REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działalność gospodarcza ponad granicami

REKLAMA

W Ministerstwie Sprawiedliwości powstał projekt ustawy o spółdzielni europejskiej. To kolejna - po spółce europejskiej - forma prowadzenia działalności przez przedsiębiorców - osoby prawne na terenie Unii Europejskiej.
Projekt ustawy o spółdzielniach europejskich ma na celu włączenie do polskiego prawodawstwa dwóch aktów unijnych: rozporządzenia 1435/2003/WE w sprawie statutu spółdzielni europejskiej oraz dyrektywy 2003/72/WE uzupełniającej to rozporządzenie i regulującej sprawę zaangażowania pracowników.

Po uchwaleniu ustawy będzie możliwe zakładanie w Polsce spółdzielni europejskich, które mogłyby działać zarówno w kraju, jak i w pozostałych państwach unijnych. Musiałyby prowadzić działalność co najmniej w dwóch krajach Wspólnoty.

Jednak na mniejsze zainteresowanie powołaniem spółdzielni europejskiej w Polsce niż w starej Unii wpłyną zapewne krajowe przepisy regulujące sposób jej działania.

– W ustawodawstwie UE spółdzielnia w zasadzie różni się od spółki tylko celem, dla którego została powołana – mówi adwokat Jacek Siński z Kancelarii Sołtysiński, Kawecki i Ślęzak. Jest więc czymś w rodzaju spółki, tylko różni się od niej tym, że jest nastawiona na realizowanie praw swoich udziałowców. Prowadzi działalność gospodarczą nie na własny rachunek, lecz na rachunek swoich członków. Nie jest to więc takim tworem prawnym jak spółdzielnia w prawie polskim – dodaje Jacek Siński. Dlatego w Polsce o wiele trudniejsze niż za granicą będzie na przykład do przeprowadzenia połączenie spółdzielni z bankiem.

Założycielem spółdzielni europejskiej może być osoba prawna. Mogłaby ona powstać z połączenia dwóch spółdzielni, a nawet spółdzielni z bankiem spółdzielczym, bądź też z przekształcenia się spółdzielni, która podlega wyłącznie prawu krajowemu.

W nowej spółdzielni założyciele i członkowie mieliby możliwość wyboru organów zarządzających nią. Określiliby je w statucie. Mogliby wybrać system dualistyczny, który występuje również w polskim prawie spółdzielczym. Taka spółdzielnia miałaby wówczas zarząd i radę nadzorczą. Zwoływane byłoby w niej również walne zgromadzenie.

Zarząd mógłby jednemu ze swoich członków powierzyć funkcję dyrektora wykonawczego. Prowadziłby on wówczas sprawy związane z kierowaniem bieżącą działalnością gospodarczą spółki lub jej wyodrębnionej jednostki. Obowiązki członka zarządu przez trzy miesiące mógłby pełnić również członek rady nadzorczej. Z kolei rada nadzorcza musiałaby się składać z trzech członków spółdzielni.

Drugi system – monistyczny, polegałby na tym, że w spółdzielni zwoływano by wprawdzie walne zgromadzenie, ale nie powoływano by rady nadzorczej i zarządu, lecz zamiast nich tylko jeden organ – radę administrującą, która zastąpiłaby w spółdzielni zarząd i radę nadzorczą. Do jej kompetencji należałyby wszystkie sprawy, które przez statut spółdzielni oraz ustawę o spółdzielni europejskiej nie zostały zastrzeżone dla walnego zgromadzenia.
W projekcie ustawy zaproponowano, aby rada administrująca składała się co najmniej z trzech członków. Gdyby jednak taką spółdzielnią europejską był bank spółdzielczy albo spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa, to wówczas powinna składać się z co najmniej pięciu członków. Rada mogłaby powołać ze swojego składu dyrektora wykonawczego, który kierowałby bieżącą działalnością gospodarczą spółdzielni lub jednostki wyodrębnionej z niej gospodarczo i organizacyjnie.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA