| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rozporządzenie o europejskim nakazie zapłaty przyjęte

Rozporządzenie o europejskim nakazie zapłaty przyjęte

Ministrowie sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych krajów członkowskich UE przyjęli we wtorek rozporządzenie o europejskim nakazie zapłaty. Umożliwia o­no m.in. odzyskanie pieniędzy od dłużnika pochodzącego z innego państwa należącego do Unii.

Rozporządzenie tworzy prostą, skuteczną procedurę, która umożliwia dochodzenie roszczeń w sprawach transgranicznych - pod warunkiem, że są one należycie udokumentowane. Tym samym pozwoli to na szybkie, uproszczone postępowania sądowe."Oznacza to szybszą drogę dochodzenia roszczeń pieniężnych przez przedsiębiorstwa i zwykłych obywateli" - powiedział w Brukseli wiceminister sprawiedliwości Andrzej Grzelak.Jak zaznaczył, efektem decyzji Rady będą też "mniejsze koszty odzyskania pieniędzy, a w związku z tym większe możliwości działania na wspólnym rynku dla polskich firm".      Dzięki rozporządzeniu mieszkańcy UE mają możliwość dochodzenia wzajemnych roszczeń niezależnie od tego, gdzie mieszkają czy prowadzą interesy.     Przykładowo polski właściciel mieszkania będzie mógł sądownie


walczyć o zaległy czynsz, którego nie płaci mu obywatel innego kraju UE, a przedsiębiorstwa ubiegać się o zaległe płatności od swoich kontrahentów, niezależnie od tego, w którym unijnym państwie mają siedzibę.Europejski nakaz zapłaty nie dotyczy jednak zobowiązań podatkowych, ubezpieczeń społecznych, spraw celnych, administracyjnych oraz rodzinnych (np. alimentów).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »