W jaki sposób przeprowadzić sprzedaż przedsiębiorstwa na rzecz byłego pracownika
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Transakcji sprzedaży przedsiębiorstwa należy dokonać na podstawie pisemnej umowy z notarialnie potwierdzonymi podpisami. Jeżeli w skład sprzedawanego przedsiębiorstwa wchodzą nieruchomości, wymagana jest forma aktu notarialnego. Jednocześnie po stronie kupującego powstaje obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Sprzedaż przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Pozostali pracownicy pozostaną zatrudnieni na dotychczasowych zasadach. Szczegóły - w uzasadnieniu.
REKLAMA
Podatnik może zawrzeć ze swoim pracownikiem umowę sprzedaży przedsiębiorstwa, przy czym w zależności od składników przedsiębiorstwa może mieć ona postać aktu notarialnego (jeżeli zbyciu podlegają także nieruchomości) lub postać umowy na piśmie z notarialnie potwierdzonymi podpisami (art. 751 Kodeksu cywilnego). Ponadto zespół składników majątku, aby został uznany za przedsiębiorstwo, powinien spełnić wiele warunków. Jak wyjaśnił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 31 stycznia 2018 roku, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.328.2017.2.JF:
MF
za »przedsiębiorstwo« nie można uznać każdego - przypadkowego - zbioru składników majątku należących do podatnika. Konieczne jest bowiem, aby składniki te pozostawały we wzajemnych interakcjach, w taki sposób, że należy je traktować jako powiązany funkcjonalnie zespół, służący wykonywaniu określonej działalności (...).
Innymi słowy, dla ustalenia, czy dany zespół składników materialnych i niematerialnych stanowi »przedsiębiorstwo«, najistotniejsze znaczenie ma okoliczność, czy zbywany majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. W szczególności istotne jest, aby zespół taki dla nabywcy stanowił o możliwości kontynuowania prowadzenia działalności gospodarczej.
Zobacz: Prawo dla firm
W umowie sprzedaży przedsiębiorstwa w klarowny sposób powinny zostać przedstawione sprzedawane składniki przedsiębiorstwa, takie jak: jego nazwa, wchodzące w jego skład nieruchomości, prawa wynikające z umów, rzeczy ruchome, w tym urządzenia, materiały, towary i wyroby, know-how, bazy klientów, prawa autorskie i pokrewne, koncesje, licencje etc.
Obowiązki sprzedawcy związane ze sprzedażą przedsiębiorstwa
Na sprzedawcy, który wraz ze sprzedażą przedsiębiorstwa ma zamiar zakończyć prowadzenie działalności, ciążą obowiązki likwidacyjne. Do tych obowiązków należy sporządzenie remanentów dla celów podatku dochodowego i rozliczenia VAT, zgłoszenie zaprzestania prowadzenia działalności w CEIDG oraz zgłoszenie zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Powinien on również rozliczyć się z przychodu z działalności powstałego na skutek sprzedaży przedsiębiorstwa, przy czym przychód powstaje także w sytuacji, kiedy sprzedaż następuje po likwidacji działalności.
Obowiązki nabywcy przedsiębiorstwa
Kupujący powinien zarejestrować się w CEIDG jako osoba prowadząca działalność nie później niż w dniu jej rozpoczęcia. Dużym ułatwieniem dla podatników jest możliwość wcześniejszego złożenia wniosku rejestracyjnego ze wskazaniem późniejszej daty, od której podatnik zamierza rozpocząć działalność.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: W jaki sposób przeprowadzić sprzedaż przedsiębiorstwa na rzecz byłego pracownika
W artykule omówiono również skutki podatkowe sprzedaży przedsiębiorstwa - VAT i PCC.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.