Pogorszyła się koniunktura w handlu
REKLAMA
GUS podaje, że ograniczenia bieżącej sprzedaży są znacznie większe niż w styczniu. Według raportu pogorszyła się w ubiegłym miesiącu sytuacja finansowa przedsiębiorstw.
"Formułowane przez przedsiębiorców prognozy sprzedaży w najbliższych miesiącach są mniej pesymistyczne niż w styczniu. W konsekwencji mogą się nieznacznie zmniejszyć trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Poziom posiadanych zapasów towarów nieznacznie przekracza poziom uznawany za wystarczający. Przyszłe zamówienia na towary mogą być ograniczane w mniejszym stopniu niż prognozowano w styczniu" - głosi raport GUS.
Według autorów analizy dyrektorzy firm sygnalizują umiarkowany wzrost bieżących i przyszłych cen towarów. GUS ocenia, że nadal należy oczekiwać redukcji zatrudnienia pracowników, przy czym skala zwolnień może być zbliżona do przewidywań ze stycznia. Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są negatywne.
"Najbardziej pesymistyczny wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury notuje się dla branży: włókno, odzież, obuwie (minus 16 wobec minus 11 przed miesiącem) i branży żywnościowej - minus 15 (minus 13 w styczniu). W branży samochodowej wskaźnik koniunktury kształtuje się na poziomie sprzed miesiąca (minus 13). Przedsiębiorcy z branży: meble, rtv, agd zgłaszają wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury na poziomie minus 4 (plus 7 w ubiegłym miesiącu)" - podał GUS.
REKLAMA
REKLAMA