REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister wyjaśni, jak podpowie mu urząd skarbowy

REKLAMA

Ministerstwo Finansów chce, żeby od nowego roku podatnikom odpowiadał tylko minister. Faktycznie jednak odpowiedzi przygotowywałyby, tak jak obecnie, urzędy skarbowe.
Resort finansów zapowiada utworzenie czterech Biur Informacji Podatkowej w: Lesznie, Płocku, Bielsku-Białej i Toruniu. Biura Informacji Podatkowej będą zajmowały się między innymi tworzeniem bazy interpretacji podatkowych.

Resort zapowiada skrócenie czasu pracy nad przygotowaniem pojedynczej interpretacji podatkowej z 12 do 2 godzin. Interpretacje mają też być jednolite, bo wydawać je będzie tylko ministerstwo. Więcej ma być też interpretacji ogólnych, dotyczących większych grup podatników. Ale pytać będzie można też w sprawach indywidualnych. Tak jak dziś, tyle że cała procedura wydawania interpretacji ma zmienić się diametralnie.

REKLAMA

REKLAMA

Dziś robią to przede wszystkim urzędy skarbowe. Rzadziej izba skarbowa. Izby sprawują obecnie nadzór nad urzędami i zmieniają ich interpretacje, gdy zachodzi taka potrzeba. Ten stan rzeczy miałby się zmienić 1 stycznia 2007 r. Od tego dnia wydawaniem interpretacji miałby się zajmować już tylko minister finansów.

Faktycznie jednak, tak jak dziś, odpowiedzi na pytania podatników dotyczące ich indywidualnych spraw pisane byłyby w urzędach. Tyle tylko, że niekoniecznie w ich własnych, jak dzieje się to obecnie. Minister interpretacje tylko by podpisywał.

Jak to możliwe? Resort finansów zastanawia się nad budową rozproszonego systemu pracy nad odpowiedziami dla podatników. To co prawda tylko jeden z rozważanych wariantów, ale jak udało się dowiedzieć Gazecie Prawnej, wariant najbardziej prawdopodobny.

REKLAMA

Z informacji, do których udało się nam dotrzeć, wynika, że resort finansów planuje co prawda, że od 2007 roku interpretacje podatkowe będą wydawane przez ministra finansów, jednak pisane będą nadal przez osoby, które do tej pory się tym zajmowały.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ciężar tworzenia tych dokumentów lub w drugim wariancie koordynacji ich przygotowania spadnie w dużej mierze na właśnie tworzone biura informacji podatkowej. Przewiduje się, że powstaną cztery takie biura: w Lesznie, Bielsku-Białej, Toruniu i Płocku. Do pracy w biurach przesunięto by odpowiednią liczbę pracowników dotychczas zajmujących się interpretacjami w urzędach. Resort finansów zapewnia, że o żadnym zatrudnianiu nowych pracowników mowy być nie może.

Z naszych informacji wynika, że nawet po utworzeniu centrów informacji podatkowej nowy system wydawania interpretacji byłby systemem dużo bardziej rozproszonym. Wnioski wpływałyby do Ministerstwa Finansów, które przesyłałoby je do czterech biur informacji podatkowych. Następnie biura wysyłałyby pytania podatników do specjalistów z danej dziedziny w konkretnych urzędach skarbowych. W ten sposób problemami np. z zakresu opodatkowania VAT umów o dzieło zajmowałby się wyspecjalizowany w tym jednym zagadnieniu pracownik, np. w Urzędzie Skarbowym w Tarnobrzegu. Wszystkie dotyczące tej kwestii wnioski z całej Polski trafiałyby tylko do Tarnobrzega. Taki wyspecjalizowany urzędnik traciłby przy tym dużo mniej czasu na przygotowanie odpowiedzi. Czas przygotowania pojedynczej interpretacji miałby się skrócić z 12 do zaledwie 2 godzin. Następnie od danego specjalisty interpretacja wracałaby do biur informacji podatkowej, które będą tworzyły i administrowały jedną bazą interpretacji. Stamtąd projekt odpowiedzi dla podatnika trafiałby do ministra finansów, który musiałby interpretację wydać, czyli faktycznie tylko ją podpisać.

Zdaniem resortu pozwoli to na specjalizację pracowników urzędów skarbowych, ujednolici interpretacje, a przede wszystkim skróci czas tworzenia tych dokumentów. W ostatecznym rozrachunku, odpowiedzi mogłyby też szybciej trafiać do podatników. Argumentacja jest przekonująca.

W rozmowie z Gazetą Prawną wiceminister Mirosław Barszcz tłumaczył, że obecnie jest tak, że wniosek z pytaniem wpływa np. do urzędu skarbowego w Pruszkowie, a następnego dnia wniosek od innego podatnika z dokładnie takim samym pytaniem wpływa do urzędu w Piasecznie. Zarówno pracownik w Pruszkowie, jak i Piasecznie potrzebuje na wydanie interpretacji 12 godzin. Zanim odpowiedzą, muszą zgromadzić odpowiednie informacje. Te same informacje. Zdaniem ministra nie ma powodów, by w taki sposób niepotrzebnie marnować czas.

Dodał także, że żyjemy w dobie internetu. Systemy informatyczne są na tyle rozwinięte, że cały system będzie mógł sprawnie działać przy rozproszeniu kadr w różnych częściach Polski. Cała rewolucja opiera się tak naprawdę tylko na wprowadzeniu swego rodzaju specjalizacji wśród pracowników skarbówki. Czy taki wariant sprawdzi się w praktyce i czy krążące po Polsce pisma nie spowodują chaosu, będziemy mogli się przekonać być może już w przyszłym roku.


Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA