REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łatwiej o kapitał na rozwój

REKLAMA

Większa aktywność istniejących funduszy, pojawienie się nowych graczy, związanych z dotacjami unijnymi i programem offsetowym. Tak wyglądają prognozy dla rynku venture capital na ten rok.
Rynek venture capital ustabilizował się – zapewniają jego najwięksi uczestnicy.

– Fundusze już na stałe zagościły w gospodarce, działają profesjonalnie, mają własną metodologię. Następuje też ich konsolidacja i przyrost kapitału – mówi Waldemar Sielski, wiceprzewodniczący rady naukowej Fundacji Multis Multum i jednocześnie inwestor w branży komputerowej i medycznej. Fundusze mają wprawdzie coraz więcej pieniędzy, ale liczba zawieranych transakcji w 2005 roku globalnie spadła. W Europie o 5 proc. wartościowo i aż 16 proc. liczbowo. W Stanach Zjednoczonych natomiast wartościowo wzrosła o 2 proc. i spadła tylko o 0,5 proc. liczbowo, ale w tym samym czasie wartość pieniędzy zabrana przez fundusze wzrosła – według danych VentureOne (firmy monitorującej rynek venture capital) – o 19 proc., a według obliczeń NVCA, nawet o 46 proc.

Może to oznaczać, że na rynku jest coraz mniej atrakcyjnych projektów.

REKLAMA

– Nie można w nieskończoność znajdować projektów, w których zainwestowane pieniądze będzie można pomnożyć razy sto. Jest jeszcze kilka przykładów takich inwestycji, ale będzie ich coraz mniej – przewiduje Waldemar Sielski.

Jego zdaniem wynika to przede wszystkim z konkurencji na rynku. Chętnych do wyłapywania rodzynków jest wielu zarówno ze strony funduszy, jak i inwestorów indywidualnych.

Rok 2006, zdaniem inwestorów finansowych, powinien być jednak udany. Waldemar Sielski przewiduje stabilny, choć mniej niż 10-procentowy, wzrost rynku.

REKLAMA

– Wszystkie fundusze będą aktywne. Koniunktura jest dobra, rodzi się konkurencja ze strony prywatnych inwestorów i funduszy zagranicznych. Prawdopodobnie pojawią się też nowe fundusze związane z dotacjami unijnymi i programem offsetowym – utrzymuje Waldemar Sielski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polskie fundusze wychodzą też poza granice. I będą wychodziły nadal. Nadzieją przedstawicieli venture capital jest również uaktywnienie się państwa i samorządów we wspieraniu innowacyjności. Powinny zacząć powstawać inkubatory przedsiębiorczości i parki technologiczne oraz zacząć działać Krajowy Fundusz Kapitałowy, który wprawdzie został utworzony w połowie ubiegłego roku, ale nie ma jeszcze żadnych sukcesów na koncie.

Przedstawiciele funduszy podkreślają również możliwość wchodzenia funduszy amerykańskich na bardzo perspektywiczne rynki wschodnie, ponieważ najbardziej perspektywiczny sektor mobilny jest dużo bardziej rozwinięty w Azji i Europie niż w USA.

Ewa Bednarz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA