Kategorie

Egzekucja przez zarząd przymusowy nad przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym dłużnika

Jacek Janusz
Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego
Nadwyżkę dochodów po pokryciu wydatków zarządca wypłaca wierzycielowi/wierzycielom. W przypadku, gdy nadwyżka nie zaspokaja w pełni wszystkich wierzycieli zarządca dokonuje podziału tej sumy.
Nadwyżkę dochodów po pokryciu wydatków zarządca wypłaca wierzycielowi/wierzycielom. W przypadku, gdy nadwyżka nie zaspokaja w pełni wszystkich wierzycieli zarządca dokonuje podziału tej sumy.
inforCMS
Egzekucja przez zarząd przymusowy szczególnym sposobem egzekucji. Może być skierowana przeciwko dłużnikowi prowadzącemu działalność gospodarczą w formie przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego i jest dopuszczalna z dochodów uzyskiwanych z tej działalności przez ustanowienie przymusowego zarządu na przedsiębiorstwem lub gospodarstwem.

Jeżeli w dalszej części artykułu użyte będzie określenie „przedsiębiorstwo” należy uznać, że dotyczy to zarówno przedsiębiorstwa, jaki i gospodarstwa rolnego dłużnika.

Egzekucja przez zarząd może być ograniczona do części przedsiębiorstwa, jeżeli cześć ta jest wyodrębniona gospodarczo i jeżeli dochód z niej wystarcza do zaspokojenia dłużnika.

Egzekucja sadowa a egzekucja przez zarząd

Z zasady nie może być jednocześnie prowadzona egzekucja przez zarząd i egzekucja sądowa lub administracyjna należności pieniężnych z poszczególnych składników przedsiębiorstwa. Jeżeli dojdzie do wszczęcia egzekucji przez zarząd wcześniej wszczęte egzekucje z poszczególnych składników przedsiębiorstwa umarza się z dniem uprawomocnienia się postanowienia sądu o wszczęciu egzekucji przez zarząd, a dotychczasowi wierzyciele z mocy prawa wstępują do postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez zarząd.

Zobacz: Hipoteka, czyli sposób na zabezpieczenie wierzytelności

Wniosek o wszczęcie egzekucji

Wniosek o wszczęcie egzekucji przez zarząd składa się w sądzie rejonowym w okręgu, którego położone jest przedsiębiorstwo.

Reklama

We wniosku należy dokładnie wskazać przedsiębiorstwo oraz ewentualnie dołączyć informacje komornika o wszystkich postępowaniach prowadzonych przeciwko dłużnikowi z majątku wchodzącego w skład przedsiębiorstwa (chodzi m.in. o wskazanie wierzycieli w tych postępowaniach).

Uwzględniając taki wniosek sąd wydaje postanowienie o wszczęciu egzekucji przez zarząd przymusowy i powołuje zarządcę. W przypadku, gdy w skład przedsiębiorstwa wchodzi nieruchomość sąd przesyła do wydziału ksiąg wieczystych odpowiedniego sądu wniosek o dokonanie wpisu o ustanowieniu zarządu przymusowego.

Wskazane postanowienie sądu doręcza się stronom oraz wskazanym we wniosku wierzycielom. Wszczęcie egzekucji przez zarząd następuje z chwilą doręczenia dłużnikowi postanowienia sądu.

Z chwilą wszczęcia egzekucji niedopuszczalne jest prowadzenie egzekucji świadczeń pieniężnych innymi sposobami (np. z ruchomości) z majątku dłużnika wchodzącego w skład przedsiębiorstwa, ponadto czynności prawne dłużnika (np. sprzedaż ruchomości) dotyczące mienia objętego zarządem są nieważne.

Zobacz: Jak kształtują się opłaty przy egzekucji świadczeń pieniężnych?

Odrębności proceduralne

Do egzekucji przez zarząd stosuje się przepisy o zarządzie nieruchomością w toku egzekucji z nieruchomości z uwzględnieniem pewnych odrębności.

Jeżeli zarządca przy obejmowaniu zarządu napotyka przeszkody (np. w postaci oporu dłużnika) to komornik na polecenie sądu wprowadza zarządcę z zarząd przedsiębiorstwem.

Na sytuację prawną zarządcy składa się wiele ustawowych praw i obowiązków. Podstawowym obowiązkiem zarządcy jest wykonywanie czynności potrzebnych do prowadzenia prawidłowej gospodarki przedsiębiorstwa.

Zarządca jest uprawniony m.in. do:

 • Pobierania zamiast dłużnika wszelkich pożytków z przedsiębiorstwa i spieniężania ich (o ile się do tego nadają);
 • Prowadzenia wszelkich spraw, które przy wykonywaniu zarządu okażą się potrzebne, w sprawach wynikających z zarządu zarządca może pozywać i być pozywanym;
 • Zaciągania zobowiązań, ale tylko takich, które mogą być zaspokojone z dochodów z przedsiębiorstwa i są gospodarczo uzasadnione;
 • Sprzedać, oddać w najem lub dzierżawę, obciążyć hipoteka lub zastawem nieruchomości, ruchomości lub prawa wchodzące w skład przedsiębiorstwa, ale tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach i tylko za zgodą sądu;
 • Podejmowania czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu – za zgodą stron (wierzyciela i dłużnika) lub za zezwoleniem sądu (gdy brak zgody stron);
 • Pobierania wynagrodzenia za sprawowanie zarządu.

Z dochodów z przedsiębiorstwa zarządca pokrywa w m.in.:

 • Koszty egzekucji wraz ze swoim wynagrodzeniem
 • Bieżące należności pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwie
 • Bieżące należności podatkowe z przedsiębiorstwa oraz bieżące należności z tytułu ubezpieczenia społecznego wyżej wymienionych pracowników
 • Zobowiązania związane z wykonywaniem zarządu

Nadwyżkę dochodów po pokryciu wydatków zarządca wypłaca wierzycielowi/wierzycielom. W przypadku, gdy nadwyżka nie zaspokaja w pełni wszystkich wierzycieli zarządca dokonuje podziału tej sumy.

Do obowiązków zarządcy należy składanie sądowi sprawozdań ze swych czynności i udokumentowanych sprawozdań rachunkowych.

Zobacz serwis: Windykacja

Reklama

W toku egzekucji prowadzonej przeciwko dłużnikowi komornik ustalił, iż jest on właścicielem przedsiębiorstwa transportowego i w działalności gospodarczej wykorzystuje pojazdy ciężarowe, które nie są jego własnością (pojazdy znajdują się w leasingu). Dłużnik nie posiada żadnego innego majątku, z którego można skutecznie prowadzić egzekucję, jednakże w najbliższej przyszłości planuje nawiązać korzystne umowy przewozu towarów, z którymi mogą wiązać się znaczne korzyści finansowe. W związku z tym, że egzekucja wobec dłużnika okazała się bezskuteczna komornik umorzył postępowanie egzekucyjne. W związku z tym wierzyciel złożył do sądu wniosek o wszczęcie egzekucji przez zarząd przymusowy nad przedsiębiorstwem, by uzyskać zaspokojenie swojej należności z dochodów, jakie w przyszłości będzie osiągać przedsiębiorstwo dłużnika.

1. Egzekucja przez zarząd nie stanowi przeszkody do prowadzenia przeciwko dłużnikowi egzekucji świadczeń niepieniężnych. Jeżeli dłużnik jest obowiązany do wydania ruchomości, nieruchomości bądź jej opróżnienia to obowiązek ten przechodzi na zarządcę, (jeżeli faktycznie włada on tymi przedmiotami).
2. Zarządca ponosi odpowiedzialność cywilną za szkodę wyrządzoną na skutek nienależytego wykonywania swoich obowiązków.
3. Zarządca jest samodzielnym organem ustanowionym przez sąd dla wykonywania czynności zarządu przedsiębiorstwem w interesie uczestników postępowania (czyli m.in. dłużnika i wierzyciela). Zarządca nie jest przedstawicielem ani pełnomocnikiem ani organem żadnej ze stron!

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  27 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

  Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

  Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę - założenia projektu

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którego celem ma być umożliwienie budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 (do 90 m2 powierzchni użytkowej) bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (ale w procedurze zgłoszenia), bez konieczności ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Nowe przepisy mają wejść w życie w IV kwartale 2021 roku.

  Zmiana pozwolenia na budowę po 19 września 2020 r. - skutki

  Zmiana pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udzielił wyjaśnień odnośnie stosowania dotychczasowych przepisów Prawa budowlanego (obowiązujących przed nowelizacją, która weszła w życie 19 września 2020 r.) w zakresie zmiany pozwolenia na budowę.

  Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych

  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

  E-commerce wpływa na rozwój transakcji bezgotówkowych

  Co sprawia, że rynek płatności bezgotówkowych stale rośnie? Odpowiedź jest prosta: e-commerce.

  Audyt energetyczny przedsiębiorstwa - kto i jak powinien go przeprowadzić?

  Audyt energetyczny przedsiębiorstwa to procedura mającą na celu przeprowadzenie szczegółowych i potwierdzonych obliczeń dotyczących przedsięwzięć realizowanych na terytorium Polski, służących poprawie efektywności energetycznej oraz dostarczenie informacji o potencjalnych oszczędnościach energii osiągniętych w wyniku ich realizacji. Kto ma obowiązek przeprowadzić audyt energetyczny przedsiębiorstwa? Jaki jest zakres i termin tego audytu i jakie obowiązki informacyjne ciążą na obowiązanych przedsiębiorcach? Jakie kary grożą za brak audytu energetycznego przedsiębiorstwa?

  Tomasz Sętowski: W Polsce jest boom na sztukę [PODCAST]

  Czy pandemia zachwiała rynkiem dóbr luksusowych? Jak wygląda sytuacja na rynku dzieł sztuki? Czy Polacy chętnie w nią inwestują? W rozmowie z Agnieszką Gorczycą (Infor.pl), malarz Tomasz Sętowski wyjaśnia te kwestie i tłumaczy dlaczego udział w aukcjach młodej sztuki to dobry pomysł na inwestycje. Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

  Branża turystyczna - długi i obawa przed lockdownem

  Branża turystyczna wciąż z długami obawia się kolejnego lockdownu. Przed wyjazdem na wakacje sprawdź organizatora wycieczki. Czy grozi mu opadłość?

  Nowa polityka klimatyczna UE (Fit for 55) to wyższe ceny energii

  Komisja Europejska przyjęła pakiet Fit for 55, aby dostosować politykę unijną do obniżenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 1990 roku. Efektem zmian w polityce klimatycznej UE będzie dalszy wzrost cen energii. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego dla najuboższych gospodarstw unijnych koszty emisji w transporcie i budynkach wzrosną średnio o 4,3 proc., w Polsce – aż o 14,3 proc. – Ceny wzrosną tym bardziej, im wolniej i bardziej ospale będziemy prowadzić transformację energetyczną – ocenia Izabela Zygmunt, starsza analityczka ds. energii i klimatu z WiseEuropa.

  Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu?

  Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu? Ten budowlany dylemat dyskutowany był już wielokrotnie. Przede wszystkim od strony technicznej. Zagadnieniu warto jednak przyjrzeć się bliżej, także pod kątem finansowym i skalkulować rzeczywiste koszty jednego i drugiego rozwiązania. Zwłaszcza, że obecna sytuacja rynkowa zmusza do tego, by na nowo przeliczyć wydatki związane z konstrukcją dachu. Kluczowe są tu zwłaszcza dwie kwestie: rosnące ceny drewna oraz usług dekarskich.

  Ceny rosną, Polacy chcą ograniczać wydatki

  Ceny rosną. Jednocześnie ponad 40 procent Polaków chce ograniczać wydatki. Tak wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

  Jak sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w okolicy? Ruszył system SI2PEM

  Poziom natężenia pola elektromagnetycznego - system SI2PEM. Każdy zainteresowany może już sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w swojej okolicy – szybko, wygodnie i za darmo, przez internet, z dokładnością do 1 metra kwadratowego. Ruszył SI2PEM, czyli System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne (www.si2pem.gov.pl) - poinformowała 20 lipca 2021 r. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. System będzie aktualizowany wraz z kolejnymi danymi przekazywanymi przez podmioty obowiązane.