REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zakładanie działalności, Rejestr przedsiębiorców

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jaki skutek mają ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym?

W określonych ustawowo przypadkach istnieje obowiązek dokonywania ogłoszeń wpisów do Krajowego Rejestru Sądowego również Monitorze Sądowym i Gospodarczym (MSiG). Jest on jednym ze źródeł uzyskiwania informacji o podmiocie. Ustawa wprowadza więc określone prawem skutki ogłoszenia w MSiG.

Co grozi za brak zgłoszenia do KRS nowego adresu?

Adres spółki jest bardzo istotny i podlega ujawnieniu w odpisie wydawanym przez Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego. Brak uaktualnienia danych adresowych w Krajowym Rejestrze Sądowym może rodzić nie tylko odpowiedzialność na podstawie ustawy z dnia 10 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. z 2007 r. Nr 168 poz. 1186), ale i pociągać negatywne skutki w postępowaniach sądowych, postępowaniach administracyjnych, czy w ogólnej wymianie korespondencji z kontrahentami.

Czym są spółki kapitałowe?

Spółki kapitałowe są podmiotami ujawnianymi w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego obok spółek osobowych. Stanowczo różnią się jednak od spółek osobowych głównie w zakresie odpowiedzialności za zobowiązania spółki.

Czym są spółki osobowe?

Spółki osobowe są podmiotami ujawnianymi w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Wybierając formę spółki dla prowadzenia działalności gospodarczej warto zapoznać się z podstawowymi informacjami w tym zakresie.

REKLAMA

Wzmianka o spółce cywilnej w rejestrze przedsiębiorców KRS

Informacja o pozostawaniu przez przedsiębiorcę w spółce cywilnej często jest lekceważona przez kontrahentów handlowych. Warto ustalić czy będziemy zawierać umowę bezpośrednio ze spółką prawa handlowego, czy ze spółką prawa handlowego jako wspólnika spółki cywilnej. Może mieć to kluczowe znaczenie dla dochodzenia późniejszych roszczeń czy prowadzenia postępowania egzekucyjnego.

Jak ustalić nr KRS podmiotu?

Aby złożyć wniosek o wydanie aktualnego bądź pełnego odpisu z Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego należy podać we wniosku numer KRS podmiotu którego wniosek dotyczy. Podobnie chcąc przeglądać akta rejestrowe sąd będzie wymagał podania numeru KRS, gdyż posługiwanie się samą firmą bądź nazwą podmiotu może nie być w pełni wystarczające.

Odpis aktualny a odpis zupełny z KRS

Posłużenie się aktualnym lub pełnym odpisem z rejestru może mieć kluczowe znaczenie dla zainteresowanego w różnych postępowaniach sądowych jak również przy prawidłowej ocenie historii podmiotu.

Czy wszyscy wspólnicy sp. z o.o. figurują w odpisie z KRS?

Często dla celów biznesowych następuje potrzeba ustalenia pełnego składu wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie wszystkie informacje będą jednak ujawnione w odpisie z Krajowego Rejestru Sądowego („KRS”). Ważne więc by wiedzieć jak odczytywać odpis z KRS i gdzie szukać brakujących danych.

REKLAMA

Co oznacza jawność KRS?

Każdy zainteresowany podmiot powinien mieć prawo uzyskania informacji z Krajowego Rejestru Sądowego. Jawność danych choć jest generalną zasadą przyświecającą działalności Krajowego Rejestru Sądowego, to doznaje jednak pewnych ograniczeń.

Domniemanie prawdziwości danych w KRS

Zasada domniemania prawdziwości danych ujawnionych w Krajowym Rejestrze Sądowym ma dwojaki wymiar. Z jednej strony daje osobom trzecim pewną gwarancję obrotu, a z drugiej strony nakłada bezpośrednio na podmioty, których wpisy dotyczą sankcje za brak reakcji w przypadku wpisania danych niezgodnie ze zgłoszeniem podmiotu lub bez tego zgłoszenia.

Co grozi za niezłożenie wniosków lub dokumentów do KRS w ustawowym terminie?

Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym nakłada na podmioty wpisane do KRS obowiązki aktualizacji danych czy składania dokumentów wymaganych przepisami prawa. Jest to wymóg, który ma pomóc w realizacji zasady pewności obrotu gospodarczego. Brak odpowiedniego zgłoszenia może skutkować sankcją.

Zgłoszenie prokury do KRS

W obrocie gospodarczym często obok lub zamiast zarządu pojawia się osoba z funkcją prokurenta. Przedstawia odpis z Krajowego Rejestru Sądowego podmiotu, ale nie jest w nim ujawniona. Czy ujawnienie prokury w Krajowym Rejestrze Sądowym jest konieczne i jaki skutki to za sobą pociąga?

Przy zgłoszeniu podmiotu do KRS konieczny jest tytuł prawny do lokalu

Czy składając wniosek o wpis lub zmianę danych w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego muszę dołączyć dokument wykazujący tytuł prawny do lokalu (np. umowę najmu)?

Jakie opłaty należy uiścić składając wnioski do KRS?

Składając wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego należy pamiętać, iż sami, bez wezwania sądu powinniśmy uiścić odpowiednią opłatę. Jaka jest wysokość opłat? Kogo obowiązują opłaty?

Opłaty za udzielenie informacji, wydawanie odpisów i zaświadczeń z KRS

Udając się po odpis, zaświadczenie czy informację z Krajowego Rejestru Sądowego musimy przygotować się na poniesienie opłaty. Opłaty można dokonać w kasie sądu lub wnieść na właściwy rachunek bankowy. Od opłat za udzielenie informacji, wydawanie odpisów, wyciągów czy zaświadczeń z Krajowego Rejestru Sądowego należy odróżnić opłaty, które należy wnieść składając wniosek do KRS czy opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Główne zasady wypełniania formularzy KRS

Osoby wypełniające wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego często otrzymują jego zwroty. Informacje wskazane w zarządzeniu o zwrocie są czasami niezrozumiałe dla wnioskodawcy. Przestawiamy poniżej główne zasady wypełniania formularzy wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego.

Czym jest jedno okienko KRS?

Dla uproszczenia sposobu obiegu dokumentów jak i zachowania zasady jednolitości wpisów danych podmiotów w instytucjach ustawodawca dnia 31 marca 2009 roku wprowadziła tzw. jedno okienko. Po tej dacie przedsiębiorcy dokonujący pierwszego wpisu, lub następnego, który pociąga za sobą konieczność zgłoszenia lub aktualizacji danych w US, GUS czy ZUS musi dołączyć do wniosku kierowanego do sądu rejestrowego również wnioski do przekazania dla tych instytucji.

Czym jest numer REGON – jaki wniosek wypełnić?

Podmioty występujące w obrocie ze względów statystycznych powinny wystąpić o nadanie im numeru REGON. Ostatnio przepisy zmieniły się i od dnia 31 marca 2009 roku rejestrując podmiot w Krajowym Rejestrze Sądowym („KRS”), lub dokonując aktualizacji jego danych należy złożyć odpowiednie wnioski dotyczące REGON wraz w wnioskami kierowanymi do Krajowego Rejestru Sądowego (o ile zmiana danych w KRS pociąga za sobą konieczność aktualizacji danych w urzędzie statystycznym).

Jakie informacje są ujawniane w rejestrze przedsiębiorców KRS?

Rejestr przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego („KRS”) jest jednym z trzech rejestrów prowadzonych przez sąd rejestrowy. Przedsiębiorcy określeni w ustawie mają obowiązek rejestracji w KRS zarówno rozpoczęcia działalności gospodarczej, zmiany swoich danych jak i informacji o zawieszeniu czy zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej.

Zarządzanie – jak podnieść jakość przy małych kosztach?

Aby sprostać wymogom globalnej konkurencji przedsiębiorcy muszą coraz bardziej podnosić jakość swojej produkcji i stosować sprawdzone metody zarządzania. Na etapie stworzenia parametrów cech produktów szczególnie przydatna jest metoda zarządzania jakością nazywana metodą Taguchi.

Ogólna charakterystyka postępowania rejestrowego

Postępowanie rejestrowe jest postępowaniem nieprocesowym. Podmiot wnoszący o dokonanie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego powinien wiedzieć, czym jest postępowanie rejestrowe, jaka jest jego charakterystyka, aby szybko i skutecznie uzyskać wpisy w rejestrze.

Kto jest wpisywany do rejestru przedsiębiorców KRS?

Rejestr Przedsiębiorców jest jednym z trzech rejestrów prowadzonych przez sądy rejestrowe KRS. Pełni zarówno funkcję legalizacyjną jak i informacyjną, a wpisy w nim ujawniane są co do zasady objęte domniemaniem prawdziwości. Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy podlegają obowiązkowi rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Kiedy mamy obowiązek złożenia wniosku o wpis w KRS?

Wpisy do Krajowego Rejestru Sądowego („KRS”) są bardzo istotne dla ustawodawcy, który dane w nim ujawnione objął co do zasady domniemaniem prawdziwości. Musiał więc również nałożyć na podmioty podlegające wpisowi do KRS odpowiednie obowiązki, terminy i sankcje za ich niedochowanie.

Nie każdy przedsiębiorca znajduje się w rejestrze KRS

Rejestr Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego stanowi jeden z trzech rejestrów prowadzony przez sądy rejestrowe na podstawie ustawy z dnia 10 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. 2007 r. Nr 168 poz. 1186). Jednak nie wszystkie podmioty będące przedsiębiorcami zostaną w nim ujawnione. Jakie firmy powinny znaleźć się w KRS?

Kto podlega wpisowi do rejestru przedsiębiorców?

Krajowy Rejestr Sądowy stanowi urzędowe źródło informacji m.in. o przedsiębiorcach, organizacjach pozarządowych jak i rzetelności podmiotów występujących w obrocie gospodarczym. Dzieli się na trzy główne rejestry, z którego trzeci (Rejestr Dłużników Niewypłacalnych) pełni głównie funkcję wiarygodności finansowej podmiotu. Ogólna zasada jawności danych ujawnionych w Krajowym Rejestrze Sądowym ma na celu wzmocnienie pewności obrotu gospodarczego zarówno przez dostarczenie informacji korporacyjnych o podmiocie jak i wiarygodności gospodarczej.

Czym jest Krajowy Rejestr Sądowy?

Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) to podstawowe źródło informacji na temat spółek prawa handlowego, fundacji, spółdzielni mieszkaniowych i innych podmiotów tam umieszczonych. Domniemuje się, że informacje umieszczone w rejestrze są poprawne i aktualne.

Zarządzanie przez jakość – dostawa na czas

Jedną z technik stosowaną w zarządzaniu przez jakość, która dotyczy produkcji jest Just In Time (JIT) czyli dostawa na czas. Jej główną zaletą jest zredukowanie czasu realizacji planu produkcyjnego do minimum i redukcja kosztów magazynowania surowców.

Pomysły na firmę - skąd czerpać

Wiele osób, które chcą założyć własną działalność gospodarczą, po podjęciu decyzji – idę na swoje, staje w obliczu problemu - co dalej? Znamy przysłowie co wybrukowane jest dobrymi chęciami… Albowiem liczy się pomysł. Tylko skąd go czerpać? Czasami determinacja uaktywnia proces twórczy, najczęściej jednak wykorzystujemy zdobyte już doświadczenia.

Szkoła tańca - biznes plan

Na początku pomyśl o przygotowaniu biznes planu. Takie postępowanie pozwoli uniknąć Ci kilku ewentualnych błędów a przede wszystkim ochroni Cię przed złym zainwestowaniem pieniędzy. Przygotowanie biznes planu twojej szkoły tańca zmusi Cię do oceny rynku na jaki chcesz wejść, sprawdzenia konkurencji i przemyślenia ewentualnych możliwości osiągnięcia sukcesu Twojego przedsięwzięcia. A więc do dzieła.

Szkoła językowa - franczyza

Oprócz własnej działalności inną możliwością prowadzenia szkoły językowej jest wejście do jednego z oferowanych na rynku, systemu franczyzowego. Jest to sposób na uruchomienie własnej firmy, z jednoczesną pomocą ugruntowanej już na rynku marki.

Badanie marketingowe obniży ryzyko gospodarcze

Badania marketingowe są niezbędne dla skutecznego zarządzania firmą. Dzięki zebranej informacji dotyczącej rynku, konsumpcji, działaniach konkurencji czy polityki cenowej menedżerowie firmy podejmują kluczowe decyzje, od których zależy dalsza działalność spółki.

Pomysł na biznes - własny sklep internetowy

Choć handel elektroniczny jest stosunkowo nowym zjawiskiem w polskim Internecie analitycy Gemiusa uznali rynek e-commerce za rozwojowy - blisko 80 proc. kupujących w sieci zamierza nadal dokonywać zakupów drogą elektroniczną z częstotliwością nie mniejszą niż dotychczas.

Zmiana banderol na alkohole od 1 września 2009 r.

W chwili obecnej wielu przedsiębiorców, a w szczególności drobnych sprzedawców detalicznych, przeżywa katusze związane z wycofaniem z końcem czerwca b.r. „starych” banderol na papierosy i inne wyroby tytoniowe.

Szkoła tańca - pomysł

Moda na taniec trwa nieprzerwanie razem z popularnością programów rozrywkowych, jakie oferują nam komercyjne stacje telewizyjne. Taniec stał się modną formą utrzymania kondycji, dbania o figurę, spędzania wolnego czasu.

O jakie fundusze pomocowe może się starać przedsiębiorca?

Przedsiębiorcy mogą się ubiegać o wiele różnych form wsparcia swojej działalności. Niestety informacje o dostępnych formach wsparcia jest rozproszona. Prezentujemy zbiorcze zestawienie tych form przygotowane przez Ministerstwo Gospodarki.

Białoruski sektor budowlany czeka na inwestorów

Choć Białoruś jest wciąż kojarzona z krajem, w którym prowadzenie biznesu wiąże się z dużym ryzykiem od przyszłego roku dostęp do sektora budowlanego zza wschodniej granicy będzie łatwiejszy.

Jak otworzyć przedstawicielstwo spółki na Białorusi?

Polscy inwestorzy coraz bardziej doceniają rynek białoruski. W ciągu ostatnich siedmiu lat w tym kraju zainwestowało ponad 400 polskich firm. Jedną z form zaistnienia na tym rynku jest otworzenie przedstawicielstwa spółki.

Formy prowadzenia działalności gospodarczej na Ukrainie

W 2008 roku inwestorzy zagraniczni ulokowali na Ukrainie ponad 10,9 mln dolarów, z czego około 80 proc. inwestycji pochodziło z krajów Unii Europejskiej. Polskie firmy także coraz odważniej wyruszają na podbój tego rynku.

W poszukiwaniu inwestora

Przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z pomocy inwestorów publicznych i prywatnych. W 2008 roku poziom inwestycji na rynku funduszy podwyższonego ryzyka był drugim, co do wielkości wynikiem w historii. Europejskie Stowarzyszenie Private Equity i Venture Capital Association (EVCA) podaje, że w ub.r. inwestycje w tym sektorze wyniosły 628 mln euro.

Idealny sprzedawca rozkręci handel

Obraz idealnego sprzedawcy zmienia się wraz z rozwojem rynku sprzedaży towarów i usług. Z tegorocznych badań ekspertów Polish National Sales Awards (PNSA) wynika, że dobrego handlowca zdradza m.in. towarzyskość, umiejętność wzbudzania zaufania i kontrolowania rozmowy.

Jedno okienko będzie szerzej otwarte

Wyeliminowanie zaświadczeń o wpisie do rejestru REGON, umożliwienie wydania decyzji o nadaniu NIP w formie elektronicznej oraz uporządkowanie obiegu dokumentów to najważniejsze rekomendacje Ministerstwa Gospodarki do obowiązujących przepisów dotyczących „jednego okienka”. Propozycje ułatwień dla przedsiębiorców Kierownictwo Ministerstwa Gospodarki przyjęło 29 lipca 2009 r..

Jak założyć firmę w Rosji?

Choć największymi inwestorami w Rosji od lat pozostają Cypr, Holandia, Luksemburg i Wielka Brytania, Polacy też już doceniają ten rynek. W 2008 roku suma polskich inwestycji w tym kraju wyniosła 596 mln dol. Rynek jest tam ogromny, a formalności przy zakładaniu firmy nie bardziej uciążliwe niż w Polsce.

Najczęstsze błędy początkujących przedsiębiorców

Duża część małych firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw kończy działalność po pierwszych trzech latach. Przyczyniają się do tego często prozaiczne błędy, których bardzo łatwo jest uniknąć.

Jak założyć firmę w jednym okienku?

Osoby zakładające firmę, muszą złożyć w urzędzie gminy jeden wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Wniosek ten o symbolu EDG-1 jest jednocześnie: wnioskiem o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON), zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizacyjnym, o którym mowa w przepisach o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (NIP), zgłoszeniem płatnika składek albo jego zmiany w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych albo zgłoszeniem oświadczenia o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników (ZUS lub KRUS).

Punkty przedszkolne i zespoły wychowania przedszkolnego

Jeżeli myślisz o założeniu przedszkola może zainteresujesz się w pierwszej kolejności łatwiejszymi w prowadzeniu formami jakimi są zespoły wychowania przedszkolnego i punkty przedszkolne.

Powszechne prawo do zgłaszania dłużników

Prawo do informowania biur informacji gospodarczych (BIG) o nierzetelnych dłużnikach przez osoby fizyczne, a nie tylko przedsiębiorców - to najważniejsza zmiana zawarta w rządowym projekcie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z o.o. jest spółką kapitałową posiadającą osobowość prawną. Może być zawiązana dla dowolnego celu dopuszczalnego prawem (niekoniecznie gospodarczego). Dla założenia spółki wystarczy już 5 tys. zł kapitału zakładowego. Jest to jednak z pewnością już bardziej skomplikowany podmiot, niż spółki osobowe (cywilna, czy jawna). Warto jednak poznać zasady jej zakładania i prowadzenia, bo ograniczona odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki jest warta większej "fatygi" przy prowadzeniu tego rodzaju spółki.

Kiedy mamy do czynienia z remontem a kiedy z ulepszeniem środka trwałego

Jestem przedsiębiorcą. Zamierzam dokonać generalnego remontu mojej niewielkiej hali produkcyjnej oraz infrastruktury na terenie zakładu. Remont ma dotyczyć: wymiany okien i dachu hali, wykonanie nowej posadzki, ocieplenie hali. Ponadto wykonany zostanie remont drogi dojazdowej do hali na terenie zakładu oraz placu wokół niej. Czy ww. prace mam zakwalifikować podatkowo jako remont, czy też może ulepszenie środków trwałych?

Dotacje szansą dla nowych firm

Według GUS-u w ciągu pierwszych trzech lat od rozpoczęcia działalności upada około 40% przedsiębiorstw, które rozpoczęły działalność. W ciągu pierwszego roku działalności ten odsetek jest znacznie wyższy i sięga 60- 70%. Przyczyn tego faktu upatrywać można w kilku powodach. Młodym przedsiębiorcom doskwiera brak kapitału, często również brak sprecyzowanego pomysłu na prowadzenie działalności gospodarczej i nieumiejętność prowadzenia tej działalności.

Co trzecia firma nie dostaje kredytu?

Z kwartalnego badania Narodowego Banku Polskiego kondycji polskich przedsiębiorstw wynika, że w II kwartale tego roku borykać się będą one z dalszymi znacznymi problemami. Przedstawiciele firm narzekają głównie na malejący popyt. Jednocześnie co trzecie przedsiębiorstwo nie było w stanie uzyskać kredytu bankowego.

REKLAMA