REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egzekucja przez sprzedaż przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego dłużnika

Jacek Janusz
Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego
Sprzedaż w drodze licytacji publicznej następuje według przepisów o licytacji nieruchomości w trybie egzekucji z nieruchomości z pewnymi odrębnościami.
Sprzedaż w drodze licytacji publicznej następuje według przepisów o licytacji nieruchomości w trybie egzekucji z nieruchomości z pewnymi odrębnościami.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Egzekucja ta jest szczególnym sposobem egzekucji. Może być skierowana przeciwko dłużnikowi prowadzącemu działalność gospodarczą w formie przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego i dotyczy sprzedaży przedsiębiorstwa lub gospodarstwa.

Jeżeli w dalszej części artykułu użyte będzie określenie „przedsiębiorstwo” należy uznać, że dotyczy to zarówno przedsiębiorstwa, jaki i gospodarstwa rolnego dłużnika.

REKLAMA

Egzekucja przez sprzedaż może być ograniczona do części przedsiębiorstwa, jeżeli cześć ta jest wyodrębniona gospodarczo, a kwota uzyskana z jej sprzedaży wystarcza do zaspokojenia dłużnika.

Z zasady nie może być jednocześnie prowadzona egzekucja przez sprzedaż i egzekucja sądowa lub administracyjna należności pieniężnych z poszczególnych składników przedsiębiorstwa.

Wskazana egzekucja sądowa lub administracyjna nie jest przeszkodą do wszczęcia egzekucji przez sprzedaż, jeżeli:

  • wnosi o to dłużnik lub wierzyciel prowadzący egzekucję sądową lub administracyjna lub
  • jest oczywiste, że egzekucja przez sprzedaż doprowadzi do zaspokojenia wierzycieli prowadzących egzekucję sądową lub administracyjną

Zobacz: Hipoteka przymusowa, jako sposób zabezpieczenia wierzytelności

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli dojdzie do wszczęcia egzekucji przez sprzedaż w takiej sytuacji wcześniej wszczęte egzekucje sądowe lub administracyjne umarza się z dniem uprawomocnienia się postanowienia sądu o wszczęciu egzekucji przez sprzedaż, a dotychczasowi wierzyciele z mocy prawa wstępują do postępowania egzekucyjnego prowadzonego w celu egzekucji przez sprzedaż.

Wniosek o wszczęcie egzekucji

REKLAMA

Egzekucja przez sprzedaż należy do sądu rejonowego w okręgu, którego położona jest siedziba przedsiębiorstwa. We wniosku należy dokładnie wskazać przedsiębiorstwo oraz ewentualnie dołączyć informacje komornika o wszystkich postępowaniach prowadzonych przeciwko dłużnikowi z majątku wchodzącego w skład przedsiębiorstwa (chodzi m.in. o wskazanie wierzycieli w tych postępowaniach).

Uwzględniając taki wniosek sąd wydaje postanowienie o wszczęciu egzekucji przez sprzedaż i jednocześnie ustanawia zarząd przymusowy (wyznacza zarządcę) nad przedsiębiorstwem podlegającym sprzedaży.

W przypadku, gdy w skład przedsiębiorstwa wchodzi nieruchomość sąd przesyła do wydziału ksiąg wieczystych odpowiedniego sądu postanowienie o wszczęciu egzekucji przez sprzedaż. Sąd z urzędu dokonuje wpisu o wszczęciu egzekucji w księdze wieczystej. Ponadto sąd zarządza ogłoszenie postanowienia o wszczęciu egzekucji przez sprzedaż w dzienniku ogólnopolskim i dzienniku poczytnym w miejscowości gdzie znajduje się przedsiębiorstwo.

Cena

Cenę sprzedaży przedsiębiorstwa ustalają wspólnie dłużnik i wszyscy egzekwujący wierzyciele. Jeżeli nie dojdą do porozumienia wycenę przedsiębiorstwa sporządza, co najmniej dwóch biegłych (osoby mające szczegółową, specjalistyczną wiedzę z danej dziedziny).

Gdy biegli przedstawią rozbieżne wyceny wartości przedsiębiorstwa cenę ustala sąd. Sprzedaż przedsiębiorstwa następuje w drodze licytacji publicznej lub z wolnej ręki.

Sprzedaż

REKLAMA

Sprzedaż z wolnej ręki może nastąpić, gdy wnieśli o to dłużnik lub wierzyciele a sąd wyraził zgodę. Sprzedaż poniżej ustalonej wartości z wolnej ręki może nastąpić tylko wtedy, gdy dłużnik i wszyscy wierzyciele zgodzą się na to. Sąd wyznacza termin, w jakim ma być dokonana sprzedaż i jeżeli strony nie ustaliły trybu wyszukania nabywcy sam go określa. Jeżeli sprzedaż z wolnej ręki nie doszła do skutku to sąd może nakazuje sprzedaż w trybie licytacji chyba, że wierzyciele zgodzą się na ponowną sprzedaż z wolnej ręki.

Sprzedaż w drodze licytacji publicznej następuje według przepisów o licytacji nieruchomości w trybie egzekucji z nieruchomości z pewnymi odrębnościami. Licytację prowadzi zarządca pod nadzorem sędziego. Sędzia niezwłocznie udziela przybicia osobie, która zaoferowała najwyższą cenę.

Po zapłacie ceny zarządca w ciągu miesiąca zawiera z nabywca umowę sprzedaży przedsiębiorstwa. Gdy umowa taka nie zostanie zawarta z winy zarządcy nabywca może żądać zwrotu zapłaconej sumy. Jeżeli uzyskana suma nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich wierzycieli to suma ta ulega podziału zgodnie z przepisami regulującymi podział sumy uzyskanej z egzekucji nieruchomości.

Zobacz: Czy można zabezpieczyć majątku dłużnika na poczet przyszłego orzeczenia sądu?

Dłużnik jest właścicielem przedsiębiorstwa, które obecnie przynosi nikłe dochody, jednakże jest jednym z najbardziej znanych producentów materiałów biurowych. Spodziewany dochód ze sprzedaży szeregu ruchomości i budynku magazynowego firmy tylko w niewielkim stopniu przyczyni się do zaspokojenia wierzycieli. W takiej sytuacji wierzyciele uznali, że tylko sprzedaż przedsiębiorstwa jako pewnej całości (czyli m.in. sprzedaż marki firmy) może w całości zaspokoić ich roszczenia. W związku z tym wierzyciele złożyli do sądu wniosek o wszczęcie egzekucji przez sprzedaż przedsiębiorstwa dłużnika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA