| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Krótsza droga od pozwu do ogłoszenia wyroku

Krótsza droga od pozwu do ogłoszenia wyroku

Sądy gospodarcze będą rozstrzygały spory między przedsiębiorcami szybciej i sprawniej. Przyczynią się do tego przygotowywane w resorcie sprawiedliwości zmiany w procedurze cywilnej, które dotyczą wyłącznie spraw gospodarczych.

Rozstrzyganie sporów między przedsiębiorcami przez sądy gospodarcze trwa zbyt długo, co utrudnia prowadzenie działalności gospodarczej. Konieczne jest więc wprowadzenie zmian w procedurze cywilnej, które usprawniłyby przebieg procesu.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy nowelizującej kodeks postępowania cywilnego w części dotyczącej rozstrzygania sporów gospodarczych oraz uprawnień referendarzy sądowych.

Sądy gospodarcze rozstrzygałyby spory między przedsiębiorcami nawet wówczas, gdy pozwany zakończy już prowadzenie działalności gospodarczej. Autorzy projektu podnoszą, że do tej pory taka sprawa nie została nigdzie w przepisach uregulowana. Natomiast w orzecznictwie wykształcił się pogląd, że jeśli któraś ze stron zaprzestanie prowadzenia działalności jeszcze przed wniesieniem pozwu to wówczas sprawa traci charakter gospodarczej.

Usprawnieniu rozpoznawania sporów gospodarczych między przedsiębiorcami miałaby też służyć zaproponowana w projekcie kontrola formalna pism procesowych oraz karanie grzywną pełnomocników podających nieprawdziwe okoliczności tylko po to, aby przewlec postępowanie.

Ile czasu sprawy gospodarcze czekają na rozstrzygnięcie

• pół roku – rok: 11 002
• 1–2 lata: 10 047
• 2–5 lat: 4651

Dane za 2004 rok

Dyscyplinowanie stron

Sąd mógłby wymierzać grzywnę również stronie, która powoływałaby się na nieprawdziwe okoliczności i przez to doprowadziła do odroczenia rozprawy. Miałby prawo również zwrócić się do strony domagającej się odroczenia rozprawy, aby udowodniła – we wskazanym przez niego terminie – że okoliczności, na które się powołuje, są prawdziwe. Za niedotrzymanie tego terminu groziłaby jej grzywna.

W toku postępowania nie będzie już można występować z nowymi okolicznościami. Dopuszczalne byłoby jedynie rozszerzenie żądania pozwu o świadczenia należne za dalsze okresy. Zdyscyplinowaniu stron miałaby służyć też zmieniona procedura dotycząca postępowania z wniesionym pozwem, który ma braki.

W projekcie zaproponowano, aby pismo wszczynające postępowanie, które nie zachowuje warunków formalnych, przewodniczący zwracał bez wzywania do poprawienia lub do uzupełnienia. Musiałby jednak wskazać braki i pouczyć o skutkach ponownego jego wniesienia. Zdaniem Małgorzaty Gajewskiej z Kancelarii Prawnej White&Case takie uregulowania mogą doprowadzić u strony występującej bez pełnomocnika do przedawnienia roszczeń. Szczególnie będzie to możliwe wówczas, gdy wniosła pismo już pod koniec upływającego terminu do wniesienia, a potem sąd je zwróci.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »