REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc dla firm w tarapatach

REKLAMA

Pracodawcy domagają się przywrócenia możliwości udzielania pożyczek ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych firmom z przejściowymi kłopotami finansowymi.

Rząd przygotował projekt nowelizacji ustawy z dnia 23 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. z 2002 r. nr 9 poz. 85 z późn. zm.). Resort pracy rozpoczął konsultacje proponowanych zmian z partnerami społecznymi. Potrzeba nowelizacji wynika z konieczności dostosowania do standardów unijnych oraz do znowelizowanych wcześniej ustaw o swobodzie działalności gospodarczej i prawa upadłowościowego i naprawczego.

Na zmianach zyskają zwykli pracownicy. Rozszerzony zostanie katalog świadczeń, które są wypłacane przez Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych pracownikom zatrudnionym w bankrutujących lub likwidowanych firmach. Pracownicy mają otrzymać także ekwiwalent za urlop wypoczynkowy należny za rok kalendarzowy, w którym ustał stosunek pracy, a także odszkodowania za skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony.

– Zwykły pracownik mniej straci na plajcie firmy – mówi Ryszard Łepik, wiceprzewodniczący OPZZ. – Uważamy jednak, że nie powinno się ograniczać tego, ile razy pracownicy danego pracodawcy mogą korzystać z pomocy. Nieważne, czy niewypłacalność powstała po raz pierwszy, czy też nastąpiła powtórnie – zaznacza przedstawiciel OPZZ.

Przy okazji zmian w ustawie odżyła dyskusja na temat możliwości powrotu do rozwiązań pozwalających na wspieranie przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej pieniędzmi ze środków funduszu. Przedsiębiorcy chcą przywrócenia rozwiązań pozwalających na udzielanie pożyczek pracodawcom, którzy popadli w przejściowe trudności finansowe uniemożliwiające wypłatę należnych pracownikom wynagrodzeń.

Przedsiębiorcy chcą powrotu do rozwiązań pozwalających na udzielanie pożyczek z funduszu.
Pieniądze już są

– Obecna sytuacja finansowa Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych jest stabilna. Dlatego przywrócenie do naszego porządku prawnego tej formy wspierania przedsiębiorców nie będzie stanowiło zagrożenia dla jego wypłacalności – uważa Henryk Michałowicz, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

W latach 2001-2002 fundusz przeżył krach finansowy. Spowodowany był on właśnie lekkomyślnym i niekontrolowanym udzielaniem pracodawcom pożyczek na zaległe pensje. Pożyczki w większości nigdy nie zostały zwrócone.

– Popieramy ideę przywrócenia rozwiązań przewidzianych w uchylonym art. 4 ustawy o ochronie świadczeń pracowniczych. Jednak nie można ryzykować powtórzenia kryzysu – mówi Jacek Męcina, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych. – Może wzorem niektórych krajów Unii Europejskiej państwo powinno się mocniej zaangażować w działalność funduszu, także finansowo – sugeruje Jacek Męcina.

Plan rządu

W projekcie nie znalazła się propozycja reaktywowania pożyczek z pieniędzy funduszu. W dokumentach przekazanym do partnerów społecznych rząd zapowiedział podjęcie kroków w tym kierunku. Nie wiadomo jednak, czy zostaną one zrealizowane w ramach tej nowelizacji ustawy. Opracowana ma być jednak nowa koncepcja udzielania pomocy pracodawcom, w której zostanie uwzględniony fakt wydania przez Komisję Europejską wytycznych wspólnotowych dotyczących pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji przedsiębiorstw (2004/C 244/02). Warunki udzielania pomocy określone w wytycznych, zdaniem resortu pracy, wymagają pogłębionej analizy, a ewentualny program pomocowy będzie podlegał notyfikacji w Komisji Europejskiej.

Tomasz Zalewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  REKLAMA

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  Benzyna E10 od 2024 roku w Polsce. Do jakich aut? Wyszukiwarka modeli, roczników i silników samochodów dostosowanych do nowego paliwa

  Już od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10 - informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

  REKLAMA

  Crowdfunding. Co się zmieniło po 10 listopada 2023 roku?

  Zmiany, które weszły w życie dnia 10 listopada 2023 r. znacząco ograniczyły katalog podmiotów świadczących usługi finansowania społecznościowego.

  Rośnie liczba zadłużonych wobec ZUS. "Płatnicy popadają z roku na rok w większe kłopoty finansowe"

  Prawie 672 tys. - tylu aktywnych płatników było zadłużonych w ZUS na koniec lipca. A łączna kwota zadłużenia wyniosła 19 mld zł. Jak to komentują eksperci? Jakie są prognozy? 

  REKLAMA