Nie każdy przedsiębiorca znajduje się w rejestrze KRS
REKLAMA
REKLAMA
Przedsiębiorca według KRS
Przedsiębiorcą zgodnie z ustawą z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. 2007 r. Nr 155 poz. 1095) jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej (art. 4).
REKLAMA
Kup książkę: Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian
W rejestrze przedsiębiorców znajdziemy więc przykładowo spółki osobowe, partnerskie, jawne, komandytowe, komandytowo-akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółki akcyjne, a nawet fundacje jeżeli prowadzą działalność gospodarczą.
Zobacz: Wykreślenie z rejestru spółki jawnej po jej upadłości - procedura
Kogo nie ma w KRS?
REKLAMA
W rejestrze tym nie znajdziemy jednak osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, mimo że są oni przedsiębiorcami. Nie znajdziemy również spółek cywilnych, gdyż te ostatnie stanowią tylko cywilnoprawną umowę między podmiotami (choć w KRS znajduje się wzmianka o tym czy dany podmiot tam figurujący działa w ramach spółki cywilnej).
Należy pamiętać, iż zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej albo po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych
Jaka kara grozi za brak zgłoszenia do KRS?
Zgodnie z art. 601 § 1 kodeksu wykroczeń: Kto wykonuje działalność gospodarczą bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, wpisu do rejestru działalności regulowanej lub bez wymaganej koncesji albo zezwolenia, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 2 Tej samej karze podlega, kto nie dopełnia obowiązku zgłaszania do ewidencji działalności gospodarczej zmian danych objętych wpisem.
Gdzie szukać osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą?
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą podlegają wpisowi do odpowiedniej ewidencji prowadzonej przez gminę właściwą dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy.
Ewidencja jest jawna, a podmiot zainteresowany może wystąpić z wnioskiem do właściwej gminy o wydanie mu zaświadczenia z ewidencji działalności gospodarczej danego przedsiębiorcy.
Zaświadczenie jest wydawane przez organ zgodnie z art. 217 § 2 pkt 2 kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz.1071 z późn. zm.).
Wniosek powinien zawierać uzasadnienie oraz opłatę skarbową w wysokości 17 zł (zgodnie z ustawą z dnia 16 listopada 2006 roku o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, 1635 z późn. zm). Uzasadnieniem do wydania zaświadczenia może być np. okoliczność wytaczania powództwa przeciwko danemu przedsiębiorcy.
Zobacz: Czym jest stowarzyszenie i jak go szukać w KRS?
Niektóre większe gminy (jak m.in. Warszawa) prezentują ewidencję działalności gospodarczej na stronach internetowych urzędów miast (gmin)- jest to dobry sposób na uzyskanie informacji czy, gdzie i pod jaką firmą dana osoba prowadzi działalność gospodarczą. W celach wytoczenia powództwa- nadal konieczne jest jednak uzyskanie zaświadczenia. Planowane jest także uruchomienie ogólnokrajowego rejestru przedsiębiorców- na wzór KRS.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.