REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mroźna lekcja ekonomii

Niskie temperatury to wymierne straty dla gospodarki. Prawo przewiduje bowiem kary za niedotrzymane umowy. Teoretycznie można więc domagać się odszkodowania za opóźniony pociąg lub niedogrzane mieszkanie.

Tusk: budżet nie rozwiązuje żadnych istotnych problemów

Zdaniem szefa PO Donalda Tuska, uchwalony w nocy z wtorku na środę przez Sejm budżet na 2006 r. jest "pasywny", nie rozwiązuje żadnych istotnych problemów np. nie obniża kosztów sprawowania władzy.

Polska poniżej wskaźnika

Producenci ze strefy euro zgromadzili w listopadzie 2005 roku więcej nowych zamówień niż wynosi średnia dla wszystkich krajów UE. Polska wypadła znacznie poniżej tego wskaźnika, chociaż w skali roku nasz przemysł nieco wyprzedził dynamikę zamówień we Wspólnocie.

Zachęty do inwestowania

Większość małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce nie stosuje zaawansowanych technologii i nie świadczy nowoczesnych usług. Zachętą dla przedsiębiorców do ich stosowania ma być ustawa o działalności innowacyjnej.

REKLAMA

Spadły dwie miary inflacji bazowej

Dwie miary inflacji bazowej spadły w grudniu, dwie pozostały bez zmian, w tym inflacja bazowa netto na poziomie 1,1 proc., a w przypadku jednej miary deflacja pogłębiła się - podał NBP.

Złoty delikatnie umacnia się, obligacje zyskują

Złoty od rana, podobnie jak obligacje, zyskuje na wartości. Inwestorzy oczekują na popołudniowe głosowanie projektu budżetu. Na rynku międzybankowym złoty zyskał wobec euro 0,9 gr, względem dolara 0,05 gr.

GUS podał dane o sprzedaży detalicznej

Sprzedaż detaliczna wzrosła w grudniu 2005 roku o 6,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2004, po wzroście o 7,3 proc. rdr w listopadzie, a mdm wzrosła o 22,9 proc. - podał GUS.

Wzrosła stopa bezrobocia

Stopa bezrobocia w grudniu 2005 roku wzrosła do 17,6 proc. z 17,3 proc. w listopadzie i październiku 2005 roku - podał Główny Urząd Statystyczny.

REKLAMA

Rząd negatywnie o poprawkach PO do budżetu

Wszystko na to wskazuje, że stanowisko rządu wobec poprawek zgłoszonych przez Platformę Obywatelską do projektu budżetu na 2006 r. będzie negatywne - powiedział poseł PO Zbigniew Chlebowski po spotkaniu z wicepremier i minister finansów Zytą Gilowską.

Dobry nastrój w regionie może pomóc złotemu

Dobry nastrój panujący na rynkach w regionie może sprzyjać umocnienieniu złotego, choć wiele zależy od przebiegu głosowania nad przyszłorocznym budżetem w Sejmie - ocenia rynek.

FT": Chirac gotowy do kompromisu w sprawie VAT

Francuski prezydent Jacques Chirac zasygnalizował, że jest gotowy do kompromisu w związku ze swoją walką o obniżone stawki VAT dla restauratorów - donosi we wtorek brytyjski dziennik kół finansowych "Financial Times".

Po południu głosowanie nad budżetem

W Sejmie, który we wtorek po godz. 9 rozpoczął czterodniowe posiedzenie, po południu odbędzie się głosowanie nad projektem budżetu państwa na 2006 rok. Do projektu zgłoszono ponad 200 poprawek; większość z nich Komisja Finansów Publicznych zaopiniowała negatywnie.

Prezesi bez kontroli

Spółdzielnie bankrutują na niespotykaną skalę. Najważniejszą przyczyną upadków są nadużycia i samowola zarządów.

Marszałek Sejmu: budżet powinien być przyjęty

W imię stabilizacji sytuacji politycznej w kraju budżet na ten rok powinien być przyjęty - uważa marszałek Sejmu Marek Jurek. Marszałek przypomniał we wtorek w radiowych Sygnałach Dnia, że partie opozycyjne deklarowały poparcie tej ustawy.

Przedsiębiorcy winią biurokratów

Wysokie koszty pracy, częste zmiany prawa oraz biurokracja to najpoważniejsze przeszkody w prowadzeniu biznesu. Przedsiębiorcom życia nie ułatwiają też instytucje finansowe - trudno o dobry i tani kredyt - oraz niewydolne sądownictwo.

Więcej optymizmu

Styczeń to dobry miesiąc dla przemysłu przetwórczego. Korzystne są też warunki funkcjonowania przedsiębiorstw budowlanych i dużej części firm usługowych. W handlu detalicznym koniunktura jest nadal zła - wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego.

Chlebowski spotka się z Gilowską w sprawie budżetu

Poseł Zbigniew Chlebowski, odpowiedzialny w PO za sprawy finansów publicznych, ma spotkać się w poniedziałek po południu z wicepremier i minister finansów Zytą Gilowską. Rozmowa ma dotyczyć poprawek do projektu budżetu na 2006 rok. Głosowanie nad budżetem zaplanowano w Sejmie na wtorek.

Balcerowicz: Blokada liberalizacji rynku usług jest nieuczciwa

Unia Europejska musi dokonać liberalizacji rynku usług, jeśli chce dogonić USA, a blokada liberalizacji przez niektóre stare państwa unijne jest niesprawiedliwością w stosunku do nowych - powiedział w Brukseli prezes Narodowego Banku Polskiego Leszek Balcerowicz.

Złoty nieznacznie mocniejszy, obligacje stabilne

Złoty umocnił się wobec dolara, co dealerzy tłumaczą reakcją na wzrost kursu euro-dolara na rynkach światowych. Inwestorzy wstrzymują się z podejmowaniem poważnych decyzji i czekają na wtorkowe głosowanie nad projektem budżetu.

Nie będzie zmiany na stanowisku premiera

Prezes PiS Jarosław Kaczyński nazwał plotką doniesienia tygodnika "Wprost", według którego premiera Kazimierza Marcinkiewicza miałby zastąpić na tym stanowisku przedsiębiorca Roman Kluska.

Premier przekonany, że budżet zostanie przyjęty

Premier Kazimierz Marcinkiewicz jest przekonany, że budżet zostanie przyjęty dużą większością głosów, obawia się jednak, że mogą zostać przyjęte poprawki niekorzystne dla budżetu.

KFP opowiada się za przyjęciem poprawek do budżetu

Poprawki do budżetu, których przyjęcie rekomenduje Sejmowi Komisja Finansów Publicznych, przewidują wzrost dochodów o 50 mln zł i przesunięcia w wydatkach na około 580 mln zł - wynika z analizy poprawek przeprowadzonej przez Ministerstwo Finansów.

Marcinkiewicz zostanie ministrem skarbu?

Marszałkowie Sejmu Marek Jurek i Senatu Bogdan Borusewicz są zaskoczeni doniesieniami tygodnika "Wprost", według którego premiera Kazimierza Marcinkiewicza miałby zastąpić na tym stanowisku przedsiębiorca Roman Kluska.

Polityka wciąż determinuje sytuację na rynkach

Początek kwotowań przyniósł lekkie osłabienie złotego względem euro i niewielką aprecjację wobec dolara. Zdaniem analityków, również w rozpoczynającym się tygodniu uwaga inwestorów będzie skierowana na scenę polityczną.

Spółka to rzecz osobista małżonka

Prawa wynikające z posiadania udziału w spółce cywilnej należą do majątku osobistego każdego wspólnika-małżonka, nawet jeśli wkład pochodził z majątku wspólnego.

Zmienia się definicja wódki

Wódkę będzie można produkować nie tylko z ziemniaków i zbóż - przewiduje projekt unijnego rozporządzenia. Zdaniem przedstawicieli branży spirytusowej, jest to rozwiązanie niekorzystne dla polskiej gospodarki.

Rynki stabilne, ale wciąż pod wpływem polityki

W piątek kurs złotego ustabilizował się, jednak wciąż pozostaje pod istotnym wpływem bieżących wydarzeń politycznych, którym uważnie przyglądają się inwestorzy.

Eksperci: potraktować serio rozwój i innowacyjność

Unia Europejska musi radykalnie zmienić swoje podejście do badań, rozwoju i innowacji "zanim będzie za późno" - wynika z opublikowanego raportu grupy ekspertów, o który poprosiła Komisja Europejska.

Wcześniejsze wybory to ostateczność

Jak powiedział szef PO Donald Tusk, prezydent Lech Kaczyński w piątkowej rozmowie z nim potwierdził, że wcześniejsze wybory to "ostateczność i dramatyczna decyzja". 

Tusk: wizja wcześniejszych wyborów oddala się

Według szefa PO Donald Tuska, który spotkał się z prezydentem, wizja wcześniejszych wyborów oddala się.

Marcinkiewicz: zmiana stanowiska Tuska w sprawie koalicji z PiS to dobry prognostyk

Premier Kazimierz Marcinkiewicz uważa, że zmiana stanowiska lidera PO Donalda Tuska po rozmowie z prezydentem Lechem Kaczyńskim w sprawie koalicji z PiS to dobry prognostyk.

Rynek nadal nieufny, choć z lepszym nastawieniem do handlu

Inwestorzy bacznie śledzą wydarzenia polityczne i zachowują ostrożność. Jednak ich nieufność trochę okrzepła, co daje szanse na lekką korektę w piątek - uważają dilerzy.

Tusk: Mam intencje zawarcia koalicji PO-PiS

Możliwa jest koalicja PO-PiS "w sensie teoretycznym i możliwa jeśli chodzi o moje intencje" - powiedział szef PO Donald Tusk w czwartkowym programie telewizji Polsat "Co z tą Polską".

Za duże uprawnienia, zbyt długa kadencja

W 2005 roku ponad 23 tysiące osób, czyli więcej niż 10 proc. skontrolowanych przez ZUS pracowników na zwolnieniach lekarskich, miały wstrzymaną wypłatę zasiłków chorobowych.

Eksporterzy ciągną gospodarkę

Ubiegły rok był dobry dla przemysłu i budownictwa. W tym roku gospodarka będzie nadal przyspieszać. W całym 2005 roku produkcja przemysłowa zwiększyła się o 4 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, a w grudniu była o 9,2 proc. większa niż przed rokiem.

Prywatyzacja poczeka

Nowe wybory oznaczają zamrożenie części programów gospodarczych, rozpoczętych lub realizowanych przez obecny rząd. Zniechęcą inwestorów zagranicznych i doprowadzą do nagłych wahań na rynkach finansowych.

Rynki spokojne przed danymi o produkcji

Brak negatywnych wiadomości politycznych korzystnie wpływa na kurs złotego, który po środowych spadkach odrobił straty. Na rynkach jest spokojnie i prawdopodobnie pozostanie tak do momentu publikacji danych o produkcji przemysłowej w XII.

Polska globalnym centrum usług?

Kilkadziesiąt tysięcy młodych Polaków znajdzie pracę w centrach usługowych w ciągu najbliższych pięciu lat? To możliwe. Polska wyrasta na potęgę usługową, a rząd chce wesprzeć sektor usług.

KE nie niepokoi odrzucenie budżetu przez parlament

Komisja Europejska ze spokojem przyjęła decyzję Parlamentu Europejskiego, który odrzucił w środę porozumienie budżetowe na lata 2007-2013 przyjęte w grudniu na szczycie unijnym,  domagając się zwiększenia wydatków UE.

Gosiewski o terminie prac nad budżetem

Zdaniem szefa klubu PiS Przemysława Gosiewskiego, "nie ma terminu mówiącego, w którym momencie ma być uchwalony budżet". "Budżet może być uchwalony spokojnie w każdym okresie, w którym prace nad nim zostaną zakończone" - podkreślił.

Inflacja HICP w Polsce 0,8 proc.

Inflacja HICP w Polsce wyniosła w grudniu 2005 roku w ujęciu rocznym 0,8 proc. wobec 1,1 proc. w listopadzie - podał Eurostat.

LPR i Samoobrona chcą poparcia dla projektów

Albo będzie poparcie PiS dla projektów ustaw zgłoszonych przez ugrupowania wchodzące w skład porozumienia programowego, albo porozumienia nie będzie - oświadczyli na wspólnej konferencji prasowej w Sejmie Krzysztof Filipek z Samoobrony i lider LPR Roman Giertych

Napływ inwestycji zagranicznych może wynieść 10 mld USD

W tym roku napływ inwestycji zagranicznych może wynieść ok. 10 mld USD. W zeszłym roku, według wstępnych szacunków, było to 6-7 mld USD - powiedział minister gospodarki Piotr Woźniak.

Złoty odetchnął w czwartek po ostatnich spadkach

Rynek walutowy zdążył przyzwyczaić się do gorszych wieści z polityki i po kilku dniach spadku, złoty rozpoczął czwartek od wzrostu wartości. Dodatkowo wpiera go poprawa klimatu na giełdach światowych - podsumowują dilerzy.

Prezydent chce rozwiązać kryzys w państwie, a nie parlament

Marszałek Sejmu Marek Jurek zapewnił w w Radiu Zet, że prezydent Lech Kaczyński chce rozwiązać  "kryzys w państwie", a nie parlament.

Nie bierz kredytu

Jeśli podatnik musi dopłacić podatek, a nie ma oszczędności, nie powinien zadłużać się w banku. Kredyt będzie kosztował go więcej niż odsetki, które naliczy mu fiskus za zwłokę.

Lepper: jesteśmy gotowi podpisać porozumienie programowe

Przewodniczący Samoobrony Andrzej Lepper powiedział w porannej audycji radiowej "Sygnały dnia",
że Samoobrona jest gotowa podpisać porozumienie programowe z PiS. 

Tanie państwo legło w gruzach

Zrealizowanie idei taniego państwa wymaga gruntownych zmian instytucjonalnych i ustawowych. Tymczasem gabinet Kazimierza Marcinkiewicza oszczędza na nowe urzędy i przedterminowe wybory przez zmniejszanie liczby telefonów komórkowych i samochodów.

Przecena wyhamowana, rynek patrzy na politykę

Środowe popołudnie przyniosło stabilizację na rynku walutowym po porannych spadkach. Nastroje poprawiła dobra aukcja pięciolatek, jednak inwestorzy patrzą głównie na scenę polityczną.

Kalinowski: trzeba rozmawiać z PiS dopóki jest taka możliwość

Jarosław Kalinowski (PSL) powiedział, że dopóki są możliwości rozmowy i poszukiwania kompromisu, to trzeba rozmawiać z PiS. Lider PSL odniósł się w ten sposób do propozycji szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego stworzenia planu stabilizacyjnego na najbliższe sześć miesięcy.

REKLAMA