REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorca w międzynarodowym rejestrze

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Unia Europejska chce uporządkować prawo spółek i stworzyć dostęp do informacji o spółkach zarejestrowanych we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Ma to ułatwić nawiązywanie kontaktów handlowych i usprawnić przepływ kapitału.
– Należy doprowadzić do tego, aby przedsiębiorca mógł na bieżąco w każdym państwie członkowskim uzyskać informacje o swoich partnerach handlowych – także tych zarejestrowanych w innych krajach członkowskich – mówi Michał Skwierczyński z Kancelarii Prawnej White & Case.
Jakie przeszkody

REKLAMA

Grupa robocza powołana przy Komisji Europejskiej przygotowuje zmianę dyrektyw m.in. w celu zmiany obowiązków informacyjnych oraz uproszczenia przepisów prawa spółek. Jednak zdaniem niektórych prawników nie da się ich całkowicie ujednolicić. To dlatego, że w Europie istnieją dwa modele funkcjonowania spółek: monistyczny i dualistyczny.

REKLAMA

Model dualistyczny przewiduje powołanie w spółce zarządu i rady nadzorczej. Natomiast model monistyczny zastępuje radę nadzorczą i zarząd jednym organem, którym jest rada administrująca. Nie byłoby więc możliwe zmuszanie spółki angielskiej działającej w systemie monistycznym, do przyjęcia modelu niemieckiego, dualistycznego.

Co ujednolicić

Będzie można natomiast ujednolicić przepisy dotyczące reprezentacji spółek w poszczególnych państwach. Proponuje się również taką zmianę, aby państwa członkowskie mogły same decydować o wielkości limitu nabywania przez spółki własnych akcji. Nie musiałby on być określany procentowo, lecz mógłby na przykład zależeć od wielkości kapitału zapasowego. Do tej pory sprawę tę regulowała druga dyrektywa prawa spółek i wprowadziła jednolity limit we wszystkich państwach.

Inwentaryzacja przepisów

REKLAMA

Komisja Europejska uważa, że zamiast tworzyć nowe przepisy, najlepiej dokonać inwentaryzacji już istniejących i wybrać grupę tych, które jak najszybciej wymagają zmian. W ten sposób ułatwiono by prowadzenie – głównie małych i średnich firm, które prowadzi w Unii Europejskiej aż 99 proc. wszystkich przedsiębiorców.

Państwa członkowskie zmuszone są dokonać podobnej inwentaryzacji we własnym ustawodawstwie. Obowiązek taki nałożył na nich wspólnotowy program lizboński, który dotyczy strategii w zakresie uproszczenia otoczenia regulacyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również w Polsce rozpoczyna się powoli reforma prawa, która ma uwzględnić wszystkie uzasadnione interesy sektora prywatnego i publicznego. Ministerstwo Gospodarki zbiera informacje o nadmiernych obciążeniach prawnych i administracyjnych od organizacji skupiających przedsiębiorców – zarówno tych największych, jak i małych – a nawet od indywidualnych przedsiębiorców.

– Polska weszła już w zapoczątkowaną przez Unię Europejską reformę Better regulation. Jest to trzyletni program, który oznacza przegląd około 220 uregulowań unijnych na poziomie rozporządzeń i dyrektyw, a następnie poddanie przeregulowaniu tych aktów prawnych, które stanowią największe bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej – mówi Andrzej Kaczmarek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Jego zdaniem przeregulowanie oznacza uchylenie obowiązującego już aktu, obniżenie jego rangi albo jego uproszczenie w ramach nowelizacji. Na podobnych zasadach będą poddawane przeregulowaniu polskie przepisy – dodaje Andrzej Kaczmarek.


Małgorzata Piasecka-Sobkiewcz
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

REKLAMA

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

REKLAMA

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

REKLAMA