REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy mogą otrzymać pomoc

REKLAMA

Prawie 800 tys. osób prowadzących firmy i rozliczających się z podatków tzw. ryczałtem i kartą podatkową może łatwiej uzyskać świadczenia rodzinne. Na razie gminy nie zanotowały dużej liczby zgłoszeń o pomoc.
Trybunał Konstytucyjny 15 listopada 2005 r. uznał za niezgodny z konstytucją dotychczasowy sposób ustalania dochodu tzw. ryczałtowców, starających się o świadczenia rodzinne. Wyrok został opublikowany 30 listopada (Dz.U. nr 233, poz. 1994) i od tamtej pory o wiele łatwiej jest im otrzymać pomoc. Do tamtej pory musieli podawać, że ich dochód wynosi nie mniej niż suma sześciokrotności opłaconego podatku i składki zdrowotnej. To zawyżało ich dochód i często nie mogli otrzymywać świadczeń.

Dowolna deklaracja

Możliwość korzystania ze świadczeń rodzinnych zależy od tego, czy dochód w rodzinie nie przekracza na osobę 504 lub 583 zł. Trybunał uznał, że prawo do zasiłku rodzinnego (upoważnia do otrzymywania 7 dodatków do niego) powinno zależeć wyłącznie od sytuacji materialnej rodziny.
Od 30 listopada osoby, które do tej pory nie mogły otrzymać świadczeń ze względu na przekroczenie dochodu mogą oświadczyć w gminie, że jest on niższy od wcześniej deklarowanego. Mogą podać właściwie dowolną kwotę, która upoważni je do otrzymania świadczeń, bo gmina nie ma możliwości jej zweryfikowania.

Nie ma szturmu

Do tej pory gminy, które odpowiadają za wypłatę świadczeń rodzinnych, nie odnotowały zwiększonego zainteresowania otrzymywaniem wsparcia przez ryczałtowców. – Przyszły do nas pojedyncze osoby, które mogę policzyć na palcach jednej ręki – zauważa Karina Łyskaba, kierownik działu obsługi świadczeń rodzinnych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej we Wrześni. Podobnie jest Krapkowicach. Nieco więcej, bo około 15 osób, starało się po wyroku TK o świadczenia w MOPS w Tomaszowie Mazowieckim. – Myślę, że wiedza o wyroku Trybunału jest stosunkowo niewielka – mówi Jolanta Strzelecka, kierownik działu świadczeń rodzinnych.
Nasi rozmówcy podkreślają też, że po świadczenia zazwyczaj zgłaszają się przedsiębiorcy, którzy wcześniej się o nie ubiegali. Tymczasem (patrz obok) mogą się też o nie starać osoby, które wcześniej (w wyniku przekroczenia dozwolonego dochodu) nie zyskały do nich prawa. Co ważne, jeśli zrobiły to szybko, mogły zyskać prawo do świadczeń z wsteczną datą.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia
30 listopada 2005 r. wszedł w życie wyrok TK uznający art. 5 ust. 10 ustawy o świadczeniach rodzinnych za niezgodny z konstytucją. Od tej daty za dochód z tytułu działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową należy przyjąć kwotę zadeklarowaną przez wnioskodawcę. Nie podlega ona weryfikacji.
Osoby, które otrzymały przed 30 listopada 2005 r. decyzje odmawiające przyznania świadczeń z powodu przekroczenia dochodu, zgodnie z art. 145a par. 1 kodeksu postępowania administracyjnego mogły żądać wznowienia postępowania. Gmina po złożeniu skargi powinna ponownie rozpatrzyć wniosek i ewentualnie przyznać świadczenia od miesiąca złożenia pierwotnego wniosku na podstawie dochodu obliczonego w oparciu o oświadczenie.
Jednak zgodnie z art. 145 par. 2 k.p.a., skargę o wznowienie wnosi się w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie orzeczenia TK. Ten, kto nie złożył jej do 30 grudnia 2005 r., nie może po tej dacie wnosić o wznowienie postępowania. Fakt, iż wydana została decyzja odmowna i strona nie złożyła skargi, nie oznacza jednak braku możliwości otrzymania świadczeń jeszcze w aktualnym okresie zasiłkowym (do końca sierpnia). Osoba powinna złożyć wniosek o zmianę decyzji z oświadczeniem o dochodach, a organ właściwy może zmienić lub uchylić decyzję odmowną i przyznać świadczenia od miesiąca złożenia tego wniosku.
Natomiast osobom, które złożyły po raz pierwszy wniosek o świadczenia rodzinne po opublikowaniu orzeczenia TK, prawo do nich przysługuje od miesiąca jego złożenia.

Bartosz Marczuk


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA