REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorca w międzynarodowym rejestrze

REKLAMA

Unia Europejska chce uporządkować prawo spółek i stworzyć dostęp do informacji o spółkach zarejestrowanych we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Ma to ułatwić nawiązywanie kontaktów handlowych i usprawnić przepływ kapitału.
– Należy doprowadzić do tego, aby przedsiębiorca mógł na bieżąco w każdym państwie członkowskim uzyskać informacje o swoich partnerach handlowych – także tych zarejestrowanych w innych krajach członkowskich – mówi Michał Skwierczyński z Kancelarii Prawnej White & Case.
Jakie przeszkody

REKLAMA

Grupa robocza powołana przy Komisji Europejskiej przygotowuje zmianę dyrektyw m.in. w celu zmiany obowiązków informacyjnych oraz uproszczenia przepisów prawa spółek. Jednak zdaniem niektórych prawników nie da się ich całkowicie ujednolicić. To dlatego, że w Europie istnieją dwa modele funkcjonowania spółek: monistyczny i dualistyczny.

REKLAMA

Model dualistyczny przewiduje powołanie w spółce zarządu i rady nadzorczej. Natomiast model monistyczny zastępuje radę nadzorczą i zarząd jednym organem, którym jest rada administrująca. Nie byłoby więc możliwe zmuszanie spółki angielskiej działającej w systemie monistycznym, do przyjęcia modelu niemieckiego, dualistycznego.

Co ujednolicić

Będzie można natomiast ujednolicić przepisy dotyczące reprezentacji spółek w poszczególnych państwach. Proponuje się również taką zmianę, aby państwa członkowskie mogły same decydować o wielkości limitu nabywania przez spółki własnych akcji. Nie musiałby on być określany procentowo, lecz mógłby na przykład zależeć od wielkości kapitału zapasowego. Do tej pory sprawę tę regulowała druga dyrektywa prawa spółek i wprowadziła jednolity limit we wszystkich państwach.

Inwentaryzacja przepisów

REKLAMA

Komisja Europejska uważa, że zamiast tworzyć nowe przepisy, najlepiej dokonać inwentaryzacji już istniejących i wybrać grupę tych, które jak najszybciej wymagają zmian. W ten sposób ułatwiono by prowadzenie – głównie małych i średnich firm, które prowadzi w Unii Europejskiej aż 99 proc. wszystkich przedsiębiorców.

Państwa członkowskie zmuszone są dokonać podobnej inwentaryzacji we własnym ustawodawstwie. Obowiązek taki nałożył na nich wspólnotowy program lizboński, który dotyczy strategii w zakresie uproszczenia otoczenia regulacyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również w Polsce rozpoczyna się powoli reforma prawa, która ma uwzględnić wszystkie uzasadnione interesy sektora prywatnego i publicznego. Ministerstwo Gospodarki zbiera informacje o nadmiernych obciążeniach prawnych i administracyjnych od organizacji skupiających przedsiębiorców – zarówno tych największych, jak i małych – a nawet od indywidualnych przedsiębiorców.

– Polska weszła już w zapoczątkowaną przez Unię Europejską reformę Better regulation. Jest to trzyletni program, który oznacza przegląd około 220 uregulowań unijnych na poziomie rozporządzeń i dyrektyw, a następnie poddanie przeregulowaniu tych aktów prawnych, które stanowią największe bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej – mówi Andrzej Kaczmarek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Jego zdaniem przeregulowanie oznacza uchylenie obowiązującego już aktu, obniżenie jego rangi albo jego uproszczenie w ramach nowelizacji. Na podobnych zasadach będą poddawane przeregulowaniu polskie przepisy – dodaje Andrzej Kaczmarek.


Małgorzata Piasecka-Sobkiewcz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA