REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egzekucja przez sprzedaż przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego dłużnika

Jacek Janusz
Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego
Sprzedaż w drodze licytacji publicznej następuje według przepisów o licytacji nieruchomości w trybie egzekucji z nieruchomości z pewnymi odrębnościami.
Sprzedaż w drodze licytacji publicznej następuje według przepisów o licytacji nieruchomości w trybie egzekucji z nieruchomości z pewnymi odrębnościami.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Egzekucja ta jest szczególnym sposobem egzekucji. Może być skierowana przeciwko dłużnikowi prowadzącemu działalność gospodarczą w formie przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego i dotyczy sprzedaży przedsiębiorstwa lub gospodarstwa.

Jeżeli w dalszej części artykułu użyte będzie określenie „przedsiębiorstwo” należy uznać, że dotyczy to zarówno przedsiębiorstwa, jaki i gospodarstwa rolnego dłużnika.

REKLAMA

Egzekucja przez sprzedaż może być ograniczona do części przedsiębiorstwa, jeżeli cześć ta jest wyodrębniona gospodarczo, a kwota uzyskana z jej sprzedaży wystarcza do zaspokojenia dłużnika.

Z zasady nie może być jednocześnie prowadzona egzekucja przez sprzedaż i egzekucja sądowa lub administracyjna należności pieniężnych z poszczególnych składników przedsiębiorstwa.

Wskazana egzekucja sądowa lub administracyjna nie jest przeszkodą do wszczęcia egzekucji przez sprzedaż, jeżeli:

  • wnosi o to dłużnik lub wierzyciel prowadzący egzekucję sądową lub administracyjna lub
  • jest oczywiste, że egzekucja przez sprzedaż doprowadzi do zaspokojenia wierzycieli prowadzących egzekucję sądową lub administracyjną

Zobacz: Hipoteka przymusowa, jako sposób zabezpieczenia wierzytelności

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli dojdzie do wszczęcia egzekucji przez sprzedaż w takiej sytuacji wcześniej wszczęte egzekucje sądowe lub administracyjne umarza się z dniem uprawomocnienia się postanowienia sądu o wszczęciu egzekucji przez sprzedaż, a dotychczasowi wierzyciele z mocy prawa wstępują do postępowania egzekucyjnego prowadzonego w celu egzekucji przez sprzedaż.

Wniosek o wszczęcie egzekucji

REKLAMA

Egzekucja przez sprzedaż należy do sądu rejonowego w okręgu, którego położona jest siedziba przedsiębiorstwa. We wniosku należy dokładnie wskazać przedsiębiorstwo oraz ewentualnie dołączyć informacje komornika o wszystkich postępowaniach prowadzonych przeciwko dłużnikowi z majątku wchodzącego w skład przedsiębiorstwa (chodzi m.in. o wskazanie wierzycieli w tych postępowaniach).

Uwzględniając taki wniosek sąd wydaje postanowienie o wszczęciu egzekucji przez sprzedaż i jednocześnie ustanawia zarząd przymusowy (wyznacza zarządcę) nad przedsiębiorstwem podlegającym sprzedaży.

W przypadku, gdy w skład przedsiębiorstwa wchodzi nieruchomość sąd przesyła do wydziału ksiąg wieczystych odpowiedniego sądu postanowienie o wszczęciu egzekucji przez sprzedaż. Sąd z urzędu dokonuje wpisu o wszczęciu egzekucji w księdze wieczystej. Ponadto sąd zarządza ogłoszenie postanowienia o wszczęciu egzekucji przez sprzedaż w dzienniku ogólnopolskim i dzienniku poczytnym w miejscowości gdzie znajduje się przedsiębiorstwo.

Cena

Cenę sprzedaży przedsiębiorstwa ustalają wspólnie dłużnik i wszyscy egzekwujący wierzyciele. Jeżeli nie dojdą do porozumienia wycenę przedsiębiorstwa sporządza, co najmniej dwóch biegłych (osoby mające szczegółową, specjalistyczną wiedzę z danej dziedziny).

Gdy biegli przedstawią rozbieżne wyceny wartości przedsiębiorstwa cenę ustala sąd. Sprzedaż przedsiębiorstwa następuje w drodze licytacji publicznej lub z wolnej ręki.

Sprzedaż

REKLAMA

Sprzedaż z wolnej ręki może nastąpić, gdy wnieśli o to dłużnik lub wierzyciele a sąd wyraził zgodę. Sprzedaż poniżej ustalonej wartości z wolnej ręki może nastąpić tylko wtedy, gdy dłużnik i wszyscy wierzyciele zgodzą się na to. Sąd wyznacza termin, w jakim ma być dokonana sprzedaż i jeżeli strony nie ustaliły trybu wyszukania nabywcy sam go określa. Jeżeli sprzedaż z wolnej ręki nie doszła do skutku to sąd może nakazuje sprzedaż w trybie licytacji chyba, że wierzyciele zgodzą się na ponowną sprzedaż z wolnej ręki.

Sprzedaż w drodze licytacji publicznej następuje według przepisów o licytacji nieruchomości w trybie egzekucji z nieruchomości z pewnymi odrębnościami. Licytację prowadzi zarządca pod nadzorem sędziego. Sędzia niezwłocznie udziela przybicia osobie, która zaoferowała najwyższą cenę.

Po zapłacie ceny zarządca w ciągu miesiąca zawiera z nabywca umowę sprzedaży przedsiębiorstwa. Gdy umowa taka nie zostanie zawarta z winy zarządcy nabywca może żądać zwrotu zapłaconej sumy. Jeżeli uzyskana suma nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich wierzycieli to suma ta ulega podziału zgodnie z przepisami regulującymi podział sumy uzyskanej z egzekucji nieruchomości.

Zobacz: Czy można zabezpieczyć majątku dłużnika na poczet przyszłego orzeczenia sądu?

Dłużnik jest właścicielem przedsiębiorstwa, które obecnie przynosi nikłe dochody, jednakże jest jednym z najbardziej znanych producentów materiałów biurowych. Spodziewany dochód ze sprzedaży szeregu ruchomości i budynku magazynowego firmy tylko w niewielkim stopniu przyczyni się do zaspokojenia wierzycieli. W takiej sytuacji wierzyciele uznali, że tylko sprzedaż przedsiębiorstwa jako pewnej całości (czyli m.in. sprzedaż marki firmy) może w całości zaspokoić ich roszczenia. W związku z tym wierzyciele złożyli do sądu wniosek o wszczęcie egzekucji przez sprzedaż przedsiębiorstwa dłużnika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA