REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister wyjaśni, jak podpowie mu urząd skarbowy

REKLAMA

Ministerstwo Finansów chce, żeby od nowego roku podatnikom odpowiadał tylko minister. Faktycznie jednak odpowiedzi przygotowywałyby, tak jak obecnie, urzędy skarbowe.
Resort finansów zapowiada utworzenie czterech Biur Informacji Podatkowej w: Lesznie, Płocku, Bielsku-Białej i Toruniu. Biura Informacji Podatkowej będą zajmowały się między innymi tworzeniem bazy interpretacji podatkowych.

Resort zapowiada skrócenie czasu pracy nad przygotowaniem pojedynczej interpretacji podatkowej z 12 do 2 godzin. Interpretacje mają też być jednolite, bo wydawać je będzie tylko ministerstwo. Więcej ma być też interpretacji ogólnych, dotyczących większych grup podatników. Ale pytać będzie można też w sprawach indywidualnych. Tak jak dziś, tyle że cała procedura wydawania interpretacji ma zmienić się diametralnie.

REKLAMA

REKLAMA

Dziś robią to przede wszystkim urzędy skarbowe. Rzadziej izba skarbowa. Izby sprawują obecnie nadzór nad urzędami i zmieniają ich interpretacje, gdy zachodzi taka potrzeba. Ten stan rzeczy miałby się zmienić 1 stycznia 2007 r. Od tego dnia wydawaniem interpretacji miałby się zajmować już tylko minister finansów.

Faktycznie jednak, tak jak dziś, odpowiedzi na pytania podatników dotyczące ich indywidualnych spraw pisane byłyby w urzędach. Tyle tylko, że niekoniecznie w ich własnych, jak dzieje się to obecnie. Minister interpretacje tylko by podpisywał.

Jak to możliwe? Resort finansów zastanawia się nad budową rozproszonego systemu pracy nad odpowiedziami dla podatników. To co prawda tylko jeden z rozważanych wariantów, ale jak udało się dowiedzieć Gazecie Prawnej, wariant najbardziej prawdopodobny.

REKLAMA

Z informacji, do których udało się nam dotrzeć, wynika, że resort finansów planuje co prawda, że od 2007 roku interpretacje podatkowe będą wydawane przez ministra finansów, jednak pisane będą nadal przez osoby, które do tej pory się tym zajmowały.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ciężar tworzenia tych dokumentów lub w drugim wariancie koordynacji ich przygotowania spadnie w dużej mierze na właśnie tworzone biura informacji podatkowej. Przewiduje się, że powstaną cztery takie biura: w Lesznie, Bielsku-Białej, Toruniu i Płocku. Do pracy w biurach przesunięto by odpowiednią liczbę pracowników dotychczas zajmujących się interpretacjami w urzędach. Resort finansów zapewnia, że o żadnym zatrudnianiu nowych pracowników mowy być nie może.

Z naszych informacji wynika, że nawet po utworzeniu centrów informacji podatkowej nowy system wydawania interpretacji byłby systemem dużo bardziej rozproszonym. Wnioski wpływałyby do Ministerstwa Finansów, które przesyłałoby je do czterech biur informacji podatkowych. Następnie biura wysyłałyby pytania podatników do specjalistów z danej dziedziny w konkretnych urzędach skarbowych. W ten sposób problemami np. z zakresu opodatkowania VAT umów o dzieło zajmowałby się wyspecjalizowany w tym jednym zagadnieniu pracownik, np. w Urzędzie Skarbowym w Tarnobrzegu. Wszystkie dotyczące tej kwestii wnioski z całej Polski trafiałyby tylko do Tarnobrzega. Taki wyspecjalizowany urzędnik traciłby przy tym dużo mniej czasu na przygotowanie odpowiedzi. Czas przygotowania pojedynczej interpretacji miałby się skrócić z 12 do zaledwie 2 godzin. Następnie od danego specjalisty interpretacja wracałaby do biur informacji podatkowej, które będą tworzyły i administrowały jedną bazą interpretacji. Stamtąd projekt odpowiedzi dla podatnika trafiałby do ministra finansów, który musiałby interpretację wydać, czyli faktycznie tylko ją podpisać.

Zdaniem resortu pozwoli to na specjalizację pracowników urzędów skarbowych, ujednolici interpretacje, a przede wszystkim skróci czas tworzenia tych dokumentów. W ostatecznym rozrachunku, odpowiedzi mogłyby też szybciej trafiać do podatników. Argumentacja jest przekonująca.

W rozmowie z Gazetą Prawną wiceminister Mirosław Barszcz tłumaczył, że obecnie jest tak, że wniosek z pytaniem wpływa np. do urzędu skarbowego w Pruszkowie, a następnego dnia wniosek od innego podatnika z dokładnie takim samym pytaniem wpływa do urzędu w Piasecznie. Zarówno pracownik w Pruszkowie, jak i Piasecznie potrzebuje na wydanie interpretacji 12 godzin. Zanim odpowiedzą, muszą zgromadzić odpowiednie informacje. Te same informacje. Zdaniem ministra nie ma powodów, by w taki sposób niepotrzebnie marnować czas.

Dodał także, że żyjemy w dobie internetu. Systemy informatyczne są na tyle rozwinięte, że cały system będzie mógł sprawnie działać przy rozproszeniu kadr w różnych częściach Polski. Cała rewolucja opiera się tak naprawdę tylko na wprowadzeniu swego rodzaju specjalizacji wśród pracowników skarbówki. Czy taki wariant sprawdzi się w praktyce i czy krążące po Polsce pisma nie spowodują chaosu, będziemy mogli się przekonać być może już w przyszłym roku.


Ewa Matyszewska
Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA