reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Z banków do funduszy

Z banków do funduszy

Niskie oprocentowanie rachunków bankowych i lokat zmusza firmy do poszukiwania inwestycji dających wyższe stopy zwrotu. Trans Universal Poland i Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne postawiły na jednostki funduszy inwestycyjnych.

Większość przedsiębiorstw wciąż trzyma nadwyżki finansowe w bankach, mimo niskiego oprocentowania zarówno rachunków, jak i depozytów. Tymczasem dobrą alternatywą dla krótko- i długoterminowych lokat może być oferta TFI.


Inwestując w jednostki funduszy, można nie tylko osiągnąć zadowalające stopy zwrotu, ale odroczyć również naliczenie podatku od zysku do momentu wypłaty pieniędzy. Nie trzeba też zrywać lokaty, co grozi utratą odsetek, gdy gotówka będzie niezbędna niemal z dnia na dzień.Rentownie i bezpiecznie

Przedsiębiorcom polecane są przede wszystkim fundusze najbardziej bezpieczne: rynku pieniężnego i ochrony kapitału. Ich jednostki charakteryzują się niewielką podatnością na dzienne zmiany wartości, więc z powodzeniem mogą być traktowane jak podręczna gotówka.


Zdaniem Małgorzaty Góry, prezesa Union Investment TFI, inwestycje w fundusze pieniężne są najlepszym rozwiązaniem, jeśli w grę wchodzi krótkoterminowe lokowanie środków. Przedsiębiorcy powoli się o tym przekonują, bo już 30 proc. aktywów Union Investment TFI stanowią pieniądze klientów instytucjonalnych. Coraz chętniej inwestują również w instrumenty o podwyższonej stopie ryzyka. Świadczy o tym ubiegłoroczny wzrost aktywów funduszu UniStoProcent Plus o 2,3 tys. proc., choć lokuje on część aktywów w akcje.


Krzysztof Samotij, prezes BZ WBK AIB TFI, podkreśla jednak mniejszą płynność jednostek, niż gotówki utrzymywanej na rachunku.


Jednostek nie spienięży się od razu. Fundusz musi być najpierw wyceniony, wartość jednostki określona i dopiero robi się przelew. Cała procedura może więc potrwać dzień, a czasem nawet dwa. Przy wyborze funduszu warto o tym pamiętać.Dobry przykład

W funduszach inwestycyjnych swoje nadwyżki finansowe lokują również spółki giełdowe. W lutym o kupnie jednostek poinformowały zarządy Trans Universal Poland i Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych.


Pierwsza ze spółek zdywersyfikowała swoje inwestycje między trzy fundusze: UNIWIBID inwestujący na rynku pieniężnym, DWS Płynną Lokatę Plus – fundusz papierów dłużnych i UniStoProcent Plus, który jest funduszem mieszanym lokującym 55 proc. aktywów w instrumenty rynku pieniężnego i maksymalnie 45 proc. aktywów spółki notowane na GPW wchodzące przede wszystkim w skład portfela WIG20.


TUP powierzył im odpowiednio 7,5 mln zł, 4,5 mln zł i 3 mln zł, czyli ponad 10 proc. kapitałów własnych. Zarząd uważa jednak, że inwestycje obarczone są niskim ryzykiem i nie ograniczają możliwości szybkiego umorzenia jednostek, ponieważ wszystkie trzy fundusze należą do najbardziej płynnych na rynku.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Lege Artis

Ekspert wieszjak.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama