REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorca w międzynarodowym rejestrze

REKLAMA

Unia Europejska chce uporządkować prawo spółek i stworzyć dostęp do informacji o spółkach zarejestrowanych we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Ma to ułatwić nawiązywanie kontaktów handlowych i usprawnić przepływ kapitału.
– Należy doprowadzić do tego, aby przedsiębiorca mógł na bieżąco w każdym państwie członkowskim uzyskać informacje o swoich partnerach handlowych – także tych zarejestrowanych w innych krajach członkowskich – mówi Michał Skwierczyński z Kancelarii Prawnej White & Case.
Jakie przeszkody

REKLAMA

Grupa robocza powołana przy Komisji Europejskiej przygotowuje zmianę dyrektyw m.in. w celu zmiany obowiązków informacyjnych oraz uproszczenia przepisów prawa spółek. Jednak zdaniem niektórych prawników nie da się ich całkowicie ujednolicić. To dlatego, że w Europie istnieją dwa modele funkcjonowania spółek: monistyczny i dualistyczny.

REKLAMA

Model dualistyczny przewiduje powołanie w spółce zarządu i rady nadzorczej. Natomiast model monistyczny zastępuje radę nadzorczą i zarząd jednym organem, którym jest rada administrująca. Nie byłoby więc możliwe zmuszanie spółki angielskiej działającej w systemie monistycznym, do przyjęcia modelu niemieckiego, dualistycznego.

Co ujednolicić

Będzie można natomiast ujednolicić przepisy dotyczące reprezentacji spółek w poszczególnych państwach. Proponuje się również taką zmianę, aby państwa członkowskie mogły same decydować o wielkości limitu nabywania przez spółki własnych akcji. Nie musiałby on być określany procentowo, lecz mógłby na przykład zależeć od wielkości kapitału zapasowego. Do tej pory sprawę tę regulowała druga dyrektywa prawa spółek i wprowadziła jednolity limit we wszystkich państwach.

Inwentaryzacja przepisów

REKLAMA

Komisja Europejska uważa, że zamiast tworzyć nowe przepisy, najlepiej dokonać inwentaryzacji już istniejących i wybrać grupę tych, które jak najszybciej wymagają zmian. W ten sposób ułatwiono by prowadzenie – głównie małych i średnich firm, które prowadzi w Unii Europejskiej aż 99 proc. wszystkich przedsiębiorców.

Państwa członkowskie zmuszone są dokonać podobnej inwentaryzacji we własnym ustawodawstwie. Obowiązek taki nałożył na nich wspólnotowy program lizboński, który dotyczy strategii w zakresie uproszczenia otoczenia regulacyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również w Polsce rozpoczyna się powoli reforma prawa, która ma uwzględnić wszystkie uzasadnione interesy sektora prywatnego i publicznego. Ministerstwo Gospodarki zbiera informacje o nadmiernych obciążeniach prawnych i administracyjnych od organizacji skupiających przedsiębiorców – zarówno tych największych, jak i małych – a nawet od indywidualnych przedsiębiorców.

– Polska weszła już w zapoczątkowaną przez Unię Europejską reformę Better regulation. Jest to trzyletni program, który oznacza przegląd około 220 uregulowań unijnych na poziomie rozporządzeń i dyrektyw, a następnie poddanie przeregulowaniu tych aktów prawnych, które stanowią największe bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej – mówi Andrzej Kaczmarek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Jego zdaniem przeregulowanie oznacza uchylenie obowiązującego już aktu, obniżenie jego rangi albo jego uproszczenie w ramach nowelizacji. Na podobnych zasadach będą poddawane przeregulowaniu polskie przepisy – dodaje Andrzej Kaczmarek.


Małgorzata Piasecka-Sobkiewcz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA