. Z uwagi, iż NBP w ciągu dwóch tygodni od doręczenia wezwania nie zareagował na nie wierzyciel wystąpił do sądu o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu. Sąd po stwierdzeniu, że tytuł egzekucyjny nadaje się do egzekucji i że wierzyciel spełnił ciążące na nim obowiązki (czy prawidłowo wezwał NBP do zapłaty) nadaje tytułowi klauzule wykonalności. Po uzyskaniu tytułu wykonawczego wierzyciel złożył go do komornika wraz z wnioskiem. We wniosku wierzyciel wniósł o zajęcie rachunku bankowego, ruchomości i nieruchomości NBP. Z uwagi, że egzekucja wobec NBP nie może być prowadzona z jego ruchomości i nieruchomości komornik w tym zakresie odmówił wszczęcia egzekucji. Komornik wszczął egzekucje z rachunku bankowego NBP i uzyskane kwoty przekazał wierzycielowi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA