| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Portfel polskich kredytów konsumenckich wyniósł 11 mld euro

Portfel polskich kredytów konsumenckich wyniósł 11 mld euro

Polacy wzięli w 2005 roku 11 mld euro różnego rodzaju kredytów konsumenckich, czyli o 13,4 proc. więcej niż rok wcześniej - wynika z raportu Cetelem - Obserwator 2006. Jest to 1,2 proc. całego portfela kredytów konsumenckich, które zaciągnięto w Europie w 2005 roku.

Rynek kredytów konsumenckich w Europie urósł w 2005 roku o 5,6 proc."Odnotowany 13-proc. przyrost wartości kredytów w warunkach umacniającej się waluty krajowej oznacza blisko 20-proc. przyrost wielkości tego rynku w złotych. Podobnie jak ubiegły rok, tak i ten powinien być rokiem wzrostu; szybko będziemy nadrabiać zaległości i zbliżać się do innych krajów Europy" - powiedział Łukasz Gębski, członek zarządu Cetelem Bank Polska, zlecającego raport Obserwator 2006.Jak wynika z przedstawionych danych, najwięcej w 2005 roku pożyczyli mieszkańcy Wielkiej Brytanii (26 proc.) oraz Niemiec (26 proc.). Ich wierzytelności wyniosły odpowiednio 242 mld euro i 237 mld euro, i łącznie stanowiły ponad 50 proc. europejskiego rynku kredytów konsumenckich w 2005 roku.Średni portfel kredytowy przypadający na polskie gospodarstwo domowe wyniósł 798 euro (przy liczbie 13,77 mln gospodarstw). Pod tym względem liderami ponownie byli Brytyjczycy (9,6 tys. euro) i Niemcy (6,05 tys. euro). Następnymi w kolejności okazali się Hiszpanie (5,59 tys. euro) oraz Francuzi (4,79 tys. euro). Zadłużenie przeciętnej europejskiej rodziny wyniosło natomiast 4,89 tys. euro."Tak duże różnice w zadłużeniu polskich i europejskich gospodarstw domowych pokazuje, że w Polsce jest jeszcze ogromny, niewykorzystany potencjał" - ocenił Gębski. Jego zdaniem Polska będzie w najbliższych latach podążać śladem innych państw europejskich i pożyczać coraz więcej. "Fakt, że pożyczamy mniej nie wynika tylko z niższych zarobków. Jest to przede wszystkim kwestia przekonania się do takiej formy kupowania" - powiedział Gębski.W ciągu 12 miesięcy najwięcej Polaków zamierza wydać pieniądze (niekoniecznie pochodzące z kredytu) na rozrywkę/podróże (32 proc.), wyposażenie mieszkań (26 proc.) oraz sprzęt AGD (24 proc.). Z kolei 6 proc. planuje kupno nieruchomości, a 9 proc - samochód. Obserwator 2006 został opracowany przez TNS OBOP na zlecenie francuskiej Grupy Cetelem. Raport ukazuje się od 1999 roku, w Polsce po raz drugi.Jako kredyt konsumencki polskie ustawodawstwo kwalifikuje karty kredytowe, kredyt ratalny, gotówkowy oraz na rachunku otwartym, których wartość zawiera się w przedziale 500 zł-80 tys. zł. W raporcie uwzględniono 11 krajów: Hiszpanię, Francję, Włochy, Portugalię, Belgię, Niemcy, Wielką Brytanię, Czechy, Węgry, Polskę oraz Słowację.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK