REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podział środków uzyskanych w toku egzekucji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jacek Janusz
Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego
Podział sumy oparty jest generalnie na zasadzie uprzywilejowania i równorzędności.
Podział sumy oparty jest generalnie na zasadzie uprzywilejowania i równorzędności.

REKLAMA

REKLAMA

W trakcie egzekucji prowadzonej na rzecz kilku wierzycieli może dojść do takiej sytuacji, gdy z sumy uzyskanej z egzekucji nie jest możliwe jednoczesne zaspokojenie wszystkich wierzycieli. Wtedy konieczny jest podział tak uzyskanych kwot. Podział sumy uzyskanej z egzekucji jest to podział dokonany na podstawie planu podziału.

Ponadto podziału sumy dokonuje się w przypadku egzekucji przez zarząd przymusowy nad przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym dłużnika i w przypadku sprzedaży takiego przedsiębiorstwa lub gospodarstwa.

REKLAMA

Plan podziału z reguły sporządza komornik. W przypadku egzekucji z nieruchomości komornik sporządza tylko projekt planu, który przedstawia sądowi (ten może go zaakceptować lub zmienić). W przypadku egzekucji przez zarząd plan sporządza zarządca. W przypadku sprzedaży przedsiębiorstwa lub gospodarstwa plan sporządza sąd.

Zobacz: Egzekucja z ruchomości będącej własnością leasingodawcy

Zasady podziału

Podział sumy oparty jest generalnie na zasadzie uprzywilejowania i równorzędności

Przepisy przyjmują zasadę uprzywilejowania jednych należności przed innymi, tj. należności zaliczone do kategorii wcześniejszej podlegają zaspokojeniu przed należnościami zaliczonymi do kategorii późniejszych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O uprzywilejowaniu pewnych należności przed innymi decydują szczególnie ważne względy o charakterze społeczno-gospodarczym, socjalnym czy dotyczące interesu publicznego.

Zasada równorzędności mówi, że należności zakwalifikowane do tej samej kategorii są względem siebie równe i podlegają zaspokojeniu proporcjonalnie do swojej wysokości. Gdy uzyskana kwota nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich należności zaliczonych do danej kategorii to wtedy przydziela się poszczególnym należnościom kwoty proporcjonalne do ich wysokości. Wyjątek od tej zasady został przewidziany do należności z kategorii czwartej, piątej i ósmej, gdzie obowiązuje zasada pierwszeństwa powstania wierzytelności (pierwsza zaspokajana jest wierzytelność powstała najwcześniej, druga powstała później itd.). O pierwszeństwie decyduje kolejność wpisu wierzytelności do danego rejestru (np. do księgi wieczystej).

Zobacz: Czy można zlicytować nieruchomość za mały dług?

Kolejność zaspokajania

Generalnie istnieje 11 kategorii zaspokajania. Z kwoty uzyskanej z egzekucji zaspokaja się kolejno:

  1. Koszty egzekucyjne {do tej kategorii zaliczamy m.in. opłatę egzekucyjną czy wydatki poniesione w toku egzekucji};
  2. Alimenty {Alimenty tym renty mające charakter alimentów};
  3. Należności za pracę (w wysokości najniższego ustawowego wynagrodzenia) za okres 3 miesięcy {do tej kategorii nie zaliczamy wynagrodzenia otrzymywane na podstawie umowy o dzieło czy umowy zlecenia};
  4. Należności zabezpieczone hipoteką morską;
  5. Należności zabezpieczone hipoteką lub zastawem rejestrowym {do tej kategorii zaliczamy każdą należność zabezpieczona hipoteką umowną, ustawową i przymusową};
  6. Pozostałe należności za pracę, które nie zostały zaspokojone w kategorii trzeciej {do tej kategorii także nie zaliczamy wynagrodzenia otrzymywanego na podstawie umowy o dzieło czy umowy zlecenia};
  7. Podatki i inne należności Skarbu Państwa, do których stosuje się przepisy o zobowiązaniach podatkowych;
  8. Należności zabezpieczone zastawem lub te, które korzystały z ustawowego pierwszeństwa niewymienione w kategoriach wcześniejszych;
  9. Należności wierzycieli, którzy prowadzili egzekucję {tj. wierzyciele, na których wniosek egzekucja została wszczęta, wierzyciele, na rzecz, których egzekucja została wszczęta z urzędu i wierzyciele, którzy przyłączyli się do wszczętej egzekucji};
  10. Inne należności {do tej kategorii zaliczymy należności tych wierzycieli, którzy nie prowadzili egzekucji a którzy złożyli wniosek o uwzględnienie ich w planie podziału sumy uzyskanej z egzekucji};
  11. Kary pieniężne i grzywny (sądowe i administracyjne).

REKLAMA

Z zasady w równym stopniu z każda należnością zaspokajane są odsetki i koszty. Jeżeli wierzyciel inaczej nie postanowi to każdą sumę przeznaczoną dla niego przeznacza się w pierwszej kolejności na koszty postępowania, następnie na odsetki i na końcu na poczet należności głównej

Komornik wszczął egzekucję przeciwko dłużnikowi Janowi K. z jego nieruchomości na rzecz następujących wierzycieli:
1. Pawła K. z tytułu zaległych alimentów (kwota długu 5.200zł),
2. Firmy „Telefony” S.A. z tytułu niezapłaconej faktury (kwota długu 400 zł),
3. Urzędu Skarbowego z tytułu zaległych podatków (kwota długu 50.000zł,)
4. Banku Krajowego S.A. z tytułu zaległej pożyczki (kwota długu 10.000zł) - wierzyciel ten obciążył nieruchomość dłużnika hipoteką w kwocie 10.000zł
5. Sądu Rejonowego z tytułu grzywny (kwota długu 1.500zł)
Nieruchomość została sprzedana na licytacji. Kwota uzyskana z egzekucji (po zaspokojeniu kosztów egzekucyjnych) wynosi 45.200zł i będzie podzielona w następujący sposób:
1. kwota 5.200zł na rzecz wierzyciela Pawła K. (II kategoria zaspokajania)
2. kwota 10.000zł na rzecz wierzyciela Bank Krajowy S.A (V kategoria zaspokajania)
3. kwota 30.000zł na rzecz wierzyciela Urzędu Skarbowego (VII kategoria zaspokajania) - z uwagi na wierzycieli korzystających z pierwszeństwa zaspokojenia należność US została uiszczona tylko do kwoty 30.000zł
Pozostali wierzyciele nie zostaną w ogóle zaspokojeni, gdyż znajdują się w dalszych kategoriach zaspokajania – Firma „Telefony” S.A. (IX kategoria zaspokajania) i Sąd Rejonowy (XI kategoria zaspokajania).

Postępowanie podziałowe

Postępowanie związane ze sporządzeniem planu podziału sumy uzyskanej z egzekucji nazywane jest postępowaniem podziałowym. Jest ono końcowym etapem postępowania egzekucyjnego następującym w zasadzie po zakończeniu egzekucji z danego składnika majątku dłużnika. Wyjątkowo przy egzekucji ze świadczeń powtarzających się (np. emerytury dłużnika) postępowanie podziałowe może toczyć się jednocześnie z egzekucją.

W podziale sumy biorą udział nie tylko wierzyciele egzekwujący, (czyli prowadzący egzekucję), ale także m.in. wierzyciele, którzy złożyli - do organu sporządzającego plan – tytuł wykonawczy wraz z dowodem doręczenia dłużnikowi wezwania do zapłaty czy wierzyciele, którzy uzyskali zabezpieczenie powództwa (patrz zakładka Jak zabezpieczyć egzekucję z majątku dłużnika).

Zobacz: Kiedy wierzyciel przejmie nieruchomość dłużnika?

REKLAMA

Plan podziału jest wydawany w postaci orzeczenia organu egzekucyjnego lub zarządcy. W planie podziału należy wymienić m.in. sumę podlegającą podziałowi; wysokość należności dla osób uczestniczących w podziale; sumę, jaka przypada każdemu z uczestnikowi podziału i sumy, które mają być wypłacone. O sporządzeniu planu podziału zawiadamia się dłużnika i osoby uczestniczące w podziale.

Podmioty te w ciągu dwóch tygodni od daty zawiadomienia mogą wnieść do organu egzekucyjnego zarzuty przeciwko planowi podziału sumy uzyskanej z egzekucji. Prawomocny plan podlega wykonaniu z urzędu. Wykonanie polega na wypłaceniu uczestnikom podziału sum im należnych. Należności wierzycieli, którzy nie mają jeszcze tytułu wykonawczego (np. tym, którzy uzyskali zabezpieczenie) pozostawia się na rachunku depozytowym sądu.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

REKLAMA

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

REKLAMA