REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Producenci drobiu boją się ptasiej grypy

REKLAMA

Wielu hodowców nie chce ryzykować i nie kupuje teraz piskląt. Kto może ponieść największe straty?
Liczyliśmy i liczyliśmy, i nie potrafimy oszacować strat, jakie nas czekają - mówi Leszek Kawski z Krajowej Rady Drobiarstwa, skupiającej producentów drobiu. - Wszystko zależy od skali i regionu, w którym grypa się pojawi - dodaje.
Jeśli zaatakuje na południu Polski, w rejonach podgórskich lub nad morzem straty będą nieznaczne. Zasada jest taka, że wybija się całe ptactwo w promieniu 3 km od ogniska choroby, a w tych regionach ferm jest niewiele. Wykrycie ptasiej grypy w Mazowieckim, Wielkopolsce lub na Warmii i Mazurach będzie prawdziwą katastrofą, zwłaszcza, jak pojawi się nie jedno, a minimum trzy ogniska. Wówczas trzeba także będzie zamknąć granicę, bo będzie obowiązywał zakaz eksportu.
- Nasze fermy są zamknięte, drób nie kontaktuje się ze światem zewnętrznym, obcych ludzi tu nie wpuszczamy, niczego nowego w związku z zagrożeniem nie musieliśmy wprowadzać - mówi szef jednej z największych ferm w kraju Cedrobu, w mazowieckim, Włodzimierz Bartkowski. Nie ukrywa jednak lęku. Jeśli w sąsiedztwie u rolnika jakaś kura chodząca po podwórku zachoruje, to jego doskonale odizolowane od świata zewnętrznego ptaki, też zostaną wybite.
Nikt nie wie dokładnie ile w tej chwili jest drobiu w naszym kraju, ale szacunki mówią o stu milionach sztuk. Przeciętna ferma ma ok. 30-40 tys. sztuk. Zdarzają się jednak i takie, które mają po 700-800 tys.
Rząd obiecuje wszystkim hodowcom, że jeżeli ich drób zostanie wbity, to dostaną odszkodowanie - za każdy kilogram drobiu otrzymają cenę równą średniej z ostatnich trzech lat. Taka jest zresztą dyrektywa unijna.
- Jutro mam dostać na piśmie tę obietnicę z resortu rolnictwa, bo wielu hodowców z lęku przed ptasią grypą nie kupuje piskląt i trzyma już teraz puste kurniki - mówi Kawski.
Takie odszkodowanie nie zadowoli jednak hodowców, którzy w kurnikach mają kury-rodzicielki, czyli te, które znoszą jaja na pisklęta. Taka kura warta jest około 40-50 zł i odszkodowanie z budżetu ok. 4 do 5 zł (bo tak to będzie wyglądało) płacone za kilogram kurczaka nikogo tu nie zadowoli. Takich ferm jest około tysiąca w kraju. Ale są też fermy z pra-rodzicielkami, czyli kurami, które znoszą jaja, z których będą kury rodzicielki. Taka kokoszka warta jest grubo ponad 100 zł za sztukę.
Jest niemal pewne, że jeśli pojawi się jakiekolwiek ognisko choroby w kraju, to część konsumentów zrezygnuje z kupna mięsa drobiowego. Tak działo się już na jesieni 2005, kiedy nasiliły się pogłoski o możliwej epidemii ptasiej grypy oraz we wszystkich krajach zachodnich, gdzie ptasią grypę teraz wykryto. Jeśli do tego zostanie zamknięta granica, można przewidywać, że ceny mięsa drobiowego spadną znacznie poniżej kosztów produkcji. Nikt tego rolnikom na razie nie obiecuje, że zrekompensuje. - Lęk jest ogromny wśród hodowców - mówi Kawski. - Ci, którzy właśnie sprzedali dorosłe kurczęta nie kupują nowych piskląt, tylko czekają na rozwój wypadków. To też są straty, których nie sposób policzyć.

Krystyna Naszkowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA